len tesne minulo Prešov, minister hneď v úvode prirovnal ku čiernym mračnám, ktoré sa vznášajú nad školstvom Prešovského kraja s pevnou vierou, že aj tieto kraj v blízkej budúcnosti obídu. Pred tým, než minister dorazil na slávnostné celoslovenské otvorenie pred divadlo, stihol absolvovať aj otvorenie výstavy absolventských prác žiakov Strednej umeleckej školy v Prešove a žiakov umelecko-remeselných odborov SOU na Vodárenskej ulici, otvoril školský rok na Základnej škole na ulici Prostejovská v Prešove, ako aj na SOU Stavebnom a Súkromnom gymnáziu na Volgogradskej v Prešove.
Minister Ftáčnik k tomu povedal: "Prešov sme si zvolili práve preto, aby sme zvýraznili význam východného Slovenska a osobitne Prešovského kraja, ako kraja ktorý dostáva v tejto chvíli najmenej finančných prostriedkov na jedného žiaka v porovnaní zo všetkými ostatnými krajmi. Sme pripravení túto situáciu zmeniť." Na jedného žiaka v kraji pripadá 17 tisíc korún, priemer je 18, no podľa Ftáčnika sú kraje ako Bratislava, či Trenčín, kde táto suma činí až 21 tisíc korún.
V príhovore minister Ftáčnik zdôraznil, že existujú riešenia, ktoré by mali priniesť spravodlivosť do rozdeľovania finančných prostriedkov, do lepšieho zabezpečovania škôl a školských zariadení v Prešovskom kraji. Na základe osobných skúseností sa presvedčil, že pri rozdeľovaní prostriedkov školám, ale i okresom a krajom vládne "nie objektívna potreba, ale historický princíp, či zvykové právo alebo aj ľubovôľa," priznal Ftáčnik s tým, že si je vedomý dôvodov, prečo v Prešove na spôsob financovania škôl štátom pozerajú zlým okom. Tento problém má riešiť pripravený zákon o financovaní škôl.
Začínajúci školský rok bude v slovenskom školstve reformným, nakoľko je schválená koncepcia rozvoja vysokoškolského vzdelávania pre 21. storočie a podobné zmeny sa chystajú aj pre základné a stredné školy. Tých sa týka projekt Milénium, ktorý "dopracúvame do Národného programu výchovy a vzdelávania. Tento program, ktorý skonkretizuje zámery projektu Milénium na najbližších 15 - 20 rokov, predložíme na jeseň na odobrenie vláde a potom aj parlamentu," uviedol vo Ftáčnik. Spomenul aj novú podobu maturitnej skúšky, ktorej sa podrobia maturanti o päť rokov a podľa ministra by mala budúcim maturantom uľahčiť vstup na vysoké školy. V tejto skúške by mali byť rovnaké kritériá kladené na každého žiaka, čo "nielen zobjektívni hodnotenie vedomostí absolventov stredných škôl, ale im bude zároveň vstupenkou na vysokú školu."
Na brífingu, ktorý sa konal po slávnostnom otvorení, minister Ftáčnik zopakoval dôvody, ktoré ho priviedli do Prešova a venoval sa otázkam novinárov, ktoré sa od Prešova a kraja ďaleko nevzdialili. Najskôr sa venoval otázke financovania školstva. Vysvetlil, že zmyslom zákona je rozdeľovať prostriedky na reálne výkony v konkrétnych okresoch. Hoci legislatívny zákon neumožňuje, aby sa zákon stál účinným od 1. januára 2001 a minister počíta s nadobudnutím účinnosti až v januári 2002, na brífingu zodpovedne a záväzne povedal, že finančné prostriedky na rok 2001 by chceli rozdeliť už podľa tohto zákona.
Avizovaný, no neuskutočnený štrajk prešovských odborárov zo stredných odborných učilíšť, minister prijal ako dobrú správu, nakoľko minulého roku si odborári v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici poriadne zaprotestovali. "Sme radi, že postupujeme v zhode s odborovým zväzom pracovníkov školstva a vedy v otázkach zabezpečenia mzdových, ale i prevádzkových prostriedkov." Súčastný protest odborárov odborového zväzu KOVO je podľa ministra Ftáčnika oprávnený. Pred novinármi prisľúbil: "Pre SOU Prešovského kraja budú presunuté prostriedky, minimálne vo výške siedmych miliónov korún." riešiť to budú pri oddĺžovaní stredných škôl na Slovensku "Osobitne vyčleníme tých sedem miliónov a zvyšok rozdelíme podľa dlhov v jednotlivých krajoch."
Na tlačovke sa hovorilo aj o navrhovanom zákone o verejnej službe, podľa ktorého by mali vzniknúť osobitné tabuľky pre odmeňovanie pedagogických zamestnancov. Podľa ministra by tabuľka znamenala výraznejší nárast platov pre učiteľov aj majstrov odbornej výchovy, ktorým by sa latka dvihla aspoň o dvadsať percent. Pre ostatných nepedagogických zamestnancov školstva by to bolo o trinásť. Zákon vychádza z dielne Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny a mal by vstúpiť do platnosti od 1. júla 2001.
Milan Ftáčnik na svojej návšteve Prešovského kraja pokračuje dnes v okrese Sabinov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.