neodstránil," posťažoval sa nám včera ráno Belo Sabanoš z Levočskej ulice 25 v Prešove. Ako ďalej poznamenal, až keď poruchu nahlásil na havarijnú službu niekoľkokrát, prišiel sa na vytekajúcu vodu pozrieť niekto zo spoločnosti Spravbyt, a.s. Prešov, ktorá spravuje byty v meste Prešov.
"Keď som na havarijnú službu volal popoludní okolo 14. hodiny, nikto mi nezdvíhal telefón. Až keď som zavolal o niekoľko minút neskôr a po tretíkrát, vtedy mi zdvihol slúchadlo pán Tkáč, ktorý ma ubezpečil, že o havárii vedia a že tam už poslali zamestnancov, aby sa na to vytekajúcu horúcu vodu pozreli," priblížil nám udalosti z posledného augustového dňa B. Sabanoš a dodal: "Pán Tkáč mi povedal, že vodu odstaviť nemôžu, lebo ostatní nájomníci by s týmto riešením nesúhlasili a mali by výhrady." Horúca voda teda tiekla ďalej aj na ďalší deň, v piatok, kedy sa v zaplavených priestoroch opäť ukázali zamestnanci Spravbytu a podľa slov B. Sabanoša tam len niečo merali, no preto, aby voda netiekla, neurobili vôbec nič. Štyria susedia, medzi nimi aj pán Sabanoš teda do včerajšieho dňa niekoľkokrát denne odčerpávali vodu zo zaplavených pivníc, kde voda miestami dosahovala aj nad päť centimetrov. "Keď prišli zamestnanci zo Spravbytu s meracími prístrojmi, spýtal som sa ich, prečo konečne niečo neurobia, aby voda netiekla. Dostalo sa mi odpovede, že nemajú so sebou potrebné prístroje a že to teraz robiť nemôžu. Na to som im položil otázku, ako by to vyzeralo, keby tak, ako oni pristupovali ku svojej prácu požiarnici pri požiari."
Obyvateľov spomínaného vchodu na Levočskej ulici okrem zaplavených pivničných priestorov a zničených predmetov v nich trápi aj množstvo horúcej vytekajúcej vody. Obávajú sa dňa, kedy im túto stratu naúčtujú ako nedoplatok. Svoje tvrdenie odôvodňujú doterajšími skúsenosťami so spoločnosťou Spravbyt, ktorá im údajne účtuje poplatky podľa vyššieho koeficientu spotreby vody. Ďalším problémom je aj to, že v zaliatych pivniciach sa nachádza otrava proti potkanom. Tá sa už niekoľko dní mieša s vodou a obyvatelia vchodu sa obávajú vzniku rôznych ochorení. Do takto znečistených priestorov totiž chodia vodu odčerpávať niekoľkokrát denne. "Ešte vo štvrtok minulého týždňa mi sľúbili, že vytekajúcu vodu konečne odstavia, no pán Tkáč mi odvetil, že to nemôže urobiť bez súhlasu vedúceho. Pýtam sa teda, či človek, ktorý má riešiť havarijné situácie nemá kompetencie na odstavenie tečúcej vody. Pán Tkáč mi na to odvetil, že on nemôže opustiť svoje pracovisko, lebo by musel ísť až ku železničnej trati a tam vodu odstaviť. No a dodal, že to by sa určite nepáčilo susedom vo vedľajších bytovkách," netajil sklamanie i rozhorčenie B. Sabanoš. Ako ďalej uviedol, vôbec nevidí problém v tom, že by sa susedia sťažovali, lebo bez teplej vody boli aj uplynulý týždeň a nikomu z nich to neprekážalo.
Voda vytekala a zaplavovala pivnice ešte aj počas našej včerajšej návštevy na spomínanej ulici a na tvárach susedov zračila beznádej z doterajšieho "riešenia" havarijného stavu. O vyjadrenie k tejto záležitosti sme teda požiadali námestníka bytového hospodárstva Spravbytu v Prešove Mikuláša Gladiša. "Ide o prasknuté potrubie pri železničnej trati. Je pravda, že posledný augustový deň nám to obyvatelia nahlásili na našu havarijnú službu. Následne po zistení, teda v piatok a sobotu sme zisťovali miesto úniku." Námestník Gladiš uviedol, že s výkopovými prácami, ktoré sú v tomto prípade potrebné, môžu začať vtedy, keď budú mať potvrdenia od piatich až šiestich inštitúcií. A toto bol podľa námestníka M. Gladiša dôvod, prečo s nimi nezačali skôr. Neskôr však pripustil, že s prácami mohli začať aj bez povolení od úradov, no keby sa niečo stalo, plne by znášali škody a inštitúcie by ich za škody mohli zažalovať. "Boli sviatky a potvrdenia nám teda nemal kto vydať," odôvodnil. M. Gladiš uviedol, že voda v pivniciach dosahovala len päť centimetrov, zaplavené boli len podlahy pivníc a že včera vodu odstavili. "Dnes začíname s výkopovými prácami," ubezpečil nás. Spýtali sme sa, prečo vodu neodstavili skôr. "Keby sme ju odstavili hneď, celý komplex štyroch bytoviek by nemal teplú vodu. Odstaviť toľko domácnosti, to by nebolo adekvátne tomu, koľko vody pretekalo do pivníc. Tých päť centimetrov vody v pivniciach je menšie zlo, ako odstavenie vody v päťdesiatich domácnostiach." Námestník Gladiš nás ďalej ubezpečil, že obyvatelia nemusia mať obavy, že im vyvierajúcu vodu naúčtujú ako nedoplatok. "Ide o primárnu vodu, ktorá sa občanom neúčtuje."
Autor: Janka ŠTEFKOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.