hovoriť. S takou slabou som sa ešte nestretol odkedy tu pracujem. Jednotlivé poľnohospodárske podniky hlásia úrodu obilovín od 0,11 do dvoch ton z hektára. Keď sme sa rozprávali so staršími ľuďmi, tak sme počúvali, že vyššie úrody dosahovali naši dedovia voľakedy na úzkych poličkách. Je to asi najnižšia úroda v histórii nášho regiónu," vyjadril sa pre náš denník agronóm Regionálneho odboru Ministerstva pôdohospodárstva SR vo Svidníku Miroslav Dankanin.
Žatva v regióne pod Duklou ešte nie je celkom ukončená. Zopár sto hektárov ovsa ešte čaká na kombajny v severnej časti okresu Svidník, ale na konštatovaní o historicky nízkej úrode obilovín to nič nemení. Z doposiaľ zožatých 5 811 hektárov poľnohospodári tohto regiónu celkove zobrali 4 407,4 tony obilia. Teda priemerná úroda vychádza pod jednu tonu na hektár. Aby sme boli presní, tak 0,76 tony. A to sa už pomaly ani neoplatí hospodáriť. Ani v tomto regióne niektoré poľnohospodárske podniky koniec roka asi neprežijú.
"Príčinou takejto nízkej úrody je dlhá a mokrá zima, kedy zem pod snehom nebola zamrznutá, a pre jej dĺžku v jari sa na polia nedalo vstúpiť. Preto sme začali siať az v polovici apríla. Pritom jarná pšenica a jačmeň potrebuje byť zasiaty do konca marca. Potom do toho prišlo sucho a svoje urobil aj ľudský faktor," dodal M. Dankanin. Možnosti rozhodovania sa poľnohospodárov pod Duklou boli obmedzené aj tým, že v tomto kraji neexistuje možnosť náhradných plodín. Preto mnohé poľnohospodárske podniky ponechávali aj plochy so slabšie prezimovanými oziminami.
Iba škody zo sucha poľnohospodári okresov Svidník a Stropkov vyčíslili na vyše 51 miliónov korún. Po rôznych zrážkach na ministerstvo pôdohospodárstva nahlásili škody vo výške vyše 16 miliónov korún. Ako odškodné za sucho a dotáciu na založenie novej úrody dostali okolo 13 miliónov korún, z čoho 10,5 milióna korún je určených na založenie novej úrody. "Podniky môžu byť spokojné. Predsa štát nemôže všetko uhradiť. Lepšie na tom budú tí, ktorí mali poistenú úrodu," dodal M. Dankanin. Lenže poistiť si úrodu mohol dovoliť iba máloktorý poľnohospodársky podnik. A tak sucho a najmä ľadovce urobili škrt cez rozpočet nielen poľnohospodárskemu družstvu v Nižnej Olšave, ktorí doteraz boli medzi najlepšími obilinármi regiónu a teraz im ľadovce totálne zničili úrodu.
Pritom ceny obilia mimo poľnonákupných závodov a mlynov sú pomerne vysoké. Priekupníci po obciach predávajú obilie po 500 až 600 korún za metrák. Lenže poľnohospodári z kraja pod Duklou myslia nie na speňažovanie úrody obilovín, ale na krmovinovú základňu pre živočíšnu výrobu. Obilie väčšinou dávajú poľnonákupného závodu na výrobu krmných zmesí a na tieto účely obilie dokupujú aj z okresov na juhu a západe Slovenska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.