Rodičia štvorčiat prišli na otvorenie školského roka v zlej nálade
Rešov - "História našej školy nepamätá, aby do prvej triedy nastúpilo jedenásť prváčikov," skonštatoval včera počas slávnostného otvorenia školského
Marianna Meššová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
roka riaditeľ ZŠ v Rešove (okres Bardejov) Miroslav Mager. Medzi jedenástimi prvákmi sú viacerí s priezviskom Jackanin. Aj starosta Rešova sa volá Jackanin a jeho dcéra Klaudia tiež zasadla do školských lavíc vyhradených prváčikom. Základnú školu pre 1. - 4. ročník v Rešove v tomto školskom roku bude navštevovať 20 žiakov.
Na začiatok školského roka do Rešova prišiel aj zástupca prednostu OÚ Bardejov Vladimír Cahajla. Jeho návšteva sa dá pripísať faktu, že medzi jedenástimi prvákmi sú štvorčatá - Iveta, Martina, Daniel a Jaroslav Kosmačovci. Na otázku, či doniesol pre ne malú pozornosť, Cahajla skonštatoval, že by nebolo správne, keby opomenul ostatných prvákov a na podobné výdavky OÚ, ktorý zápasí s dlžobami nemá financie.
Štvorčatá v sprievode rodičov napokon o štvrť na deväť do školy prišli. Keďže nedoniesli prezuvky, chvíľu to vyzeralo tak, že začiatok školského roka sa v rešovskej škole oddiali o niekoľko minút. Situáciu však zachránil riaditeľ, ktorý nad chýbajúcimi prezuvkami štvorčiat iba mávol rukou. Rodičia Ivety, Martiny, Daniela a Jaroslava boli rozladení. "Päť rokov sa nikto neozval, tak prečo sa teraz zaujímate?" - protestovali. Následne sme zistili, že manželia Kosmačovci sú nezamestnaní. Otec Jaroslav je bez práce už štvrtý rok. Vo všeobecnosti sa však finančné náklady spojené s prípravou prváčika na školskú dochádzku vyčísľujú na 2 - 3 tisíc korún. Kosmačovci však prváčikov majú štyroch.
"'Klopy - klopy, brána otvára sa z rána. Ide detí ako smetí, do školičky každé letí" - bolo farebnými kriedami napísané na tabuli v rešovskej škole. Následne štvrtáčka Lucia zarecitovala básničku. Potom sa už ujal slova riaditeľ Mager. Povedal, že v minulom školskom roku dostali prváčikovia napríklad aj počítadlo. Toho roku pre jedenásť detí už nedokázali školské pomôcky zabezpečiť. Prváčikovia napriek tomu našli na lavici pozdravný list, rozvrh hodín, omaľovanku a zošit, v ktorom každé dieťa malo hviezdičku, ako príklad toho, ako ich budú v škole hodnotiť. "Chýbajú však pracovné zošity," posťažoval sa riaditeľ. Spolu so starostom Rešova Stanislavom Jackaninom sa následne uzniesli na tom, že najväčším problémom Rešova sú peniaze. Riaditeľ Mager ukázal na chodník ku škole, ktorý svojpomocne vybetónovali. Zároveň upozornil na okná, ktoré potrebujú urýchlene utesniť. Nespokojnosť vyslovil aj s pracovným úväzkom upratovačky, ktorá za jeden a pol hodiny nedokáže zvládnuť všetko, čo škola potrebuje. Keď potom starosta povedal, že v obci majú ľudí na vedľajší pracovný pomer, spýtali sme sa, prečo nezamestnal aj Jaroslava Kosmača. "Nemá trvalé bydlisko v obci, len toho roku sa prisťahovali z Bardejova," povedal. Starosta napokon zaželal žiakom, aby ich bavilo učenie, riaditeľovi menej problémov a sľúbil, že z pozície obce urobí všetko preto, aby škole aj finančne pomohol.
Napokon riaditeľ školy sa zameral na práva a povinnosti žiakov. Žiakov však najviac zaujímali práva. Miroslav Mager následne prečítal, že každý žiak má právo na zrozumiteľný výklad učiva, má právo položiť otázku, má právo na omyl, na objektívne hodnotenie a tiež skonštatoval, že každý má právo sedieť v lavici s kým chce. Pri tomto sa však pozastavil s tým, že pri jedenástich prváčikoch bude ťažké toto dodržať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.