Živnostenská komora chce byť vizitkou všetkých slušných a čestných podnikateľov
Bardejov - V apríly vznikla v Bardejove Okresná zložka Slovenskej živnostenskej komory (SŽK). Za jej predsedu bol zvolený majiteľ bardejovského poradensko - podnikateľského centra Ján Pecuch. Keďže v zápisnici z ustanovujúcej schôdzi je napísané, že vyzvú na jednanie štátne a samospráve inštitúcie, najmä mesto Bardejov, a začnú prípravné kroky na začatie činnosti sekcie v oblasti potravín, položili sme predsedovi bardejovskej Okresnej zložky Slovenskej živnostenskej komory Jánovi Pecuchovi niekoľko zvedavých otázok.
Čo bolo podnetom pre vznik bardejovskej pobočky komory?
- Ide o stavovskú podnikateľskú organizáciu a dôvod prečo vznikla je ten, že je to aj v náplni činnosti poradenského - podnikateľského centra. A potom ešte to, že o jej vytvorenie za začali angažovať podnikatelia pôsobiaci v oblasti potravín. Bardejovská živnostenská komora má momentálne niečo vyše dvadsať členov, avšak oslovených ľudí máme oveľa viac. Títo však vyčkávajú na moment až sa vybudujú štruktúry a komora sa presadí. Lebo samozrejmým záujmom živnostenskej komory je, aby sme zastupovali čo najširšiu vrstvu podnikateľov v regióne. V minulosti však už pokusy o poradenstvo pre podnikateľov v Bardejove boli a ľudia majú s týmto zlú skúsenosť. Preto v prvom rade musíme presvedčiť, že sme organizácia, ktorá ma seriózny záujem robiť niečo pre podnikateľov. Lebo o tom, že v podnikateľskej obci sú problémy, je zbytočné rozprávať, všetci to vieme. Sú to však veci, ktoré nedokážeme ovplyvniť ani najväčším úsilím, ale na strane druhej je množstvo problémov, ktoré môžeme riešiť.
Čo konkrétneho živnostenská komora pre podnikateľov už urobila?
- Jedna z akcií, ktoré sme zorganizovali, bola súťaž na podporu kupovania slovenských výrobkov. Viac-menej sme si od toho nesľubovali, že to podnikateľov spasí, ale chceli sme poukázať na fakt, že slovenské výrobky sú kvalitné a tiež, aby si ľudia uvedomili, že každá krajina si chráni svoj trh. Hlavné je zmeniť myslenie ľudí, aby pochopili, že aj my na Slovensku vieme vyrobiť kvalitné výrobky. Organizovali sme to formou súťaže. V našom časopise Bizniscentrum, ktorý vychádza raz mesačne, boli uverejnené kupóny. Bolo treba zodpovedať, aký je trojmiestny čiarový kód slovenských výrobkov. Pre tých čo to nevedia, poviem, že ide o kód: osem-päť-osem. V podstate to znamená, že za tieto výrobky zostávajú dane doma. Je však dôležité, aby si ľudia uvedomili, že na Slovensku závisíme jeden na druhom, je jedno či ide o podnikateľov, kupujúcich, štátnu, alebo verejnú správa. Preto musíme všetci ťahať za jeden povraz a hlavne spolupracovať.
Sú ešte oblasti s ktorými sa chystáte podnikateľom vyjsť v ústrety?
- Spomeniem, že sme mali sedenie s primátorom Bardejova Borisom Hanuščakom, kde sme sa ako komora uviedli. Vysvetlili sme primátorovi čo sme a o čo nám ide a zároveň aj bolo dohodnuté, že člen našej komory bude prizývaný, alebo dokonca sa stane členom mestskej podnikateľskej komisie. Ide o to, aby problémy podnikateľov nechodilo na mesto nanášať desať ľudí. Na strane druhej, ak mesto bude mať problémy s nejakým podnikateľom, či už je členom alebo nie je, komora sa bude snažiť zjednať nápravu. Budeme sa usilovať, aby sa živnostenská komora stala vizitkou všetkých slušných a čestných podnikateľov v bardejovskom regióne. Tiež si ale myslíme, že aj mesto by mohlo domácich podnikateľov v niečom zvýhodniť. Je to síce prvok proti trhu, ale na strane druhej si treba uvedomiť, že v bardejovskom okrese je 30 percentná nezamestnanosť. Lebo tak či tak, a mnohí to už pochopili, je jednou z najlepších foriem riešenia nezamestnanosti podpora malých a stredných podnikateľov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.