predsedníčke senátu. A to z dôvodu, že mi nebolo umožnené dôkladne sa oboznámiť s vyšetrovacím spisom a tiež preto, že mi bolo upreté právo vyjadriť sa k výsledkom vyšetrovania. Informoval som vás o tom a žiadal som, aby ste vec vrátili prokurátorovi na došetrenie, ale vy ste namiesto toho vytýčili termín pojednávania. A to aj napriek tomu, že z výsledkov vyšetrovania je zrejmé, že trestnej činnosti sa v uvedenej veci dopustili najmenej dve ďalšie osoby. Preto mám za to, že ste voči mne zaujatá," vychrlil zo seba v pojednávacej sieni Okresného súdu Košice I Rudolf K. zo Senca.
Bolo toho oveľa viac, na čo sa tento 30-ročný muž včera sťažoval. A i keď vzniesol námietku zaujatosti voči sudkyni, z celého jeho prejavu bolo zrejmé, že má ťažké srdce na vyšetrovateľku, resp. celý priebeh vyšetrovania, ktoré viedla. Konštatoval, že konala unáhlene, pod tlakom času, pretože mu končila vyšetrovacia väzba. Zazlieval jej i to, že mu len čiastočne umožnila oboznámiť sa s vyšetrovacím spisom, ktorý má 563 strán a že i napriek zaplateniu poplatku 8 korún za ofotenie jednej strany, kópiu vyšetrovacieho spisu, ktorú si zaplatil (poštovou poukážkou), nedostal. Na základe uvedeného, cítil sa poškodený na svojich právach. Predsedníčka senátu nemala inú možnosť, ako pojednávanie odročiť na neurčito, kým o námietke zaujatosti, ktorú vzniesol obžalovaný, nerozhodne Krajský súd v Košiciach.
Rudolf F. bol doposiaľ dvakrát súdne trestaný, naposledy pre podvod, za ktorý vyfasoval 7 rokov basy. Okrem toho má možno i viaceé iné nedostatky, ale dar reči, ktorým bol obdarený pri svojom narodení, mu uprieť skutočne nemožno. Možno práve preto mal taký úspech pri páchaní trestnej činnosti, pre ktorú sa ocitol pred súdom. Prokurátor Rudolfa K. obžaloval z pokračujúceho trestného činu podvodu, ktorým spôsobil škodu na cudzom majeku. Podľa obžaloby sa od začiatku roka 1998 dopúšťal stále rovnakej trestnej činnosti, ktorá mala sparvidla ten istý scenár. Pod falošnými menami navštevoval kláštory, geriatrické centrá a farské úrady na celom území Slovenska. Nechodil len tak na "blint". Najprv sa pekne telefonicky ohlásil a dohodol si návštevu. Tvrdil o sebe, že žije vo Švajčiarsku, kde vlastní väčší majetok a že by chcel pomôcť farnostiam sponzorským príspevkom určeným na opravu kostolov. A aby neostalo len pri slovách, vytasil sa hneď s vypracovanou darovacou zmluvou znejúcou na konkrétny finančný obnos a bez vyzvania mával osobnými dokladmi. Nikto, okrem neho však ani netušil, že mená Ing. David Motejl, Richard Varga, alebo Ing. Imrich Pápeš, pod ktorými vystupoval, sú falošné. A nielen to. "Švajčiar," ktorý tak veľmi túžil po tom, aby svojich krajanov obdaroval, však ešte pred naplnením tohto ušľachtilého gesta, od nich najprv nejaké "drobné" zinkasoval. Išlo o rôzne finančné čiastky, ktoré sa pohybovali od dvoch do 15 tisíc korún, no niekedy aj viac. Odôvodňoval to tým, že na to, aby vybral z banky nejaký finančný obnos, potrebuje zaplatiť určitý poplatok, ale keďže ho vraj po príchode na Slovensko okradli, nemá žiadne peniaze… Takýmto spôsobom sa mu podarilo vylákať 523 950 korún a nevenoval ich na charitu, ale prehral v herniach a kasínach, ktoré s obľubou navštevoval. Poškodení, ktorým sľúbil, že sa v krátkom čase vráti aj so sľúbeným darom, sa ho už viac nedočkali.
Z obžaloby je zrejmé, že výrečnému mladému mužovi sa podarilo obkrútiť si okolo prsta 30(!) ľudí. Z Kláštora svätého Dominika v Petrovanoch, okr Prešov si odniesol 5000 korún, z Geriatrického centra na Strojárenskej ulici v Košiciach 7 tisíc, zo sídla Konventu sestier Dominikániek na Moyzesovej ulici 2500 korún. Kňaza z Pezinka-Grinavy, stála návšteva "Richarda Vargu" 80 tisíc, zástupcu Subdekanského úradu v Levoči 8050 korún a kňaza, ktorý tam prechodne býval, ďalších 5400 korún. V Štefanovej, okr. Pezinok, sa obžalovaný uviedol pod menom Ing. Imrich Pápeš s tým, že ako súkromný podnikateľ, poskytne farskému úradu finančný dar v hodnote 96 tisíc mariek na reštaurovanie historických pamiatok v kostole. Od miestneho kňaza pri tejto príležitosti vylákal 30 tisíc a v Krivanoch, okr. Prešov, ďalších 9 000. Duchovného z Liptovského Michala, okr. Ružomberok pumpol o 14 tisíc, jeho kolegu v Liptovskej Teplej o 10 tisíc a farský úrad v obci Pucov, okr. Dolný Kubín pripravil o 33 tisíc korún. Pod nepravým menom Ing. Vladimír Hrašna navštívil aj Kláštor Nepoškvrneného srdca Panny Márie a prisľúbil finančný dar - 300 tisíc korún vo švajčiarskych frankoch. Tentoraz uspel s rozprávkou, že mu ukradli doklady a peniaze, na vybavenie ktorých a vyzdvihnutie frankov z banky, dostal 35 tisíc korún, ktoré mu požičala sestra predstavená. Obžalovaný zavítal aj na farský úrad v Bratislave-Dúbravke. "Prvý raz prišiel ku mne na faru niekedy v roku 1996. Povedal, že je mojim žiakom z Myjavy a že nemá žiadne peniaze. Poprosil ma, či by som mu nejaké nedal… Navštívil ma viackrát. Raz s tým, že si hľadá zamestnanie, potom, že potrebuje peniaze na vybavenie osobných dokladov, neskôr tvrdil, že už má prácu, ale na začiatok potrebuje nejaké finančné prostriedky, ktoré mi sľúbil vrátiť," vypovedal v prípravnom konaní duchovný z uvedenej farnosti. Rudolf K. od neho postupne vylákal 200 tisíc korún. Pán farár mu to, že ho podviedol, však odpustil. Má už totiž po krk nepríjemností, ktoré mu podarený "žiak" spôsobil.
Uvedené skutky sú len torzom vyčíňania obžalovaného, ktorý úradoval nielen na Slovensku, ale aj v Čechách. Neúspešný bol len v dvoch z 30 skutkov, a práve tie dva prokurátor kvalifikoval ako podvod v štádiu pokusu.
Pojednávanie bolo kvôli vznesenej námietke obžalovaného o zaujatosti predsedníčky senátu odročené na neurčito.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.