ktorý vyhlásil referendum o predčasných parlamentných voľbách. Dodal, že pri plebiscite sa bude hlasovať nohami, pretože pôjde o to, či sa na ňom zúčastní viac ako 50 percent oprávnených voličov.
Šéf rezortu spravodlivosti dodal, že na deň konania referenda - 11. november - má naplánovaný rodinný výlet. Na adresu plebiscitu, ktorý iniciovali opozičné parlamentné strany HZDS a SNS, povedal, že nebude úspešné. Potvrdzujú to podľa jeho slov prieskumy verejnej mienky, ako ak jeho stretnutia s občanmi.
Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) pravdepodobne odporučí svojim voličom a sympatizantom, aby sa na plebiscite nezúčastnili.
* * *
Slovenská národná strana (SNS) prijala vyhlásenie referenda s veľkým uspokojením. Podľa jej predsedníčky Anny Malíkovej sa tak naplní vôľa niekoľko stotisíc občanov, ktorí podpísali petičné hárky.
Ako povedala bezprostredne po vyhlásení referenda, je rada, že svojou autoritou R. Schuster preukázal, že si ctí princípy demokracie, napriek tomu, že súčasná vládna garnitúra nerešpektuje zákony ani ústavnosť. Malíková verí, že referendum bude úspešné a výsledky budú predovšetkým v prospech obyvateľov SR, "aj keď nie v prospech súčasnej vlády".
* * *
Strana občianskeho porozumenia (SOP) akceptuje rozhodnutie prezidenta o vypísaní referenda o predčasných parlamentných voľbách na 11. november, avšak neodporúča svojim voličom zúčastniť sa ho.
Ako včera uviedol predseda SOP Pavol Hamžík, je dobré, že prezident zvolil čo najskorší termín jeho konania. Dôvody pre vypísanie referenda nepovažuje SOP za relevantné a snahy opozície destabilizovať takýmto spôsobom situáciu na Slovensku nepodporuje.
Rovnaký názor ako Hamžík má aj predseda Strany maďarskej koalície (SMK) Béla Bugár. Ten dodal, že referendum nie je cestou stabilizácie politickej scény na Slovensku. Je totiž presvedčený, že prípadný návrat HZDS k moci by znamenal "nastolenie vážnych problémov, čo nie je v záujme občanov SR". Podľa neho vládna koalícia bude jednotná v názore na účasť občanov v referende.
* * *
Slovenská demokratická a kresťanská únia (SDKÚ) je presvedčená, že väčšina občanov odmietne referendum a nezúčastní sa na ňom. "Veríme, že Slovensko urobí na záver roku 2000 znovu správnu voľbu. Alternatívou súčasnej vlády je iba vláda politických síl, ktoré viedli krajinu do roku 1998 a boli odmietnuté," uvádza sa vo vyhlásení SDKÚ k referendu o predčasných voľbách, ktoré včera vyhlásil prezident SR.
SDKÚ verí v cestu, po ktorej Slovensko kráča po voľbách v roku 1998, verí v ideály a programové ciele, ku ktorým sa súčasná vláda zaviazala pred občanmi. "Slovensko potrebuje dokončiť riadne volebné obdobie, pretože bude znamenať domácu stabilitu, ekonomický rast a zahraničnopolitický úspech. Toto je túžba i potreba väčšiny spoluobčanov, v tomto smerovaní máme významnú podporu partnerov v demokratických vládach Európskej únie a NATO."
Namiesto referenda SDKÚ podporuje definitívne členstvo v OECD, užitočnú novelu ústavy, potrebnú reformu verejnej správy a kvalitný štátny rozpočet.
"Veríme, že sa občania rozhodnú správne," uvádza sa vo vyhlásení Mikuláša Dzurindu za prípravný výbor SDKÚ.
* * *
Strana demokratickej ľavice (SDĽ) podľa svojho lídra Jozefa Migaša odporučí svojím voličom a sympatizantom, aby sa nezúčastnili referenda o predčasných parlamentných voľbách, ktoré včera vyhlásil prezident SR Rudolf Schuster. Ľavičiari majú záujem na stabilite súčasnej vládnej koalície, chcú napĺňať jej ambície, a preto referendum nepodporujú. Migaš pred novinármi súčasne zdôraznil, že predčasné voľby nič nevyriešia.
Na otázku, či v prípade úspešného referenda podporia poslanci SDĽ výsledky plebiscitu v parlamente, však neodpovedal jednoznačne. "Nechajme veci tak, ako sa budú vyvíjať. Najprv bude referendum", konštatoval. Je však presvedčený, že plebiscit nebude úspešný.
Migaš sa priamo nevyjadril ani k tomu, či SDĽ napadne platnosť referenda pred Ústavným súdom SR. "Tieto veci musí posúdiť Ústavný súd a orgány, ktoré majú právo posudzovať takéto otázky," dodal s tým, že nie je jeho vecou hodnotiť, či je referendum ústavné alebo nie. Preto nevidí dôvod, aby podal podnet na Ústavný súd.
* * *
Referendum o predčasných voľbách je zo strany HZDS zavádzaním verejnosti. Súčasná vláda má mať podľa poslanca SDK a podpredsedu Demokratickej strany (DS) Petra Zajaca na plnenie svojho programu k dispozícii celé volebné obdobie. Povedal to v súvislosti s vyhláseným referendom o predčasných voľbách.
Ako doda, predstavitelia DS budú svojim voličom odporúčať, aby sa referenda nezúčastnili. Podľa Zajaca je neúčasť občanov na referende jediným spôsobom, ako dať najavo, že s ním nesúhlasia. Zdôraznil, že rozhodnutie prezidenta Rudolfa Schustera vypísať referendum sa dalo očakávať.
* * *
Referendum, ktoré vyhlásil prezident republiky Rudolf Schuster na 11. novembra, bude podľa poslanca Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) Jána Cupera referendom o budúcnosti. Ako vyhlásil na brífingu HZDS, referendum "nebude o premiérovi Dzurindovi, lebo on už nie je ten, kto oslovuje občanov". Je prejavom politického primitivizmu ministerského predsedu, ak si myslí, že plebiscit bude o Lexovi a Mečiarovi, uviedol.
Podľa Dušana Jarjabka, člena petičnej komisie, iniciátori referenda majú indície, že niektorým skupinám voličov, konkétne učiteľom a vojakom, bude znemožňované uplatniť si svoje volebné právo.
HZDS sa neobáva, že by parlament nemusel výsledky referenda rešpektovať. Ak platí, že parlament sa tvorí z vôle občanov, musí rešpektovať výsledok referenda. V opačnom prípade by bolo politickou samovraždou každého poslanca, ktorý by konal ináč, konštatoval Jarjabek. Dodal, že ak bude referendum neúspešné, HZDS bude tento výsledok plne rešpektovať. Kampaň pred referendom bude podľa Jarjabka založená na občianskych princípoch. My nehovoríme, ako majú občania hlasovať. Vyzývame ich, aby sa na referende zúčastnili a aby povedali áno alebo nie, dodal.
* * *
Strana demokratického stredu (SDS) považuje vyhlásenie referenda prezidentom SR Rudolfom Schusterom za ústavný akt hlavy štátu, ktorý vyjadruje vôľu státisícov občanov SR. Podľa prvého podpredsedu strany Milana Čiča občania majú ústavné právo vyjadriť svoj postoj k otázke, či si želajú zotrvanie zákonodarného zboru v tomto zložení alebo jeho zmenu v predčasných voľbách. V tomto referende budú môcť podľa neho občania prejaviť svoju vôľu zúčastniť sa na správe veci verejných.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.