Bez podstatného zvratu v otázke dlhoročného teritoriálneho sporu o Kurilské ostrovy sa včera v Tokiu skončil japonsko
Obaja politici pred zástupcami tlače ďalej podčiarkli, že pokračovať sa bude aj v rokovaniach o bilaterálnej mierovej zmluve. Práve konflikt o ostrovy zabraté po konci druhej svetovej vojny vtedajším Sovietskym zväzom je hlavnou prekážkou podpisu dokumentu. Prezident Putin v pondelok odmietol požiadavku Tokia na navrátenie tzv. severného teritória - štvorice ostrovov na juhu súostrovia Kurily.
Sporné ostrovy nemajú ako také pre Moskvu výraznú strategickú a ani ekonomickú hodnotu. Kremeľ však odmieta ich vydanie, aby predišiel prepuknutiu nacionalistických nálad v krajine. V prípade, že by ich však Japonsko získalo späť, nič nebráni podpisu mierovej dohody a tento hospodársky gigant je súčasne ochotný poskytnúť ochromenej ruskej ekonomike stovky miliárd dolárov vo forme pôžičiek. Japonsko je až na 13. mieste v rebríčku zahraničných investorov v Rusku.
V roku 1997 sa obe krajiny dohodli, že do konca roku 2000 vyriešia teritoriálny spor a podpíšu mierovú zmluvu. "Urobíme všetko preto, aby sme to dosiahli," vyhlásil premiér Mori. Predseda japonskej vlády prijal v tejto súvislosti pozvanie šéfa Kremľa na oficiálnu návštevu jeho krajiny.
Ruský prezident na záver návštevy zdôraznil, že vzájomné vzťahy sú na najlepšej úrovni za uplynulých 50 rokoch. "V uplynulých dvoch rokoch sme urobili veľký pokrok," povedal. V. Putin však musel konštatovať, že pri rozhovoroch sa nepodarilo prekonať rozdielne postoje. Aj napriek tomu však on i Mori pracovali na kompromisnom riešení.
Ruský prezident včera po troch dňoch strávených v krajine vychádzajúceho slnka odlieta do USA, kde sa okrem iného zúčastní na Miléniovom summite OSN v New Yorku.
Konkrétnym výsledkom Putinovej návštevy je podpísanie dohody o japonskej pomoci Rusku pri spracovaní rádioaktívnych látok ako odpadu pri likvidácii zbraní v rámci odzbrojovacieho procesu a uzavretie zmluvy o vyššej bezpečnosti na moriach medzi oboma susednými krajinami.
Putin a Mori rokovali aj o "celom rade konkrétnych projektov" v rámci energetického priemyslu a ťažby ropy a zemného plynu na Sibíri. Okrem toho naplánovali na mesiac október návštevu ruského ministra obrany Igora Ivanova v Japonsku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.