potreboval bezodkladný prevoz do Innsbrucku. V týchto dňoch sa ho rozhodlo využiť vedenie Vojenskej leteckej nemocnice v Košiciach na nácvik zvládnutia leteckého transportu v prípade repatriačného letu alebo hromadného nešťastia. AN 26 je totiž schopné pojať asi tridsať pasažierov, teda až dvadsaťštyri ležiacich, alebo osemnásť ležiacich a osem sediacich pacientov i potrebný zdravotnícky personál.
"Otázkou zvládnutia hromadného leteckého prevozu sme sa zaoberali už dlhšie a toto je vhodná príležitosť, ako si to vyskúšať v praxi, pretože tu máme k dispozícii lietadlo s celou posádkou," konštatoval zástupca riaditeľa Vojenskej leteckej nemocnice (VLN) Otakar Takáč.
Ako nás informoval riaditeľ nemocnice Mikuláš Prokop, cvičenie, ktoré začalo včera, je rozdelené na viacero etáp a bude pokračovať v nasledujúcich dňoch. Pracovníci VLN si pri ňom precvičia nakladanie pacientov do lietadla, starostlivosť o zranených za letu a samozrejme aj transport z lietadla do sanitky. Cieľom je vytvoriť návrh optimálneho leteckého presunu, teda otestovať pracovné podmienky pri lete, zostaviť vhodné tímy pracovníkov a preveriť použiteľnosť prístrojovej techniky a potrebu materiálového vybavenia. Praktické závery sa potom zhrnú do prednášok, pretože Vojenská letecká nemocnica v Košiciach je aj výučbovou základňou Slovenskej postgraduálnej akadémie medicíny v Bratislave so zameraním na letecké lekárstvo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.