neprospech spotrebiteľa však môže dôjsť a zvyčajne aj dochádza odpredajom tovarov po najneskoršej lehote spotreby, či nesprávnym udaním hmotnosti, akosti tovaru a podobne. Inšpektori Krajského inšpektorátu Slovenskej obchodnej inšpekcie v Prešove napríklad zistili, že pri kontrolnom nákupe v predajni Potravín v Tatranskej Štrbe v hodnote 28 korún, im predávajúci naúčtoval o jedenásť korún viac. Rozdiel v cene zapríčinil predávajúci predajom nekonzumovateľných banánov. Nedostatky spôsobené nepredložením platných certifikátov, či nedodržaním informačných povinností, boli dôvodom k pozastaveniu 14 druhov tovarov v predajni Elektronika Prešov v celkovej hodnote vyše 800 tisíc korún.
Podľa správy o výsledkoch kontrol vykonaných inšpektormi SOI v auguste v Prešovskom kraji vyplýva, že inšpektori prekontrolovali 303 prevádzok, kde urobili 249 kontrolných nákupov. Z nich viac ako polovica poškodila spotrebiteľa. Najviac v okresoch Snina, Sabinov a Poprad, kde sa miera predraženia pohybovala od 73 do 63 percent. Najlepšie dopadli kontrolné nákupy v okrese Humenné.
Čo sa čísel týka, v 180 prevádzkových jednotkách pozastavili viac ako 1600 druhov tovarov v hodnote takmer tri milióny. Z toho boli tovary za viac ako 2,5 milióna korún z dovozu. Keďže v 71 prevádzkach našli aj na pohľad nekonzumovateľné a nejedlé tovary, na mieste zlikvidovali 141 druhov tovarov v hodnote 8540 korún. Išlo prevažne o pokrmy a suroviny na prípravu jedál, ako aj o ďalšie potravinárske výrobky.
Pracovníci krajského inšpektorátu uložili za zistené nedostatky 221 peňažitých pokút v hodnote 152 700 korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.