priam prekvitá.
O svoje skúsenosti s ruskou korupciu sa na internetovej strane britskej televíznej a rozhlasovej stanice BBC podelil jej spravodajca v Moskve Andrew Harding: "Trvalo mi dve hodiny, kým som vystál rad. Keď sa mi to konečne podarilo, bol som pripravený - v ruke som zvieral zväzok rubľov a balíček dobrej kávy som mal pripravený vo vrecku. Bol november 1991 a ja som sa chystal prvýkrát v živote dopustiť úplatkárstva. Žena za pultom štátnej cestovnej kancelárie sovietskeho typu ani nezdvihla oči od časopisu. No pohybom hlavy mi dala najavo, že je ochotná vypočuť si ma. Nasledujúci moment som si počas čakania v rade starostlivo cvičil. Svetáckym pohybom ako James Bond, nenápadne posuniem cez pult vtedy drahú a nedostatkovú kávu. Úplatkárstvo je ale umenie. Keď nastal rozhodujúci okamih, rozpačito som zamumlal čosi o Kyjeve a balíčkom kávy som jej nešikovne zhodil časopis na dlážku. Žena zdvihla oči - v ten deň zrejme prvý raz - prezrela si balíček, vložila ho nenápadne do zásuvky a zdvorilo sa ma spýtala, kam chcem ísť. Moja úplatkárska kariéra tak začala."
Na úplatok vtedy čakali všetci - čašník, policajt, jednoducho každý úradník. Kto by im to ale vyčítal? Oficiálna ekonomika nefungovala. Platy nestáli za nič. Úplatkárstvo držalo nad vodou rozpadajúcu sa ekonomiku sovietskeho štátu, aby sa úplne nezrútila.
Raz mesačne chodieval Harding na ministerstvo zahraničných vecí, aby odovzdal fľašu škótskej whisky mužovi, ktorý mal rozhodoval, či smie zostať v krajine. Samozrejme, to nebol úplatok, ale dar. Za tie roky sa britský spravodajca naučil rozlišovať, kedy a koľko má dať. Je to veda, nesprávna čiastka mohla totiž celú situáciu ešte zhoršiť.
Napríklad s dopravnou políciou sa treba dohadovať ako na trhu. Hrozia zabavením auta kvôli špinavej značke? Skúsite, či by sa nenašlo iné riešenie a uvediete čiastku. Policajti povedia inú. Ak má človek šťastie, dohodnete sa. S vojakmi je to jednoduchšie - niekoľko cigariet novinára dostane cez väčšinu kontrolných stanovísk v Čečensku, balíček otvára uzavretú vojenskú základňu.
Takéto "malé úplatky" sú však len špičkou oveľa väčšieho ľadovca. Dnešné úplatkárstvo už Rusko neudržuje v chode, ale naopak, robí škrt cez rozpočet. Napríklad taký vedúci colnice vo veľkom prístavnom meste vyberie na úplatkoch v prepočte 30.000 libier mesačne. Nemožno sa preto čudovať, že Rusko je tak neskutočne drahá krajina.
Úplatkárstvu niekedy napomáhajú dokonca aj zákony. Mnohí ruskí podnikatelia priznávajú, že podplácajú daňových úradníkov. Keby totiž zaplatili všetky povinné dane, ich firma by skrachovala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.