sa zúčastňuje viac než 150 prezidentov, premiérov a monarchov z členských krajín OSN.
Delegáti najväčšieho svetového zhromaždenia v histórii prišli do New Yorku na pozvanie K. Annana, aby spoločne vytýčili ciele svetového spoločenstva pre budúcnosť a definovali úlohu, ktorú má v nadchádzajúcom miléniu zohrať OSN v súvislosti s globalizáciou, upevňovaním mieru a bezpečnosti vo svete, ochranou zhoršujúceho sa životného prostredia a bojom proti chudobe a chorobe AIDS.
"Vaše národy sa na vás obracajú, aby ste ich ochránili pred veľkými nebezpečenstvami dnešnej doby a zaistili, aby všetci mohli využívať jej výdobytky. Nesklamme ich," prihovoril sa Kofi Annan delegátom trojdňového svetového summitu.
Generálny tajomník OSN zdôraznil, že svetoví lídri musia stanoviť priority a prispôsobiť štruktúru 55 rokov starej OSN tak, aby sa dokázala prispôsobiť potrebám ľudí 21. storočia a robiť pre nich to, čo od nej v novom veku očakávajú.
Na summite sa zúčastňuje aj slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, sprevádzaný ministrom zahraničných vecí Eduardom Kukanom.
Peking - Delegácia rozhnevaných diplomatov Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) sa včera rozhodla bojkotovať Miléniový summit OSN a odletela späť do vlasti, pobúrená "hrubou a provokatívnou" osobnou prehliadkou americkej leteckej spoločnosti na letisku vo Frankfurte. Severokórejská delegácia odletela pravidelnou linkou nemeckej spoločnosti Lufthansa na letisko do Pekingu, kde ju čakalo špeciálne lietadlo spoločnosti Air Koryo do Pchjongjangu.
Spojené štáty vyjadrili nad incidentom ľútosť a dodali, že personál leteckej spoločnosti si plnil len svoje povinnosti vyplývajúce z federálnych predpisov o civilnom letectve. Na základe týchto predpisov USA vykonávajú "zvýšenú kontrolu bezpečnosti" u občanov tých krajín, ktoré Washington označuje za krajiny podporujúce terorizmus. Ministerstvo zahraničných vecí USA sa k veci vyjadrilo v tom zmysle, že osobnú prehliadku, ktorá tak pobúrila severokórejskú delegáciu, vykonala letecká spoločnosť, nie personál americkej vlády.
Miami - Kubánsky prezident Fidel Castro včera priletel do New Yorku, aby sa tiež zúčastnil na Miléniovom summite OSN. Je to prvá cesta najvyššieho predstaviteľa Kuby do zahraničia za posledný viac ako rok a jeho štvrtá návšteva sídla OSN za 40 rokov.
Exiloví Kubánci žijúci v USA požadujú jeho zatknutie. Castro musí byť zadržaný kvôli porušovaniu ľudských práv, uviedla včera hovorkyňa Kubánsko-americkej nadácie v Miami. Uvedená nadácia sa usiluje už dlhší čas nezávisle od Castrovej návštevy postaviť kubánskeho vodcu pred súd.
Hovorca hnutia Movimiento Democracia vyhlásil, že USA mali namiesto udelenia víza politika zatknúť a zobrať ho na zodpovednosť za jeho zločiny proti ľudskosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.