Presnejšie cez letné prázdniny. V posledných rokoch sa však organizuje mnoho letných škôl zameraných na rôzne oblasti vzdelávania. Mladí ľudia si uvedomujú, že úspech v pracovnom živote súvisí so schopnosťami, a preto sa (m)učeniu podrobujú dobrovoľne na letných kurzoch.
Podobne sa rozhodla aj Eva, študentka štvrtého ročníka Ekonomickej univerzity, ktorá strávila júl v letnej škole Danubia.
"O programe som sa dozvedela od svojej lektorky v škole na odbornom nepovinnom kurze nemčiny. Základnou podmienkou bola znalosť nemeckého jazyka, v ktorom prebiehala výučba. Mohli sme si vybrať kurz medzinárodný marketing alebo finančný manažment. Škola trvala tri týždne, pričom prvý sme strávili v Budapešti, druhý v Bratislave a posledný vo Viedni. Išlo totiž o program organizovaný univerzitami zo spomenutých miest. Z každej bolo vybratých desať študentov. Z našej fakulty v Košiciach dvaja, keďže štyri fakulty sú ešte v Bratislave. Záujemcovia predložili motivačný list, životopis a výpis známok. Tieto materiály posúdila komisia tvorená ľuďmi z fakulty zodpovednými za oblasť zahraničných vzťahov. Proces prebehol hladko, možno aj preto, že záujemcov nebolo veľa. Zrejme v dôsledku nedostatočnej informovanosti. V polovici mája som sa dozvedela, že idem a deviateho júla som odcestovala do Budapešti", rozpráva Eva.
Mnohí by zrejme nad predstavou stráviť najhorúcejší mesiac roka v prednáškových miestnostiach ohrnuli nosom. Dozvedeli sme sa však, že "letná" je predsa len iná ako celoročná.
"Bolo to omnoho voľnejšie. Dopoludnia sme mali asi do pol jednej vyučovanie, kde sme diskutovali o aktuálnych ekonomických problémoch. Popoludní to boli rôzne exkurzie, návštevy firiem - napríklad Törley, výrobca šampanského v Maďarsku. V Budapešti sme jedno popoludnie strávili na ministerstve hospodárstva. Hlavným prínosom bolo zdokonalenie sa v jazyku, pretože príprava na hodiny bola minimálna."
O tom, že letná škola sa podobala skôr na prázdninový pobyt svedčia aj Evine spomienky na nočný život v metropolách krajín, ktoré pred desaťročiami tvorili Uhorsko. Podriemkávanie na doobedňajšom vyučovaní bolo pre tridsiatku Slovákov, Maďarov a Rakúšanov jedinou príležitosťou ako nahradiť prebdeté noci. "Predovšetkým v Budapešti sme chodili do nočných klubov, ktoré sú väčšie než u nás. Veľmi dobrá zábava bola aj na univerzitou organizovaných diskotékach v jej areáli. Vo Viedni to bolo pomerne drahé, vstupné asi sto šilingov (približne 300 Sk - pozn. red.), takže sme vyhľadávali miesta, kde sa neplatilo vstupné, alebo sme trávili večery na internátoch. Podobne to bolo aj v Bratislave, kde sme ale neostávali na internáte kôli privysokému vstupnému, no skôr pre nedostatok možností. V Bratislave nočný život nie je až taký intenzívny", popisuje Eva svoje dojmy.
Ako sme sa ďalej dozvedeli, výdavky mali slovenskí študenti v plnej miere hradené. Cestovné pri presune medzi mestami, cestovné karty na dopravu v daných mestách, ubytovanie a stravovanie. Náklady boli teda minimálne.
Pri cestách do zahraničia sa nevyhneme porovnávaniu životnej úrovne. Mnohí mladí ľudia nadobudnú dojem, že z hľadiska materiálneho zabezpečenia by ich život v krajine smerom na západ od Bratislavy bol menej komplikovaný. Vyhľadávajú preto príležitosti zamestnať sa tam. "V Budapešti je nezamestnanosť asi desať percent, takže práca sa nájsť dá. Vo Viedni sú tiež možnosti, ale jednoznačne je potrebné ovládať jazyk. Nemal by byť problém so zamestnaním, ak človek absolvuje všetky byrokratické procedúry a legálne tam pracuje. Ak sa skontaktuje s firmou a zabezpečí si prácu vopred, o doklady sa postarajú oni. Rakúske firmy majú záujem o našich ľudí. Vzdelávacie systémy u nás a u nich sú veľmi podobné, dôvod je teda podľa môjho názoru inde. Otvorenie východnej Európy vytvorilo nové neobsadené trhy. A na nich budú mať omnoho väčšiu pravdepodobnosť úspechu prostredníctvom človeka, ktorý ovláda slovanský jazyk, pretože to len zlepšuje komunikáciu", tvrdí Eva.
Zdá sa, že letná škola, predovšetkým na cudzokrajnej pôde nie je otravným nasávaním informácií. Može byť príjemným prázdninovým výletom, kde sa však zrejme slovu "škola " aj tak nevyhnete. Je to ale tá, v ktorej sa učíme omnoho viac a niekedy celkom radi. Životná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.