Mazák.
"Mám pocit, akoby tu chýbala dobrá vôľa riešiť túto situáciu. My sme urobili všetky potrebné kroky, teraz je rad na predstaviteľoch Krajského úradu v Košiciach. Zákon síce hovorí o tom, že Ústavný súd má sídliť v Košiciach, ale to sa dá kedykoľvek zmeniť," myslí si J. Mazák.
Ako pripomenul, obrátili sa naňho už viacerí primátori, ktorí vo svojich mestách ponúkajú pre ÚS dôstojnejšie priestory, než aké sú momentálne v Košiciach. Pri tejto príležitosti sa nechal počuť, že ak prieťahy o ďalšie sídlo súdu budú aj naďalej pokračovať, je náchylný sa takýmito ponukami vážne zaoberať.
ÚS takmer od svojho vzniku sídli v prenajatých priestoroch na Hlavnej 72, za ktoré platí istej košickej rodine vlastniacej tento objekt ročné nájomné vo výške 3 miliónov Sk. Aj kvôli tomu sa už dlhšiu dobu uvažuje o tom, aby mala táto inštitúcia vlastné priestory, za ktoré by sa nemusela hanbiť... Kvôli len predstieranému záujmu kompetentných riešiť spomínaný problém hrozilo už začiatkom roka, že sa Ústavný súd bude musieť presťahovať do Bratislavy. Napokon sa celý konflikt zažehnal v máji, keď sa po rokovaniach medzi prezidentom R. Schusterom, krajským prednostom Š. Vranovským a predsedom ÚS prijalo uznesenie, že trvalým sídlom sa stane budova Župného domu, kde teraz sídli Východoslovenská galéria. To sa nezaobišlo bez rôznych negatívnych reakcií zo strany historikov, starostu Starého mesta J. Süliho, či vedenia mesta. Námestník košického primátora B. Farkašovský, napríklad sťahovanie ÚS do budovy Východoslovenskej galérie považuje za zbytočne vyhodené peniaze a taktiež kritizoval neochotu predstaviteľov ÚS ísť do mestom ponúkanej budovy bývalej vojenskej Divízie na Námestí Maratónu mieru. Práve do nej sa už predtým investovalo niekoľko miliónov, avšak po spomínaných rokovaniach s prezidentom Schusterom dostal napokon prednosť variant so sťahovaním sa do Župného domu.
Ján Mazák však návrh "otcov" mesta jednoznačne odmieta. "Do budovy divízie na Námestí MMM sa doteraz investovalo 38 miliónov Sk, pričom celkové náklady by sa mali pohybovať na úrovni okolo 200 miliónov korún. Navyše to nie je budova vo vlastníctve štátu a od ministra výstavby I. Harnu sme dostali usmernenie, že investície na rekonštrukciu je možné čerpať len pre budovy v štátnom vlastníctve. Pre naše potreby je taktiež neúmerne veľká, a je neprípustné, aby sme sa o ňu delili s inými organizáciami," tvrdí J. Mazák.
V prípade schválenia novely Ústavy sa zvýši počet sudcov z 10 na 13, čo bude mať za následok aj zvýšenie počtu administratívnych pracovníkov. Predseda ÚS nevie pochopiť, prečo by ich malo byť práve trinásť a nie 11 alebo 15. Jedným dychom však upozorňuje na to, že už súčasných desať sudcov úraduje v nedôstojných priestoroch, v ktorých je aj koncom leta zima... Ani pri súčasnej ťažkej situácii nechýba Jánovi Mazákovi zmysel pre humor. "Ak nám pribudnú ďalší pracovníci, asi ich umiestnim do svojej kancelárie alebo sa o nich podelíme s podpredsedom Baránym," dodáva predseda ÚS.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.