tak dať obom stranám možnosť prípadnej realizácie kúpy či predaja." Takto sa vyjadril vedúci kežmarskej predajne Videocom - Ľubomír Štancel. "Ak poskytujeme cenové zľavy na predávaný tovar, je to zväčša po dohode s výrobcom tovaru, ktorého cenník akceptujeme," tvrdí. Takáto stratégia zodpovedá pravidlám podnikateľskej etiky, a keďže firma funguje už niekoľko rokov, bola teda správne akceptovaná samotnými zákazníkmi.
Svoje stanovisko k tejto téme nám poskytla aj vedúca známej značkovej predajne textilu, ktorá si želala aby jej meno, i meno predajne, ostalo v anonymite. "Naša predajňa poskytuje pravidelné sezónne zľavy. Samozrejme, že na to upozorňujeme našich zákazníkov vo výklade. V predajni je pre zľavnený tovar vyhradený špeciálny regál." Ak predajňa realizuje tovar, ktorého predaj je závislý od toho, čo sa momentálne nosí, poskytovanie sezónnych zliav je nevyhnutnosťou. "Menšie či väčšie zľavy poskytujeme pravidelne po celý rok," informovala nás vedúca predajne Imbiz Iveta Krišandová. "V súčasnosti máme až o sedemdesiat percent znížené ceny papúč. Pútač na výklade je zámerne taký výrazný. Chceme totiž, aby k nám ľudia vošli a sami sa pýtali na to, ktorý tovar je zlacnený. Je to psychologický ťah."
Oslovili sme tiež vedúceho odboru živnostenského a ochrany spotrebiteľa Okresného úradu v Poprade. "Táto problematika je ošetrená zákonom o ochrane spotrebiteľa, ktorý sa venuje klamlivej reklame a zavádzaniu zákazníka. Zákon v tomto smere disponuje širokým sankčným rozmedzím. Pokuta za takéto podvádzanie môže dosiahnuť sumu i pol milióna korún. Nechceme však, aby naše sankcie pôsobili na podnikanie likvidačne. Majú viesť predovšetkým k skvalitňovaniu poskytovaných služieb," uviedol Milan Lučivianský. Ako ďalej dodal, postihy v tomto smere sú však len ojedinelé, pretože ich dokazovanie je veľmi komplikované. Na naplnenie litery zákona totiž stačí, ak predajca poskytne avizovanú zľavu či i len na jediný kus tovaru.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.