otvoreniu nezabránili. Prvé takéto zariadenie na východe republiky a druhé svojho druhu na Slovensku (prvým je tábor v Medveďove) slávnostne otvorili včera predpoludním za prítomnosti prezidenta Policajného zboru SR Jána Piptu a riaditeľov Krajských riaditeľstiev PZ Košíc a Prešova. Jeho kapacita je až dvestopäťdesiat cudzincov a v prvej etape by malo jeho chod zabezpečovať trinásť policajtov, sedemdesiat vojakov a sedem civilov.
"Mrzia ma protesty miestnych občanov, ale nemajú sa skutočne čoho obávať, pretože záchytný tábor bude vybavený tak, aby k ich stretu so zadržanými cudzincami vôbec nedochádzalo. Zriadenie tábora by malo byť skôr prínosom pre mesto, pretože tu vzniknú nové pracovné príležitosti pre civilov, budeme potrebovať pokryť určité služby, napríklad čistenie šatstva či zabezpečiť stravu pre migrantov..." konštatoval včera riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície PZ Miroslav Samek.
Ako dodal, rozhodnutie o zriadení útvaru pre cudzincov padlo na ministerstve vnútra 7. augusta. Ešte 30. augusta boli v objekte vojská, takže na otvorenie tábora mali iba niekoľko dní. Za ten čas miestnosti v bývalých kasárňach opatrili hygienickým náterom, okolie zabezpečili novým oplotením, aby sa zamedzil voľný pohyb cudzincov a zriadili aj detské ihrisko pre prípad, že sa stane útočiskom aj pre matky s deťmi. Dozvedeli sme sa, že izby pre mužov a ženy sú oddelené, no ak sa v tábore vyskytne celá rodina, umožnia rodinným príslušníkom vzájomný kontakt.
"Aj keď sa zvyčajne obyvatelia takýmto zariadeniam bránia, je potrebné uvedomiť si ich význam. Ak máme byť v budúcnosti východnou hranicou Európskej únie, musíme byť pripravení na príliv cudzincov, ktorí musia mať vytvorené dôstojné podmienky. Takýchto táborov by malo byť v budúcnosti na Slovensku viac, ďalší plánujeme zriadiť v Trenčianskom kraji," informoval nás Ján Pipta a dodal, že dôležitým krokom je tiež materiálne dovybavenie na ochranu našich hraníc s Ukrajinou.
"Na budúci rok máme smelé plány smerom k ukrajinskej hranici, v prvom rade ju mienime posilniť o deväťdesiat príslušníkov policajného zboru, avšak výlučne z vnútorných rezerv, nie na úkor zvyšovania ich počtu. Cieľom je dosiahnuť, aby bola hranica bezpečná a kvalifikovane strážená," zdôraznil prezident PZ podotkol, že tomu určite napomôže i desať novučkých terénnych vozidiel značky Landrover odovzdaných práve včera oddeleniam hraničnej a cudzineckej polície na východnej hranici.
Pomoc poskytnúť v rámci svojich možností technické vybavenie hranice prisľúbilo i Rakúsko, ktoré má podľa slov rakúskeho policajného atašé na Slovensku Rainera Bierbaumera záujem, aby sa naša krajina pripojila k členom Európskej únie. O akú pomoc konkrétne pôjde ale ešte nie je známe, závisieť to bude predovšetkým od našich potrieb.
"Momentálne prebieha proces vzájomného prehodnocovania, Slovensko musí upresniť, čo potrebuje a rakúska strana zváži, čo z toho je schopná poskytnúť. Zatiaľ nebolo rozhodnuté ani o výške pomoci," povedal včera pre Kozrár Rainer Bierbaumer.
Zdôraznil, že snaha pomôcť tu je, pretože Rakúsko si uvedomuje, čo znamená nápor utečencov, veď v minulom roku zadržali v tejto krajine asi štyridsaťtisíc nevítaných cudzincov. Pre porovnanie, na Slovensku to bolo vlani zhruba 8000 nelegálnych migrantov, z toho 2300 zadržali na hranici s Ukrajinou. V tomto roku ich bolo len na ukrajinskej hranici zistených asi 1700, pričom sa predpokladá, že ich celkový počet bude vyšší ako v minulom roku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.