Korzár logo Korzár

Austrália mesto protinožcov

Už o pár dní sa začnú letné olympijské hry Sydney 2000. Mnohí športovci našej republiky sa chystajú na tento sviatok všetkých športov. Avšak

povzbudzovať sa isto chystajú aj niektorí ich fanúšikovia. Pre nich, ale aj pre vás, ostatných, ktorí sa do ďalekej Austrálie tak ľahko nedostanete prinášame aspoň stručný popis krajiny našich protinožcov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oficiálny názov krajiny: Austrálske spoločenstvo; rozloha: 7 686 848 km2; počet obyvateľov: 18 438 824 (1997); geografická poloha: juhozápadná Oceánia 25°00´JŠ, 135°00´VD; časové pásmo: GMT + 8/ + 10; hlavní mesto: Canberra s počtom 325 400 (1995) obyvateľov; ďalšie mestá: Sydney, Melbourne, Perth, Brisbane, Adelaide, Newcastle, mena: AUD - austrálsky dolár = 100 centov; HDP: 22 100 USD na obyvateľa za rok (1995); jazyky: angličtina, austrálske jazyky - cez 200 druhov; správne rozdelenie: 6 spolkových štátov; etnické zloženie: Austrálčania britsko-írskeho pôvodu (90%), iní Európania (5%), Číňania, Indovia, Japonci (4%), Austrálčania; náboženstvo:

SkryťVypnúť reklamu

katolíci (26%), anglikánska cirkev (24%), protestanti (14%); podnebie: prechádza od tropického monzúnového až k miernemu chladnému, veľké oblasti majú subtropické či mierne teplé podnebie, väčšina centrálnej časti je suchá a horúca, priemerná teplota v Sydney v januári je 22 °C a v júli 12°C.

História

Podľa historických prameňov bol ostrov obývaný už pred sto tisíc rokmi. Prví Európania, ktorí uvideli Austráliu, o existencii ktorej tušil už Alexander Veľký, boli Portugalci a Španieli. V roku 1770 preskúmal ostrov James Cook a vyhlásil ostrov za britské územie. Pôvodne bol kontinent nazývaný Nové Holandsko, až od 19. storočia sa ujalo pomenovanie Austrálie (t. j. Južné krajiny). Zároveň začala kolonizácia kontinentu. Do roku 1820 boli noví kolonisti skoro výhradne trestanci. V rokoch 1900 až 1901 bolo šesť dovtedy samostatných kolónií (Nový Južný Wales, Queensland, Južná Austrália, Victoria, Západná Austrália a Tasmánia) spojených do federácie (Austrálsky zväz) so štatútom domínia v rámci Commonwealthu. V roku 1911 bolo pripojené Severné teritórium (nemá doteraz štatút zväzového štátu). Austrália sa po boku Veľkej Británie zúčastnila 1. a 2. svetovej vojny a získala v Tichomorí rad mandátnych, resp. poručenských území (Papua-Nová Guinea a ďalšie). Už od dobytia Singapuru Japoncami začala Austrália viesť zahraničnú politiku nezávislejšiu na Veľkej Británii. To sa ešte umocnilo zapojením Austrálie do paktov ANZUS a ANZUK (spolu s USA) a vstupom Veľkej Británie do EU (orientácia austrálskeho obchodu viac a viac na Japonsko); ďalej počas vojny vo Vietname, kam Austrália taktiež poslala svoje jednotky. V roku 1986 bol prijatý Austrálsky zákon, ktorý de facto zrušil ústavné spojenie s Veľkou Britániou. V marci 1996 prebehli parlamentní voľby, v ktorých konzervatívec John Howard porazil dlhoročného predsedu vlády, labouristu Paula Keatinga, ktorý usiloval o definitívne odtrhnutie a vyhlásenie Austrálie za republiku.

SkryťVypnúť reklamu

Víza

Turistické vízum s platností na max. 1 rok a max. pobytom 3 mesiace pri každom vstupe stojí 50 austrálskych dolárov. Vízum udeľuje austrálsky zastupiteľský úrad vo Viedni na adrese Australian Embassy, Mattiellistrasse 2, A-1040 Wien, tel. 43 1 512 85 800, fax: 43 1 513 29 08. O vízum sa dá požiadať osobne alebo písomne. Čas pobytu je možné predĺžiť na Department of Immigration, príslušného zväzového štátu. Predĺženie pobytu stojí 145 dolárov. Krátko pred príchodom do Austrálie vyplňuje každý návštevník tzv. Travellers Statement. K žiadosti o vízum je potrebné priložiť vyplnený dotazník a dve pasové fotografie.

Riziká

Zdravotné riziká: nie je predpísané žiadne očkovaníie Vo voľnej prírode hrozí uštipnutie jedovatými hadmi či pavúkmi, v tropických vodách napadnutie krokodílom či zranenie jedovatými morskými živočíchmi.

SkryťVypnúť reklamu

Iné riziká: do krajiny sa nesmú dovážať akékoľvek druhy potravín v surovom či konzervovanom stave. Colná kontrola je veľmi prísna a nekompromisná, pokuty sú značné.

Odporúčania

Vezmite si na cestu, predovšetkým do odľahlých častí krajiny dostatok jedla a pitia. Hrozí tam smrť hladom. Vlastné zvieratá sa môžu do krajiny dovážať, ale iba pri dlhodobých pobytoch. Najprv je nutné získať povolenie od Australian Quarantine and Inspection Service (GPO Box 858, Canberra ACT 2601, tel : 61-2-62723933, fax: 61-2-62725697). Zviera však musí pred cestou zostať 6 mesiacov v karanténe vo Veľkej Británii.

Zaujímavosti

QUEENSLAND - Veľký bariérový útes (Great Barrier Reef), 2000 km dlhý od mysu York do Gladstonu, 71 korálových ostrovov, 350 druhov korálovca, stovky druhov rýb. Dažďový prales. Brisbane leží neďaleko plážového centra Zlaté pobrežie (Gold Coast), so zlatistými plážami a rušným nočným životom. Whitsunday Islands sú ostrovčeky, kde si môžete prenajať jachtu. Na severe štátu leží dažďový prales Daintree, ktorý je súčasťou svetového prírodného dedičstva. V regióne Black Marlin môžete pozorovať krokodíly a loviť exotické ryby.

NEW SOUTH WALES V tejto časti sa nachádza mesto Sydney s veľkorysou budovou opery a tohto roku v ňom budú letné olymopijské hry.

TASMÁNIA - Koloniálna architektúra, národný park na západe ostrova. Ostrov je zo zvyšku Austrálie dostupný trajektom alebo letecky.

VICTORIA Ponúka plavbu po rieke Murray na kolesovom parníku. Vinárska oblasť Grampian. V tejto oblasti si môžete pripomenúť dávne lupičské bandy, ktoré v týchto oblastiach lúpili. Kozmopolitné mesto Melbourne, kde sa usporadúvajú preteky Formule 1. Panoramatická cesta z ktorej je možno vidieť vlnobitie oceánu Great Ocean Road.

JUŽNÁ AUSTRÁLIA - Region Barossa a mestečko Coober Pedy sú známe náleziskami opálov. Turisticky atraktívna je púštna oblasť Flinders Ranges. Polostrovy Eyre a Yorke učarujú svojim pobrežím, a je ako stvorený pre surfovanie a rybárčenie. Hojne navštevovaný je aj Klokaní ostrov (Kangaroo Island).

ZÁPADNÁ AUSTRÁLIA - Perth - mesto na "Labutej rieke" (Swan River), biele piesočné pláže sú iba niekoľko minút chôdze z mestského centra. Rottnest Island je strategický prístav. V Monkey Mia je delfinárium. Národní parky, lesy, divé kvety, pláže a veľmi chutné miestne víno. Wave Rock a Dyandra State Forest sú pamiatkami spätými so zlatou horúčkou.

SEVERNÍ TERITORIUM - Kakadu National Park je súčasťou svetového prírodného dedičstva. Nachádza sa tam aj červený skalný útvar Ayers Rock, kde domorodci doteraz usporadúvajú svoje náboženské obrady.

Tak teda, hor' sa do Austrálie.

Autor: Spracovala: Jana VARGOVÁ

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 676
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 461
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 424
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 452
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 593
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 981
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 186
  1. Viktor Pamula: 21 rokov v najlepšej spoločnosti
  2. Eva Bachletová: Pre manželstvo ako stvorená
  3. Martin Fronk: Ruiny, ktoré ožívajú: Prečo je obnova hradov investíciou, nie výdavkom
  4. Tomáš Mikloško: 11 mýtov o láske a romantických vzťahoch
  5. Vladimír Bojničan: Konzervy 21. storočia – celé zle! — IV.
  6. Jan Pražák: Heleno, hledej!
  7. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  8. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  1. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 777
  2. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 23 970
  3. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 15 563
  4. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 11 046
  5. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 7 698
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 586
  7. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 6 520
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 6 220
  1. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  2. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  3. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  4. Tupou Ceruzou: Smerákov
  5. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  6. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  7. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  8. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Viktor Pamula: 21 rokov v najlepšej spoločnosti
  2. Eva Bachletová: Pre manželstvo ako stvorená
  3. Martin Fronk: Ruiny, ktoré ožívajú: Prečo je obnova hradov investíciou, nie výdavkom
  4. Tomáš Mikloško: 11 mýtov o láske a romantických vzťahoch
  5. Vladimír Bojničan: Konzervy 21. storočia – celé zle! — IV.
  6. Jan Pražák: Heleno, hledej!
  7. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  8. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  1. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 777
  2. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 23 970
  3. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 15 563
  4. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 11 046
  5. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 7 698
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 586
  7. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 6 520
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 6 220
  1. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  2. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  3. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  4. Tupou Ceruzou: Smerákov
  5. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  6. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  7. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  8. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu