pestrosť a vzájomnú kombinovateľnosť. Mali by sme si pri nákupe starostlivo prezrieť štítky s návodom na pranie, informovať sa na stálofarebnosť a nenechať sa zlákať v stánkoch alebo niektorých butikoch značkami zvučných firiem, ktoré zneužívajú výrobcovia pre odbyt tovaru. Je nelogické, aby na blšákoch predávala svoje výrobky firma Adidas a iné. Po vypraní takého trička zostanú na ňom farebné mapy alebo aj po krátkom nosení vybledne farba napríklad na ramenách. Záruka v takýchto prípadoch nie je žiadna a teda ani možnosť reklamácie. Ak kúpime tričká, mikiny, ponožky, pančucháče, pulóvre so zárukou, môžeme ich farby aj vzhľad ochrániť. Dnes už sú prostriedky zabraňujúce blednutiu farieb aj častým praním, i proti vytváraniu žmolkov, ktoré nepôsobia najlepšie ani na málo nosenej bielizni a odevoch.
Keď už hovoríme o farbách, detské oblečenie by nemalo mať tmavé farby a vzory už z psychologických dôvodov, výnimku tvorí tmavomodrá, ktorú majú deti rady na niektorých častiach oblečenia. Často odmietajú hnedú aj pomerne svetlú hrdzavohnedú, ktorá je naozaj v rozpore s farbou detskej pleti. Aj keď dlhoročnú výsadu tmavomodrej v detskom odievaní nemôžeme obhájiť vedecky, návrhári ju vysvetľujú neobyčajnou príjemnosťou a krásou tejto farby, ktorá v kombinácii s bielou a červenou alebo bledomodrou pomerne dobre zodpovedá detskému koloritu.
Obuv pre deti je veľkou položkou a žiaľ, aj rébusom dokedy vydrží. Aj tá najkvalitnejšia sa po troch-štyroch mesiacoch môže začať rozpadávať. Poradiť môžeme s istotou iba to, že na detskú nohu, ktorá je vo vývoji, nepatrí obuv ázijskej výroby pre domácu populáciu. Tá má totiž úplne ináč tvarovanú spodnú časť nohy. A ak nakupujete v second handoch, nemali by ste kupovať detské obnosené topánky z hygienických dôvodov. Tie sa totiž nedajú vyprať ako tričká. Aj tu by sme mali dvakrát merať a raz rezať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.