z ruského krížnika Peter Veľký. Stroskotanie plavidla v auguste v arktických vodách Barentsovho mora si vyžiadalo životy všetkých 118 členov posádky.
Berliner Zeitung o tom informoval včera v článku, ktorý sa odvoláva na správu ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB). Denník Komsomoľskaja pravda včera s odvolaním sa na jedného z veliteľov ruskej záchrannej ponorky napísal, že prednú časť Kurska musela odtrhnúť mohutná explózia. Torpédová komora vyzerá "ako by ju odrezala gilotína". Armáda doteraz hovorila o "obrovskej diere" na prove ponorky. Západní experti tvrdia, že prednú časť Kurska zasiahlo torpédo.
USA včera podľa televíznej stanice CNN odovzdali Rusku správu svojich tajných služieb o príčinách potopenia ponorky Kursk. Bezpečnostný poradca americkej vlády Samuel Berger správu odovzdal tajomníkovi ruskej Rady bezpečnosti Sergejovi Ivanovovi na Miléniovom summite OSN v New Yorku. Agentúra ITAR-TASS oznámila, že tajný dokument obsahuje technické údaje - presný čas oboch explózií a súradnice polohy ponorky v čase nešťastia. Podľa zistenia FSB odpálil atómový krížnik Peter Veľký počas cvičenia námorných síl, na ktorom sa obe plavidlá zúčastňovali, granitovú raketu vybavenú novou bojovou hlavicou proti podvodným cieľom. Vo vzidalenosti asi 20 kilometrov od krížnika sa raketa ponorila do vody. Okamžite potom zaregistrovala posádka lode pod vodou prvú a onedlho druhú explóziu. Podľa názoru FSB sa až dodatočne zistilo, že pozičné údaje Kurska a miesta ponorenia rakety boli od seba vzdialené 400 metrov.
Hovorca ruského vojenského námorníctva Igor Dygalo ale tvrdí, že týmto spôsobom k potopeniu Kurska dôjsť nemohlo. "Pri cvičení je takáto nehoda zásadne vylúčená, keďže lode na hladine a ponorky operujú v presne vymedzených cvičných zónach," zdôraznil Dygalo. Podľa jeho slov lode a ani ponorky nikdy nepoužívajú pri cvičeniach ostrú muníciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.