nákladmi na výrobu samotného zariadenia, so zanedbateľnými požiadavkami na suroviny a hlavne s minimálnou záťažou na životné prostredie. Ide o odstredivý hydraulický násobič výkonu pre výrobu elektrickej energie.
I. Horváth sa technike venoval už od mala, neskôr ju študoval na dopravnej priemyslovke. V časoch socializmu robil zásobovača, po revolúcii si otvoril obchod, avšak láska k technike a tvorivosť mu ostali a venuje im drvivú časť svojho voľného času. Jeden výrobok - nabíjaciu baterku do auta mu už patentovali a vyrába ju český producent.
Čo sa týka najnovšieho vynálezu, začiatkom júna ho prihlásil na Úrade priemyselného vlastníctva. Dňom podania začína samotné patentové konanie. "Viem si predstaviť využitie tohto vynálezu napríklad na dedinách namiesto malých vodných elektrární, v lesoch, na púšti, či ako ťažné zariadenie väčších strojov alebo lodí," poznamenal člen tímu Ing. Marián Zuček.
V dielenských podmienkach už bolo zariadenie skonštruované. Aby sa však mohli vychytať technické nuansy, je potrebné priemyselne vyrobiť prototyp. Preto autor vynálezu spolu so svojím tímom oslovil niekoľko slovenských podnikov, ich úsilie sa však nestretlo s dostatočnou odozvou. A tak sa, hoci neradi, obrátili na zahraničie. Ich prihlášku v súčasnosti analyzujú v centrále Siemensu a v Škode Plzeň.
Zariadenie je skonštruované ako spojené nádoby a skladá sa zo statora a rotora. Je naplnené kvapalinou. Pohybom rotora na jeho obvode vzniká v dôsledku odstredivej sily tlak kvadraticky rastúci s počtom otáčok. Tlak kvapaliny v rotore uvedie do činnosti hydromotory, ktorých krútiaci moment sa prenáša na generátory umiestnené na rotore v centre. Vyrobená elektrická energia sa pomocou vodičov v elektrovodičovom hriadeli prepojených na snímacie prúžky odoberá pomocou uhlíkových zberačov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.