Chirany Prema, a. s., Humenné Jozef Struňák, ktorý sedem rokov pracoval na stredisku galvanizovňa. Pre objasnenie uvádzame, že v galvanizovni sa pri výrobe používalo množstvo chemikálií a jedov, takže počas prevádzky firmy, ktorá je v súčasnosti v konkurze, bolo toto pracovisko označené ako rizikové. Zamestnanci, ktorí tam pracovali, boli povinní nosiť protikyselinové ochranné odevy a kryty. Od vyhlásenia konkurzu, od konca septembra minulého roku, sa v tejto prevádzke nepracuje, ale všetky chemikálie v množstve približne 15 000 litrov tam podľa Struňáka ostali. "Vyzeralo to tam dosť mizerne, gumy na vaniach na chemikálie praskajú," dodal.
Pripomíname, že vo vaniach boli uložené napríklad kyselina sírová, chlorovodíková, hydroxid sódny a iné kyseliny, ktoré sa na pracovisku pripravovali. J. Struňák pokračoval: "Kým som tam pracoval, počas tých siedmich rokov sa vane menili. Keď začali pretekať, išli chemikálie do neutralizačky, teda do čističky. Vždy sa to kontrolovalo. Dnes to nikto nekontroluje a keby začala niektorá vaňa pretekať a neutralizačka by ten obsah nevydržala, mohli by chemikálie vytekať von. Keby sa to dostalo do blízkeho Laborca, bolo by zle. Preto by sa to malo všetko odpratať a zlikvidovať." Na otázku, koľko by tieto vane mali vydržať, nám J. Struňák povedal, že sa to nedá presne odhadnúť. "Stávalo sa, že sme odchádzali z práce a bolo všetko v poriadku. Keď sme na druhý deň prišli, vane už pretekali. Vtedy sa ich obsah prečerpal do náhradných vaní a poškodené vane sa menili."
Po medializácii problému odborármi, vykonal odbor životného prostredia Okresného úradu v Humennom štátny dozor na kontrolu bezpečnosti odpadového hospodárstva vo firme. Podľa slov vedúceho odboru Jozefa Džupinu štátny dozor po kontrole vypracoval správu, v ktorej sa uvádza: "Štátny dozor zistil, že z hľadiska nakladania s odpadmi nehrozí zníženie kvality životného prostredia, pretože odpady v sklade nebezpečných odpadov sú riadne uzavreté a zabezpečené proti úniku. Zistené nedostatky majú iný charakter. Pôvodca odpadu sa však nezbavuje zodpovednosti za nebezpečné odpady a má ich zneškodniť prostredníctvom odbornej organizácie na to určenej." Na našu pripomienku, že vo fabrike ostalo bez kontroly takmer 15 tisíc litrov chemikálií a iných jedov, vedúci Džupina uviedol, že tieto látky priamo neohrozujú životné prostredie. Uvádza sa to aj v spomínanej správe: "V galvanizovni sú vane s chemikáliami, ktoré však v zmysle zákona o odpadoch nemožno považovať za odpad, keďže sú súčasťou technológie, ktorú možno odpredať, alebo s ňou naložiť podľa záujmu majiteľov." Zároveň nám vedúci Džupin povedal, že zistili iné nedostatky, a preto pripravujú konanie o uložení pokuty. Rozhodnúť o nej by sa malo už tento týždeň.
Chceli sme tiež vedieť, ako môžu postupovať iné inštitúcie, napríklad štátny zdravotný ústav (ŠZÚ). Dozvedeli sme sa, že ŠZÚ po likvidácii firmy, alebo po vyhlásení konkurzu na firmu, už nemá na danú firmu žiaden dosah. Vo firmách, ktoré skončili, už ŠZÚ nerobí štátny zdravotný dozor. Kým firma funguje, musí mať od štátneho zdravotného ústavu súhlas pre narábanie s nebezpečnými odpadmi. Posudok ŠZÚ zároveň slúži pre vydanie rozhodnutia ako sa budú likvidovať odpady. Keď sa vo firme nevyrába, ŠZÚ tam nevykonáva štátny dozor, a teda ani nekontroluje, ako sa odpad likviduje. Tento proces je už v kompetencii odboru životného prostredia príslušného okresného úradu.
Podľa slov J. Struňáka, ktorý bol ako jeden z mála zamestnancov v priestoroch firmy ešte v auguste tohto roku, je celá fabrika prázdna. Neostali tam žiadne stroje ani technológia. Ostali žiaľ iba jedovaté chemikálie, ktoré v prípade prírodnej pohromy (napríklad prietrž mračien, ktorá poškodila strechu na zimnom štadióne v blízkosti fabriky- pozn. red.) by mohli spôsobiť ekologickú katastrofu.
"Nechceme šíriť poplašné správy," povedal nám po minulotýždňovom rokovaní závodného výboru pri Chirane Prema člen Rady OZ KOVO pre Prešovský kraj Jozef Balica. Dodal, že rokovanie sa uskutočnilo k situácii okolo vymáhania pohľadávok zamestnancov, ako aj ďalších postupových krokov. Okrem iného sa odborári zaoberali aj medializáciou kontrol realizovaných v Chirane. "Na chemikálie a riziko vzniku ekologickej havárie v Chirane sme upozorňovali prakticky odo dňa vyhlásenia konkurzu, ako na sprievodný problém problematiky uspokojovania pohľadávok zamestnancov, tunelovania firmy a jej perspektívy z pohľadu zamestnanosti. Stanovisko, ktoré vydal okresný úrad v médiách, zľahčuje celú situáciu a zďaleka ju nepovažuje za tak vážnu. Riziko ohrozenia však existuje. Je potrebné zvážiť, do akej miery ide o bezprostredné ohrozenie a aké opatrenia sú prijaté pre maximálnu bezpečnosť a elimináciu prípadnej havárie. Upozorňujeme na to preventívne. Najjednoduchšie by bolo, keby sa chemikálie zlikvidovali. Bohužiaľ, to čo sa nemalo z firmy vyviezť sa vyviezlo, a to čo sa vyviezť malo sa nevyviezlo. Hazard s ľudským zdravím by nemal byť tolerovaný nikomu. Štátne inštitúcie by sa mali spamätať a prijať rázne opatrenia. Nečakajme až sa niečo stane," uzavrel Jozef Balica.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.