Farkašovský a riaditeľ magistrátu Ján Kovalčin, košických radných v mnohých oblastiach inšpirovalo. Ako nám po návrate v sobotu povedal primátor Z. Trebuľa, máme sa od Turkov čomu priúčať a rozhodne treba zabudnúť na hanlivý význam, ktorý je pripisovaný ´tureckému hospodáreniu´.
"Pred podpisom dohody o spolupráci medzi Bursou a Košicami jeden člen mestskej rady povedal, na čo sa budeme dávať dokopy s Turkami, čo už sa len my môžeme naučiť od nich. A sarkasticky sa opýtal, či nebodaj turecké hospodárenie. Po návrate z Bursy odkazujem všetkým takým krikľúňom, že keby sme to tzv. turecké hospodárenie a ich hospodárstvo mali na Slovensku, nemali by sme také problémy. V Burse je len 5 percentná nezamestnanosť, minimálna mzda je dvojnásobne vyššia ako na Slovensku. Je to silné priemyselné centrum Turecka, sídlia tu automobilky Renault, Peugeot, Fiat, ale aj významné turecké firmy z oblasti textilu, strojárenstva a potravinárskeho priemyslu, ktoré majú záujem prísť na Slovensko a už teraz sú signály, že budú nielen obchodovať, ale aj investovať," vysvetlil Z. Trebuľa.
Na otázku Korzára, či v čase, keď radnica v médiach proklamuje ako šetrí, bolo nutné, aby do Turecka odleteli traja predstavitelia mesta, Z. Trebuľa odpovedal: "Letenky v hodnote niečo cez 30 tisíc korún zaplatila v rámci dobrých vzťahov s mestom Slovenská obchodná a priemyselná komora. Takže mestský rozpočet sme nezaťažili."
S najbohatšími a najvplyvnejšími magnátmi priemyselných odvetví mali možnosť počas trojdňovej návštevy jednať zástupcovia súkromných firiem z košického regiónu - VSS, Mlyn Košice a ďalšie, ktoré boli súčasťou delegácie.
Kým podnikatelia jednali s podnikateľmi, radní sa zaujímali o fungovanie samosprávy v Burse.
"Čo by bolo dobré odkukať? No rozhodne veľmi účelnú organizáciu samosprávy. Lebo od toho sa všetko odvíja. V Burse žije milión 350 tisíc ľudí, no na rozdiel od Košíc, kde je 22 mestských častí, majú len 3 mestské časti a celkový počet poslancov okolo 85. Z toho vyplýva, že na správu mesta vydávajú minimálne zdroje, správajú sa maximálne ekonomicky," odpovedal primátor na otázku, čo by chcel zaviesť do mesta Košice.
Pol dňa strávili radní obzeraním historických pamätihodností Bursy, ktorá bola kedysi hlavným mestom Osmanskej ríše.
"Majú nádherné historické pamiatky, mešity, múzeá, na ich prehliadku by nestačil ani mesiac," doplnil primátor Trebuľa, no dodal, že najväčším zážitkom pre neho a námestníka Farkašovského, ktorí sú veľkými športovými fanúšikmi, bola návšteva futbalového zápasu medzi hviezdnym klubom, víťazom Super pohára - Galatasaray a Bursa Sporom.
"Na vlastné oči sme videli hviezdy tureckého futbalu ako sú Hagi, Taffarel. Musím povedať, že taký kvalitný futbal som nevidel snáď 15 rokov. Majú tam krásny štadión a fantastických fanúšikov, ktorí boli k sebe veľmi gentlemanskí. Galatasaray bolo silnejšie mužstvo, čo fanúšikovia Bursy uznali a spievali, aby funkcionári postavili tiež taký dobrý mančaft. Pritom sa vôbec nemuseli hanbiť ani za svojich, hrali veľmi dobre. Až sme im tú atmosféru závideli," prezradil najväčší zážitok Zdenko Trebuľa.
Všetci traja predstavitelia košickej radnice prileteli do Košíc "vymodení" o nové hodvábne kravaty, ktorým neodolali.
"Je veľká škoda, že u nás sa v súvislosti s Tureckom hovorí len o blšákovom tovare. Pritom Turci majú vynikajúci textilný priemysel, vyrábajú nádherné košele a kravaty z hodvábu. Kúpili sme si ich niekoľko a jednu aj pre námestníka Filasa, ktorý zostal v Košiciach," usmieval sa primátor, ktorý v Turecku ochutnal aj množstvo tamojších špecialít.
"Jedli sme felafel, kebab, turecké sladkostí. Ich strava je veľmi chutná a hlavne zdravá. Obsahuje veľa zeleniny, všetko sa pripravuje na olivovom oleji, veľa sa využíva jahňacina a ryby. To, že jedia zdravo vidno aj na ich postavách, tučného človeka sme snáď ani nestretli," prezradil Zdenko Trebuľa.
Košičania si lepšie partnerské mesto v Turecku snáď ani vybrať nemohli. Burse totiž pánbožko nadelil zo všetkého po troške. K moru je to z centra 20 minút, keď sa vám zachce lyžovať, 40 minút trvá cesta do vysokohorského, v 2500 metrov nad morom vystavaného, lyžiarskeho centra. K tomu kopu pamätihodností a priemyselných gigantov, aby bolo kde zarobiť peniaze na všetky núkajúce sa pôžitky.
"Strediská pri mori sú perfektne vybavené, boli sme tam pozrieť, no neplávali sme. Za tie tri dni sme mali taký nabitý program, že sme mali doslova jazyky na kravatách. Ale sme radi, že tureckí priemyselníci prídu do Košíc a na Slovensko v zime s tým, že majú záujem o investície i vzájomné projekty," dodal ešte primátor, ktorý sa so svojim tureckým kolegom dohodli na príprave konkrétnych akcií, ktoré by sa mali uskutočniť v rôznych oblastiach na základe vykonávacích protokolov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.