sa zaoberali prideľovaním štátnych dotácií. Konkurzné komisie na začiatku druhej polovice tohto roku mali nadmieru práce najmä s rozdeľovaním štátnych dotácií, ktoré poľnohospodárom mali kompenzovať straty z dlhodobého sucha a poslúžiť aj na založenie novej úrody. Na otázky, ktorými sa včera zaoberala konkurzná komisia vo Svidníku, sa náš denník opýtal riaditeľa RO MP SR Michala Jacečka.
"Nebolo to posledné zasadanie tejto komisie a nešlo už o odškodnenie poľnohospodárov za sucho. Zaoberali sme sa rozdeľovaním štátnych dotácií na štvrtý štvrťrok poľnohospodárskym subjektom hospodáriacich v horších prírodných podmienkach, na ktoré si robí nárok 54 poľnohospodárskych subjektov - 24 poľnohospodárskych družstiev, 14 eseročiek a 16 súkromne hospodáriacich roľníkov. Išlo fakticky o zálohovité prideľovanie dotácií na pôdu. Teda ide o pôvodné dotácie pre poľnohospodárov a nie o odškodné za sucho."
- Koľko teda poľnohospodári okresov Svidník a Stropkov dostanú vo forme tejto dotácie?
"Naši poľnohospodári z titulu tejto dotácie by mali dostať okolo 16 miliónov korún. Je to ešte len zálohovite. Následne sa budú robiť previerky a podľa pripravenosti pôdy sa potom dotácie budú upresňovať. Preto sme si ponechali aj rezervu 10 až 15 percent."
- Poľnohospodári v okresoch Svidník a Stropkov hospodária v sťažených prírodných podmienkach. Aké majú perspektívy do budúcnosti?
"To sú oblasti, ktoré by v budúcnosti mali byť zamerané na chov hovädzieho dobytka a oviec. To znamená rozšírenie terajších stavov hovädzieho dobytka a najmä zameranie na chov kráv bez trhovej produkcie mlieka, čiže mäsového typu, ako aj rozšírenie stavu oviec."
- Tohtoročná žatva vo vašom regióne dopadla žalostne. Obilia sa zobralo v priemere pod jednu tonu z hektára. Je takéto hospodárenie ekonomicky vôbec únosné?
"Ťažko posudzovať poľnohospodárov podľa tohoto roku, ktorý bol extrémny. Vieme aj aké sú vstupy do poľnohospodárskej prvovýroby, ktoré neustále narastajú a tomu nie sú adekvátne nákupné ceny poľnohospodárskych produktov. Preto je veľmi ťažké hovoriť, či je to únosné, alebo nie. Lenže aj v našich podmienkach sa musí hospodáriť. Práve na toto slúžia spomínané štátne dotácie. Naši poľnohospodári sa budú musieť viac venovať chovu hovädzieho dobytka, viac sa venovať výrobe krmovín. Pravda, v južnejších častiach regiónu je možné v malej miere aj pestovanie obilovín. To znamená, že tam musí byť vhodná predplodina, dostatok hnojivá a kvalitné osivo. Ale vo všeobecnosti sa musíme orientovať na to, na čo máme."
- V akom štádiu je vo vašom regióne založenie novej úrody?
"Sejba repky ozimnej by už mala byť ukončená. Naši poľnohospodári ju zasiali na výmere 523 hektárov. Potom sú to oziminy - pšenica, raž a jačmeň. Plánujeme zasiať 2 206 hektárov ozimnej pšenice, 255 hektárov jačmeňa, 537 hektárov raže a 467 hektárov tritikale. Zatiaľ pripravujeme pôdu. Agrotechnický termín je ešte pred nami."
- Pomohli dotácie štátu na odškodné za sucho a na založenie novej úrody? Pokiaľ vieme, tak poľnohospodári vášho regiónu z tohto titulu dostali okolo 13 miliónov korún...
"To ešte nie je definitívne. V novembri nahlásené požiadavky znova prehodnotíme na základe skutočných výnosov a skutočných škôd. Tie dotácie budú skôr krátené, než aby dostali niečo navyše."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.