riešiť otázku stúpajúcej nezamestnanosti a súčastne nelichotivej sociálnej situácie nezamestnaných. 125 ľudí evidovaných na Úrade práce vyše jedného roka, prešlo dvoma výberovými kolami, spomedzi ktorých si vyberali predstavitelia Miestneho úradu Dargovských hrdinov adeptov na rôzne práce.
"37 pracovníkov s patričnou odbornosťou sme umiestnili na furčianske základné a materské školy ako údržbárov, maliarov, stolárov, elektrikárov a podobne," informoval nás vedúci oddelenia životného prostredia a výstavby Miestneho úradu Dargovských hrdinov Ing. Milan Kováč. Osem nezamestnaných ďalej vypomáha pod odborným dohľadom v Mestských lesoch čistením lesoparku a osemnásť nezamestnaných dostalo prácu v Správe mestskej zelene, kde sa starajú o prípravné práce na jesenné výsadky kríkov. Takto sme ich zastihli hrabať suchú trávu i včera doobeda pri Kultúrnom stredisku Laborec.
"Veľmi mi to tu nevyhovuje, lebo mám zdravotné problémy a neviem, čo bude s mojimi cievami v zime," povedala nám 55 ročná pani Katarína a pokračovala:
"Ale inú možnosť nemám, keďže som už päť rokov nezamestnaná a márne si hľadám prácu. Hoci mám ekonomickú školu i rekvalifikačný kurz, všade vyžadujú prax na počítači. Keby som vedela, že prácu si môžem vybrať, išla by som radšej voľakde do úradu, napríklad do knižnice. Teraz pracujem od pol siedmej do pol tretej za čo mi zaplatia 3890 korún plus príspevok na byt. Je to určite lepšie ako žiť z podpory."
"Keby sme však nemali rodiny a deti, vyžijeme i z podpory," skočila jej do reči doteraz dva roky nezamestnaná kolegyňa s hrabľami.
"Ale veď práca šľachtí," uzavrela osem rokov nezamestnaná 36-ročná Jana Kratochvílová, ktorá nám bola ochotná prezradiť svoje celé meno. Opodiaľ pilne pracovala viacgeneračná skupinka mužov so štetcami v ruke.
"Sme radi, že môžeme niečo robiť, každý deň je to niečo iné, dnes natierame plot na obchode," odvetil zdvihnúc oči od práce Dezider Balogh. Na tom, že tráviť čas aktívne je určite lepšie, ako sedieť doma na podpore sa zhodol i zvyšok skupinky v maliarskej zostave Jozef Bunda, Karol Pota a Ján Sivák, ktorí patria k zvyšku nezamestnaných väčšinou so základným vzdelaním. Tých mestská časť zamestnáva na rôzne príležitostné práce.
"Jedna skupina týchto ľudí je zamestnaná od štvrtého augusta a druhá od siedmeho septembra na dobu určitú, teda až do konca tohto roka, pričom dostávajú 4537 korún, čo je asi štyritisíc čistého mesačne," dokončil Milan Kováč a na záver podotkol, že na to, aby sa projekt na Furči vôbec mohol realizovať, musela mestská časť investovať do nákupu nového náradia a rôznych ochranných a pracovných prostriedkov pre nezamestnaných.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.