päť minút po dvanástej, predsa len pohol stojatými vodami nášho pracovného trhu. Aj vďaka VPP sa do konca augusta vytvorilo v Košickom kraji 10 679 nových pracovných miest pre ľudí, ktorí boli nezamestnaní vyše 12 mesiac.
Zo subjektov, ktoré môžu podľa zákona využívať projekt VPP vytvorili najviac miest obce - až 9 095. Ďalšími najväčšími zamestnávateľmi sú rozpočtové a príspevkové organizácie zriadené obcami (711) a občianske združenia (339). Tento fakt mal za následok aj ďalšie pozitívum, keďže astronomická júlová miera nezamestnanosti v kraji (28,3%) sa v súčasnosti znížila na 24,8 percenta. Najviac miest sa podarilo doteraz zriadiť v Trebišove (2430) v Rožňave (2045) a Košice-okolie (1981) a naopak najnižší záujem je o takúto formu práce je v Košiciach (615). V okrese Rožňava priniesla realizácia VPP podľa riaditeľky OÚP Kataríny Balážovej zníženie evidovanej nezamestnanosti o 7%, pričom aj teraz sa im hlásia starostovia obcí s projektmi na zamestnanie ďalších ľudí. Preto odhaduje, že na Gemeri by do októbra malo vzniknúť ďalších 150 nových pracovných miest. Dodala pritom, že sa stretávajú s jednoznačným záujmom obcí a ďalších inštitúcií o VPP, medzi ktorými nechýbajú ani múzeá, lesy alebo detské domovy. Tým však zákon zatiaľ neumožňuje vytvárať miesta v rámci verejnoprospešných prác.
Ako uviedol riaditeľ Okresného úradu práce Košice-okolie Rudolf Sokol, majú VPP na východe Slovenska omnoho väčší význam ako v iných regiónoch krajiny a predpokladá, že ani v najbližších 10 rokoch tomu nebude inak. Podľa neho patrí medzi hlavné dôvody predovšetkým štruktúra nezamestnaných, v ktorej je mnoho ľudí s nízkym vzdelaním. Dvaja z piatich nezamestnaných v okrese Košice-okolie majú pritom ukončenú len základnú školu a niektorým sa nepodarilo ani to... Títo ľudia sú zároveň vďaka zlým sociálnym podmienkam silne viazaní na lokalitu, kde bývajú a navyše nie sú schopní dávať peniaze na dopravu za prácou do vzdialených miest. Rudolf Sokol uviedol aj šokujúci príklad z praxe. "Vo Valalikoch si starosta vybral 80 ľudí zo zoznamu dlhodobo nezamestnaných na verejnoprospešné práce. Rovných šesťdesiat z nich mu oznámilo, že nemôžu nastúpiť, pretože boli inde zamestnaní načierno..." V okrese Košice - okolie takto vyradili z evidencie okolo 1 200 evidovaných nezamestnaných, ktorí načierno pracovali.
Riaditeľa OÚP Košice-okolie doplnil jeho krajský šéf Ján Gabštúr, podľa ktorého VPP významnou mierou prispievajú k odhaľovaniu tzv. čiernej práce. "V tomto ohľade je dokonca úspešnejší ako kontroly. Vďaka existencii VPP sme vyradili z evidencie úradov práce značnú časť dlhodobo nezamestnaných. Tí, ktorí pracovali načierno a bola im ponúknutá práca na VPP, museli priznať, že už niekde pracujú a nemôžu nastúpiť na tieto práce," povedal J. Gabštúr.
Ako ďalej dodal, z finančných prostriedkov na vytvorenie 17 662 verejnoprospešných pracovných miest vyčlenených pre náš kraj sa doteraz vynaložili tri pätiny. Na aktívnu politiku práce sa z prostriedkov našich daňových poplatníkov uvoľnilo len 21,5 milióna Sk, zatiaľ čo na pasívnu (vyplácanie podpôr v nezamestnanosti) až 574 miliónov...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.