povstalci zo skupiny Abú Sajjáfa, ktorý unesených previezli na juhofilipínsky ostrof Jolo.
Podľa policajného šéfa v provincii Sulu, Candidu Casimiu, akciu uskutočnilo päť členov islamistickej skupiny pod velením Epinga Ahgu, bratranca šéfa hnutia Mudžíba Susukana.
Okrem troch Malajzijčanov iná povstalecká frakcia na ostrove Jolo zadržiava ďalších 19 osôb - dvoch francúzskych televíznych žurnalistov, jedného amerického turistu a 16 Filipínčanov.
V Líbyi, ktorá zohrala dôležitú úlohu pri oslobodzovaní doteraz prepustených západných turistov, medzičasom odložili návrat štyroch z nich - Nemca, Francúza a dvoch Fínov - do vlasti.
Pred návratom domov sa očakáva, že bývalí rukojemníci prednesú pár pozitívnych slov na adresu líbyjského lídra Muammara Kaddáfího, ktorý sa svojou angažovanosťou snaží napraviť imidž pošramotenú obvineniami západných krajín z podpory medzinárodného terorizmu.
Napriek tomu, že Líbya tvrdenia o vyplatení výkupného odmieta, podľa rôznych odhadov povstalci dostali desať až 15 miliónov dolárov. Tripolis tvrdí, že peniaze - milión dolárov za každého prepusteného - sú určené na rozvojovú pomoc pre moslimské oblasti Filipín. Štyria naposledy prepustení rukojemníci však hovoria o tom, že medzi povstalcami sa po oslobodení prvej skupiny turistov náhle objavili znaky bohatstva. Najnovší únos potvrdzuje obavy z novej vlny únosov motivovaných vysokým výkupným.
Radosť z ostatného prepustenia však zatienili výroky jedného z bývalých rukojemníkov, Fína Ristu Vahanena, podľa ktorého ozbrojenci znásilňovali niektoré zo zadržiavaných žien, medzičasom na slobode.
Autor: Zamboanga/Tripolis (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.