sa 70 rokov po smrti dostáva do skutočných problémov. Prozaikovi totiž hrozí vyšetrovanie z literárnej krádeže námetu aj z vraždy kolegu.
Po jedenástich rokoch skúmania historických prameňov - listov, závetov a iných dôkazov - k tomuto názoru dospel britský spisovateľ Rodger Garrick-Steele. Jeho objavu pridáva na váhe aj skutočnosť, že šéf oddelenia pre závažné trestné činy v Scotland Yarde, detektív Brian Moore, nariadil vyšetrenie týchto obvinení.
Garrick-Steele tvrdí, že sir Conan Doyle ukradol námet pre svoje najslávnejšie dielo Pes baskervillský od svojho priateľa a soka Bertrama Fletchera Robinsona. Neskôr ho vraj za pomoci Robinsonovej manželky a svojej milenky Gladys - otrávil.
Vo svojej knihe Dom Baskervillovcov Garrick-Steele predkladá tézu, že väčšina materiálu pre Doylov román o príšernom psovi pochádza z rukopisu Adventure on Dartmoor, ktorý Robinson napísal rok pred Doylom. Sir Conan Doyle si dokonca vypožičal meno Robinsonovho kočiša a záhradníka pre titul svojej knihy. "Bez Robinsona by nebolo ani psa (baskervillského)," povedal Garrick-Steele pre denník Sunday Times.
Podľa oficiálnych záznamov Robinson zomrel ako 36-ročný v roku 1907 na týfus, šesť rokov po prvom vydaní Psa baskervillského a päť rokov po tom, ako Arthura Conana Doyla uviedli do šľachtického stavu.
Garrick-Steele je presvedčený, že Doyle otrávil svojho soka ópiom. Ako lekár mal pritom uplatniť svoje profesionálne vedomosti - znalosťou jedov nakoniec vyniká aj jeho literárny hrdina - a presvedčiť Gladys, aby manželovi postupne dávala smrtiace dávky ópia, povedal Garrick-Steele pre dnešné vydanie denníka The Independent.
Spoločnosť Sherlocka Holmesa tieto obvinenia odmieta ako zavádzanie verejnosti. "Celá záležitosť je absolútnou konštrukciou," povedal pre tieto noviny jej hovorca. Pripustil síce, že licencia na pôvodný námet patrí Fletecherovi Robinsonovi, zároveň ale zdôraznil, že autorom slávneho románu je nepochybne Conan Doyle.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.