košickej samosprávy z dielne vedenia mesta.
Primátor Zdenko Trebuľa od svojho nástupu do funkcie verejne kritizuje súčasnú organizáciu mestskej samosprávy.
"V meste sa ročne vyberie 196 miliónov 745 tisíc korún ako daň z nehnuteľností, pričom za rok sa na správu 22 mestských častí minie 186 miliónov 198 tisíc. Keby sme si správu mesta lepšie zorganizovali, na chod mesta by nám zostalo podstatne viac financií," vysvetľuje primátor, prečo je podľa neho nutné zmeniť Zákon o meste Košice. Zdôraznil, že rozdiely medzi príjmami v jednotlivých mestských častiach sú abnormálne, čoho dôsledkom je obrovská disproporcia v ich rozvoji.
"Priemerná cifra, ktorá pripadá na hlavu jedného obyvateľa z daní z nehnuteľností je 800 Sk, no napríklad v Ďzungli, kde je veľa firiem je to až 18 465 Sk, v Šaci 17 229 Sk. Z centrálnych mestských častí najviac vyberie Staré mesto, kde na jedného obyvateľa pripadne 1173 Sk, ale napríklad na Furči je to len 183 Sk na jedného obyvateľa. Niekde sa tak môžu míňať desiatky miliónov na skrášľovanie životného prostredia a niekde nezostáva ani na svietenie ulíc," argumentuje primátor, ktorý tvrdí, že bez zmeny organizácie samosprávy sa mesto ďalej nepohne.
Primátor zdôraznil, že bude nutné urobiť poriadok v peniazoch a v spôsobe ich prerozdeľovania, pričom dúfa, že mimo osobných záujmov bude rezonovať hlavne ekonomika.
O návrhu, ktorý predloží starostom novinárov zatiaľ odmietol informovať s tým, že ide len o pracovnú verziu, ktorá určite rozvíri veľkú diskusiu a konečné znenie bude pravdepodobne kompromisom rôznych predstáv starostov, ministerstva vnútra, ktoré na zákone o Košiciach pracuje i poslancov Národnej rady SR, ktorí ho budú v konečnej fáze ratifikovať.
Na otázku, koľko mestských častí by bolo optimálnych v rámci mesta, primátor odpovedal:
"Ja nevidím problém v počte mestských častí, ja osobne si myslím, že tie pričlenené historické obce by mali mať svojho richtára. Ide o kompetencie, o to, čo budú vybavovať pre občana mestské časti a koľko to bude stáť. V centrálnom meste si však určite viem predstaviť podstatne menej mestských častí a to bez problémov a okamžite," prezradil aspoň obrysy pracovného návrhu Z. Trebuľa.
Podľa námestníka primátora Borisa Farkašovského, všetko to, čo chce vedenie mesta, má štátny tajomník ministerstva vnútra, vedúci úradu vládu i premiér na stole.
"Nechceme štátne cesty ani požiarníkov, lebo na nich nemáme peniaze. To sú základné veci, ktoré sú v súčasnom Zákone o Košiciach. Z hľadiska financovania chceme, aby sa prijala iná legislatíva na tok príjmov do mesta. Pretože, ak niekto má s nimi hospodáriť, tak ich musí dostať. Nemôže ich dostávať niekto iný. Nechceme 22 mestských častí. Alebo chceme?" položil si rečnícku otázku námestník Farkašovský, ktorého osobný názor je taký, že pokiaľ bude 22 starostov mestských častí diskutovať o tom, ako má mesto Košice vyzerať, tak sa to nedostane na zasadnutie vlády ani v októbri 2004.
"Pretože malé mestské časti chcú byť mestskými časťami, ale s inými financiami, veľké mestské časti chcú byť veľkými mestskými časťami, minimálne s takými financiami, aké majú k dispozícii teraz. A mesto s takým objemom financií už neprežije," dodal Farkašovský.
Nový Zákon o meste Košice by podľa slov Z. Trebuľu mala Národná rada schváliť až po schválení reformy verejnej správy, pričom platiť by mal začať v nasledujúcom volebnom období.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.