v dôsledku neefektívnosti niektorých nočných spojov do približne štvrtiny obcí v okrese, dopravca Bus Karpaty s. r. o. Stará Ľubovňa zrušil v cestovnom poriadku pre rok 2000-2001 niektoré nočné linky. Pre obyvateľov týchto obcí, zamestnaných vo firmách v Starej Ľubovni, ktoré pracujú na dve smeny, nastali problémy s dopravou zo zamestnania po skončení druhej pracovnej smeny.
Vzniknutú situáciu sa spolu s dopravcom snažil riešiť i odbor dopravy Okresného úradu v Starej Ľubovni, neskôr i kraja, a napokon i rezortné ministerstvo dopravy. V júni napísal prednosta Krajského úradu v Prešove Jozef Polačko list rezortnému ministrovi, v ktorom požadoval pre staroľubovnianskeho dopravcu navýšenie dotácie na vykrytie financovania neefektívnych liniek. Pre úplnosť dodávame, že napokon v júli došlo ku kompromisu. Aj po dohode s dotknutými obcami, sa našlo riešenie. Dopravca obnovil zrušené linky tak, že do časti obcí dochádza autobus v nočných hodinách v párnych týždňoch, do ostatných v nepárnych týždňoch. Zamestnávatelia upravili zamestnancom pracovnú dobu tak, aby vyhovovala aj dopravcovi. Keďže išlo o dočasné riešenie, zaujímalo nás, aká je situácia dnes. Obrátili sme sa preto na odbor dopravy Krajského úradu v Prešove. Dozvedeli sme sa, že zatiaľ o žiadnom zvýšení dotácií nevedia.
Dopravný manažér dopravcu Bus Karpaty s. r. o Stará Ľubovňa Jozef Glonek nám povedal, že rokovali aj s generálnym riaditeľom sekcie cestnej dopravy Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Hnatičom. "Ministerstvo povedalo, že to je vec krajského úradu a krajský úrad povedal, že na to nemá, a s tým sme skončili," skonštatoval J. Glonek.
Na našu ďalšiu otázku, ako dlho to pri súčasnom takmer dennom raste nafty ešte vydržia, alebo či budú rokovať s obcami o zvýšení participácie na financovaní neefektívnych spojov uviedol, že s obcami rokujú permanentne. "Aj obce to majú ťažké. Sú starostovia, ktorí mi povedia, že nemajú ani na výplaty, či na zaplatenie energií, preto nemôžu s nami uzatvoriť žiadnu zmluvu." Zároveň dodal, že očakávajú, že dôjde k novelizácii cestného zákona, ktorá takúto situáciu pomôže riešiť. Spomínaná novela by mala zabezpečiť, že to čo si štát objedná, to by si mal aj zaplatiť.
Ako ďalej Glonek uviedol, v ostatnom rozhovore zo začiatku tohto týždňa s generálnym riaditeľom Hnatičom sa dozvedel, že zatiaľ to s navýšením dotácie nevyzerá sľubne. V súvislosti s rastom cien nafty, ministerstvo žiadalo navýšenie prostriedkov, ale zatiaľ sa o tom ešte nerozhodlo.
Dokedy to teda dokážete ešte kočírovať? "Keď cena nafty nebude ďalej rásť, vydržíme do konca roku. Ale s tým, že nezaplatíme sociálnej poisťovni, daňovému úradu a podobne. Peniaze ostali už len na mzdy a naftu. Ide však zima a budeme potrebovať ďalšie investície do fridexu, gúm a iného. Čudujem sa, že to ešte funguje tak, ako to funguje."
Obyvatelia obcí, ktorí nemajú v cestovnom poriadku nočné spoje, sa teda do konca roku nemusia obávať, že sa nedostanú večer domov. Ako to však bude ďalej, zatiaľ nevedel manažér Glonek povedať. Podľa neho malo by sa uvažovať o zmene systému rozdeľovania dotácií pre jednotlivé dopravné podniky v kraji. Jeho základom by sa mal stať zisk a ekonomika podniku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.