20 miliárd Sk. Preto ministri dostali za "domácu úlohu" do budúceho týždňa znížiť požiadavky svojich rezortov na výdavky zo štátneho rozpočtu. Lenže rezort zdravotníctva už v tomto roku sa boril práve s nedostatkom finančných prostriedkov.
Ako vníma tieto predstavy vlády o potrebe škrtania v požiadavkách rezortov - a tým aj v rezorte zdravotníctva - prezident Slovenskej lekárskej komory Ladislav Petričko?
"Predstavy, ktoré má ministerstvo zdravotníctva, tak tie sú samozrejme prijateľné aj pre Slovenskú lekársku komoru. Keď sa skrešú vo vláde, tak to bude ťažké. A v tom prípade môžeme súhlasiť aj s tým, že inou formou bude musieť prispieť občan, lebo vždy nakoniec to je občan kto prispeje. Keď je rozpočet zvýšený a je deficitný, vždy to zaplatí občan. Ak sa vo vláde skreše rozpočet pre zdravotníctvo, čiže tá "domáca úloha" ministra bude úspešne splnená a predpoklad 57 miliárd korún, ktoré žiada minister Kováč bude skresaný dajme tomu na 52 miliárd korún, tak tých chýbajúcich päť miliárd korún buď pôjde do dlhu a ďalej bude pokračovať marazmus hlavne v zdravotníckych zariadeniach, čiže v ústavoch, alebo tých päť miliárd korún bude musieť zaplatiť občan. A na to sú mechanizmy a predstavy od platenia za lôžkodeň, za stravu 150 korún, cez platenie sanitiek, cez platenie zneužívania pohotovostných služieb a to by urobilo dve až tri miliardy korún."
- Zostáva ešte vykryť ďalšie miliardy v rozpočte zdravotníctva...
"Sú tu ešte napríklad lieky. Samozrejme, je to otázka Liečebného poriadku a liekovej politiky, že koľko bude doplácať občan. Ten na lieky už aj dnes dopláca aj keď platí Ústava. Takže odpoveď je taká. Pokiaľ v rozpočte zdravotníctva na budúci rok zostane 57 miliárd korún, tak to korešponduje s predstavami Slovenskej lekárskej komory. Pokiaľ sa to skreše, tak tie chýbajúce skresané miliardy musí niekto zaplatiť, alebo zdravotnícke zariadenia pôjdu do dlhu. A bude pokračovať to, čo doteraz je."
- Pokiaľ by došlo k skresaniu rozpočtu zdravotníctva, pripravuje Slovenská lekárska komora nejaké akcie? Alebo lekári ako takí?
"Odborári chystajú svoje akcie. Slovenský odborový zväz pracovníkov v zdravotníctve chystá podpisové akcie, vývesné akcie, nástenky, odmietavé listy, alebo listy premiéroví vlády a predsedovi parlamentu na zvýšenie rozpočtu pre zdravotníctvo. A lekárske odborové združenie, čo je organizácia len lekárov, tá dokonca plánuje hladovku pred parlamentom, ktorá samozrejme súvisí aj stým, že ak je nízky rozpočet, tak sú nízke aj platy. A ak sú nízke platy, tak nie je naplnený hlavný problém odborov. Ale to sú odborárske vecí, ktoré plánujú oni. Lekárska komora zase pracuje na tej úrovni, kde môže, a kde má svoje miesto. A to v tom zmysle, že za týchto podmienok nie je možné zakročiť proti nekalej forme dofinancovania, proti ktorej my môžeme bojovať iba slovne v tom prípade, ak sa nevytvoria predpoklady a systémové zmeny, aby nebola korupcia, nebol klientelizmus, nebola vydierateľnosť, nebolo nedodržiavanie práva. Zatiaľ sme v pozícii, kde vyjednávame a lobujeme. Dávame odborné podklady, v ktorých dôvodíme, prečo musí byť tá suma 57 miliárd korún naplnená. Ostatné je vo hviezdach."
- Dá sa predpokladať, že i pri takomto rozpočte v zdravotníctve pre budúci rok stále pôjde o plátanie "dier". Kedy predpokladáte, že v zdravotníctve dôjde k zmene v systémových krokoch?
"Kroky sú možné len dva. Buď sa zníži rozsah poskytovaných zdravotníckych služieb, alebo zvýši objem finančných prostriedkov na daný rozsah zdravotníckych služieb. Systémová zmena je zníženie rozsahu poskytovaných zdravotníckych služieb, o čom sa hovorí, že je politicky nepriechodné. Pretože to znamená len v našom regióne premeniť päť nemocníc na sociálne doliečovacie ústavy. Pritom by podľa mňa neklesla zdravotnícka starostlivosť.
Čiže buď sa zníži rozsah poskytovaných služieb v zdravotníctve, alebo sa zvýši objem finančných prostriedkov. O systémovej zmene je možné hovoriť, keď nastúpi vyrovnané hospodárenie. Zatiaľ hospodárenie je nevyrovnané. Na celom Slovensku mesačne chýba 500 miliónov korún do ústavov zdravotníckej starostlivosti. A v tom prípade neexistuje žiadne koncepčné riešenie. Všetko je plátanie so všetkými chybami, ktoré sa vyskytujú."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.