odpočinkové a zábavné podujatie pre poľnohospodárov, ich sprievodnou akciou bol aj odborný seminár. Ten bol zameraný na konvenčné orby a alternatívne spracovanie pôdy. Vzhľadom na súčasné technologické možnosti a výkonnú techniku aj názory na orbu a vôbec na spracovanie pôdy z hľadiska ekológie a hlavne ekonomiky sú nové a dosť prevratné. Zaoberajú sa najmä otázkami, ako rozumne hospodáriť s pôdnou vlahou, ako zvyšovať pôdnu úrodnosť a v terajšej situácii poľnohospodárstva azda najdôležitejšou otázkou ako znižovať náklady v rastlinnej výrobe. Aj preto sa na spomínanom odbornom seminári poľnohospodárov v Sabinove o prezentovaných alternatívnych spôsoboch orieb veľa diskutovalo.
"Našich poľnohospodárov zaujímala najmä minimalizácia spracovania pôdy. To znamená minimálny zásah do pôdy tak, aby sa vytvorili optimálne podmienky pre tú - ktorú plodinu. Teraz je doslova nehorázna cena za pohonné hmoty, ktorá drasticky zasiahne do nákladov poľnohospodárskych podnikov a vôbec do efektívnosti už i tak ekonomicky zdecomivaného poľnohospodárstva, preto sme sa veľmi zaujímali o možnosti, ako dvoma maximálne troma zásahmi urobiť finalizáciu výroby," uviedol pre náš denník riaditeľ Šarišskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Prešove Ján Hanudeľ.
Lenže obnova strojového parku je základným problémom poľnohospodárskych podnikov. Od toho závisí aj schopnosť zabezpečiť efektívnu poľnohospodársku výrobu a možnosť konkurovať vyspelému poľnohospodárstvu ako takému. Veď Slovensko má za prioritný cieľ vstup do Európskej únie. "Keď nebudeme mať výkonnú techniku a výkonné technológie, dostaneme sa kdesi na okraj," podotkol J. Hanudeľ a pokračoval: "Aj naša komora si kladie za cieľ vždy vybojovať v rámci toho minimálneho balíka peňazí od štátu určitý objem finančných prostriedkov, ktoré by zabezpečovali obnovu strojového parku modernou technikou."
V areáli, kde prebiehali krajské majstrovstva v orbe, už tradične prezentovali rôzne firmy nové poľnohospodárske stroje a závesné náradie. Poľnohospodári aj diváci sa okolo nich dosť obšmietali a obdivovali, ale bol to skôr platonický záujem. "Bolo by to oveľa lepšie, keby bolo viac peňazí, keby celá ekonomika bola na tom lepšie. Samozrejme boli aj dobré roky, kedy sa poľnohospodárskej techniky predalo viac, ale teraz je to už menej. Predaj išiel lepšie vtedy, keď sa zo štátneho rozpočtu dotoval nákup tejto techniky, ale ono sa to bude musieť znovu, lebo pomaly niet čím robiť," vyjadrila sa pre náš denník Emília Vichrestová z firmy Agrokom Plus, s. r. o. Prešov, ktorá zastupuje firmy John Deere a Kuhn.
Firmy, ktoré u nás predávajú poľnohospodársku techniku, dobre poznajú ekonomickú situáciu poľnohospodárov, preto na nákup techniky poskytujú dodávateľské úvery či lízingové splátky pri malých úrokoch. Lenže vždy hlavné zdroje musia zabezpečiť poľnohospodárske podniky. Ale koľko si môžu dovoliť na investície, keď nedosahujú ani úroveň jednotkovej produkcie, čo znamená odpisu základných prostriedkov zo strojov a sú závislí na dotačných prostriedkoch štátu? Nájsť poľnohospodársky podnik solídne vybavený technikou je skôr výnimka, než pravidlo. V prešovskom regióne z 30 poľnohospodárskych podnikov v tomto roku iba sedem podnikov si mohlo dovoliť nákup novej techniky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.