Vyše 150 šéfov štátov a vlád z celého sveta pokračovalo včera v New Yorku v rámci Miléniového summitu v rokovaní o modernizácii OSN.
Americký prezident Bill Clinton rokoval v stredu s izraelským premiérom Ehudom Barakom a predsedom Palestínskej samosprávy Jásirom Arafatom.
Rozhovory sa konali v luxusnom newyorskom hoteli, v ktorom je Bill Clinton ubytovany počas Miléniového summitu OSN. Hlavnou témou rozhovorov
bol mierový proces na Blízkom východe. Oddelené rokovania amerického prezidenta však nepriniesli zásadný zlom do blízkovýchodného mierového procesu.
Kubánsky vodca Fidel Castro vo svojom vystúpení v stredu vyzval na zásadnú zmenu globálnej ekonomickej situácie. Castro povedal, že svet sa dostal pod kontrolu niekoľkých bohatých krajín sveta, ktoré majú navyše rozhodujúce slovo aj v OSN. Stárnucí karibský revolucionár, známy dlhými prejavmi, vo svojom päťminútovom vystúpení konštatoval, že "v súčasnom politickom aj ekonomickom usporiadaní sveta nie je nič, čo by slúžilo na prospech ľudstva".
Na osobitnom summite sa včera stretli aj najvyšší predstavitelia 15 členských krajín Bezpečnostnej rady OSN. Na tomto rokovaní išlo predovšetkým o posilnenie mierových misií Spojených národov. Účastníci schôdze BR OSN rokovali aj o návrhu rezolúcie o vytvorení kapacít potrebných na včasný zásah pri vznikajúcich ozbrojených konfliktoch.
* * *
Slovensko nemá žiadny dôvod prehodnocovať zavedenie vízovej povinnosti voči Ukrajine. Zavedenie víz bolo logickým krokom, ktorý vychádza z ašpirácií SR na členstvo v Európskej únii, konštatoval premiér Mikuláš Dzurinda po rokovaní s ukrajinským prezidentom Leonidom Kučmom, ktoré sa uskutočnilo v noci na včera v New Yorku v rámci Miléniového summitu OSN.
Obaja politici podľa Dzurindu na stretnutí hľadali spôsob, ako oživiť vzájomné vzťahy. Prvým konkrétnym záverom je, že na poslednú chvíľu zrušená návšteva ukrajinského premiéra Viktora Juščenka v Bratislave by sa mala uskutočniť ešte do konca októbra.
M. Dzurinda prezentoval Leonidovi Kučmovi aj stanovisko SR k otázke Jamalského plynovodu, ktorý jeho vláda vníma ako odbornú a vecnú záležitosť.
Predseda slovenskej vlády včera v rámci Miléniového summitu hovoril aj s prezidentmi Ruska, Bulharska a Poľska Vladimirom Putinom, Petarom Stojanovom a Aleksandrom Kwasniewským. S českým prezidentom Václavom Havlom diskutovali o budúcom summite NATO, o usporiadanie ktorého má eminentný záujem práve Česká republika.
Stretnutím s generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom začal včera slovenský premiér Mikuláš Dzurinda druhý deň svojho pobytu v USA.
Hovoril na ňom o účasti SR na mierových operáciách, projektoch reformy štruktúr a financovania OSN. Zároveň ho využil aj na presadzovanie kandidatúry SR za nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN na roky 2006-07.
M. Dzurinda sa mal včera stretnúť aj s írskym premiérom Bertiem Ahernom, macedónskym prezidentom Borisom Trajkovským a predsedom 55. Valného zhromaždenia OSN Harrim Holkerim.
Slovenský premiér sa včera zúčastnil aj na recepcii pre účastníkov summitu, ktorú podával prezident USA Bill Clinton v priestoroch newyorského Metropolitan Museum of Art.
Fínsko momentálne neuvažuje o znovuzavedení vízovej povinnosti pre občanov Slovenska. Ako povedal minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan po včerajšom rokovaní so svojím fínskym rezortným kolegom Errkim Sakarim Tuomiojom, Fínsko po zavedení novej azylovej legislatívy a jej striktnom dodržiavaní zaznamenalo značný pokles žiadateľov o azyl.
Ministri hovorili aj rómskej problematike. Kukan v tejto súvislosti požiadal šéfa fínskej diplomacie o finančnú účasť na "menšom projekte" týkajúcom sa rómskeho etnika. Fínsko totiž takto spolupracuje s viacerými krajinami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.