stav plnenia rozpočtu mesta a mestských organizácií za prvý polrok roku 2000. V našom denníku sme už informovali, že vo Vranove nad Topľou sú nespokojní s jeho plnením, ktoré sa pohybovalo iba na úrovni okolo 25 percent. Preto sme sa primátora mesta Vranov nad Topľou Milana Mušku opýtali na reakciu poslancov na tento stav.
"Aj keď táto správa nebola podrobená nejakej rozsiahlej diskusii, poslanci poukázali na to, že do konca roka zostáva ešte urobiť veľký kus práce na tom, čo sme si predsavzali vlani. Je to reálne pri pokračovaní takým tempom, aké bude možné nasadiť najmä po získaní úveru vo výške 12,6 milióna korún od Prvej komunálnej banky a vyššou aktivitou všetkých, ktorí sa môžu a musia zapojiť do tejto aktivity v oblasti získavania prostriedkov v rámci kapitálových príjmov.
Týka sa to najme odpredaja majetku, ktorý nie je príliš populárny a uchyľujeme sa k nemu veľmi neradi, pretože si uvedomujeme hrozbu toho, čo by z toho do budúcnosti mohla z toho mohlo vyplynúť. Takže pri predaji majetku sú vždy rozsiahle a dlhé diskusie a naše zámery sú orientované na predaj buď neupotrebiteľného majetku, alebo na predaj takého majetku, ktorý v sebe skrýva určité rozvojové impulzy. Teda majetku pre podnikateľské účely respektíve také druhy majetku, ktoré prispievajú k skvalitneniu života občanov. Ide najmä o pozemky pre bytovú výstavbu."
- Ako bytová výstavba ovplyvňuje plnenie mestského rozpočtu?
"Práve tu je výpadok v príjmoch mesta za polrok najväčší aj keď sa situácia v poslednom období zmenila k lepšiemu. Predsa len to plnenie za polrok bolo mizivé, percentuálne na úrovni ani nie dvoch percent z ročného objemu 15,4 milióna korún. Vážnym výpadkom je to, že doposiaľ sa nenašiel vhodný model financovania výstavby bytového domu na sídlisku Lúčna, ktorý mesto má v úmysle dokončiť. Je to 62 bytová jednotka, na dokončenie ktorej bolo vyčlenených zhruba 50 miliónov korún v rámci rozpočtu, ale počítalo sa a stále sa počíta s príjmami z iných zdrojov. Podľa toho, aký model financovania sa zvolí - buď zo zdrojov občanov ako spolustavebníkov, alebo aj zo zdrojov štátu. Teda nepočíta sa iba so zdrojmi mesta, iba z využitím daní respektíve z predaja majetku, ale zásadne sa hľadá taký model, ktorý by bol výsledkom kombinácie dvoch až troch rôznych zdrojov, teda určitej koordinácie financovania."
- Pracuje sa na tom?
"Prebiehajú rokovania, ktoré zrejme tento problém posunú trochu dopredu. V každom prípade pre tento rok je dohodnutý taký režim, aby bola ukončená hrubá stavba tohto šesťpodlažného objektu. Pre tento rok je to minimálnym cieľom. V druhom polroku sa už aktívnejšie rozbehli aktivity v oblasti bytovej výstavby sociálnych bytov začatím výstavby desiatich podkrovných bytov na Budovateľskej ulici i dokončením čistiarne odpadových vôd a kanalizácie v Čemernom. U týchto dvoch investičných akcií možno hovoriť už o tom, že budú úspešne ukončené najneskôr do konca tohoto roku."
- Takže predsa len sa ľady pohli?
"Vzhľadom na to, že mesto získalo úver, tak rozpočet v oblasti grantov a úverov je v súčasnosti už naplnený zhruba na úrovni očakávanej skutočnosti ku koncu roka a všetko, čo získame, bude nad rámec tohtoročného rozpočtu. Osobne pozitívne hodnotím, že boli naplnené dane z príjmov fyzických osôb a dane z príjmov právnických osôb takmer v súlade s očakávaniami, ktoré sme mali za polrok. U dane z príjmov fyzických osôb dokonca nad rámec tohoto očakávania. Potvrdilo sa to, že bolo správne požadovať od vlády pevnú čiastku u dane z príjmov fyzických osôb a percentuálne u dane z príjmov právnických osôb, pretože v tomto roku to bolo naozaj pre mestá a obce výhodnejšie, ako keby sa zvolil iný model. V podmienkach Vranova to predstavuje nárast oproti porovnateľnému obdobiu minulého roku u dane z príjmov fyzických osôb takmer dva a pol milióna korún a u dane z príjmov právnických osôb približne päťsto tisíc korún. Takže zhruba o tri milióny korún máme v rozpočte viac oproti roku 1999. Samozrejme, všetko treba posudzovať aj z hľadiska rastu cien a inflácie, ale dôležité je to, že sme neostali na úrovni minulého roku alebo dokonca pod jeho úrovňou. Určite vyššie podielové dane by pre nás znamenali najmä to, že by sme mohli tieto prostriedky využiť v oblasti kapitálových výdavkov, teda na rozvojové programy."
- Predsa len, pri rátaní výsledkov plnenia rozpočtu vo Vranove ste si v poslednom čase vydýchli...
"Vcelku, aj keď výsledky plnenia rozpočtu mesta za prvý polrok nie sú práve najlepšie, tá objektivizácia ich posúva do lepšieho svetla. Keď plnenie rozpočtu za prvý polrok bolo iba na 25 percent, tak výsledky za osem mesiacov už hovoria o plnení na 60 percent a v prípade, že sa nám podarí získať ešte nejaké cudzie zdroje - teda zdroje zvonku, tým sa netajím - buď na bytovú výstavbu, alebo na technickú infraštruktúru, tak ten rozpočet vo vlastných príjmoch, ktorý sme stanovili vo výške 124 miliónov korún, predpokladáme, že bude naplnený minimálne tak ako vlani na úrovni 115 miliónov korún - to je zatiaľ taká moja prognóza - a úhrn príjmov by mal predstavovať potom nejakých 125 až 130 miliónov korún. Z tohoto pohľadu pre mesto veľkosti Vranova si myslím, že je to pomerne slušný objem peňazí aj keď sa musím vrátiť k tomu, čo vždy zvyknem tvrdiť, že pre takéto mesto naozaj objektívne, aby boli občania spokojní, je potrebná čiastka 200 až 250 miliónov korún. Teda to, čo je síce nižšie ako majú mnohé mestá v Rakúsku, Nemecku alebo inde v Európe, ale predsa len už porovnateľnejšie, ako to, čo momentálne rozpočty našich obcí a miest prezentujú."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.