a celému slovenskému nohejbalu nesporný športový a diplomatický úspech. Stalo sa tak podobne ako v roku 1994, v ktorom Košice zorganizovali rovnako prvý svetový šampionát v nohejbale mužov. Napriek výrazne prevyšujúcim pozitívam však podujatie ukrývalo v sebe i prvky, nad ktorými je nevyhnutné sa s plnou zodpovednosťou zamyslieť, pretože zasahujú priamo do podstaty tohto malého neolympijského športového odvetvia. A zamyslieť sa musí v prvom rade Medzinárodná nohejbalová asociácia IFTA na čele s jej prezidentom Alfredom H. Meyerom zo Švajčiarska a viceprezidentami Vladimírom Mašátom (Česko), Petrom Faberom (Slovensko), Michelom Dinotom (Francúzsko) i Lubomírom Chvalovským (Česko).
Lesk svetového šampionátu
O tom, akú pozíciu si vybudoval nohejbal v metropole slovenského východu, najvýraznejšie svedčí skutočnosť, že patronát nad I. MS v nohejbale žien a juniorov prevzal prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster. "Šport v akejkoľvek forme i mesto Košice patria k mojim láskam a v živote som sa im veľa venoval. Preto som rád vzal toto vrcholné športové podujatie v Košiciach pod svoj prezidentský patronát. Je mi veľmi ľúto, že môj zdravotný stav mi nedovolí zdieľať Vaše športové zápolenia osobne. Prijmite preto odo mňa tento pozdravný list ako prejav poďakovania usporiadateľom za jeho prípravu a verím aj v úspešný priebeh," vypočuli si diváci i priami účastníci počas otváracieho ceremoniálu majstrovstiev sveta z pozdravného listu prezidenta Slovenskej republiky.
Na slávnostnom prijatí zástupcov jednotlivých reprezentačných výprav, IFTA i organizačného výboru MS košickým primátorom Zdenkom Trebuľom v Starej radnici sa zas objavila paralela medzi prvým mestským erbom v Európe (ktorý v roku 1369 udelil Košiciach panovník Ľudovít Veľký) a majstrovstvami sveta v nohejbale. "Košiciam už žiadne iné mesto v histórii nezoberie, že sa v roku 1994 stali prvým dejiskom svetového šampionátu v nohejbale mužov a v roku 2000 rovnako premiérovým miestom konania majstrovstiev sveta v nohejbale žien a juniorov," zložil poklonu prvému mužovi košickej radnice prezident IFTA Alfred H. Meyer.
Zloženie účastníkov exhibičného turnaja osobností z hokejového, hádzanárskeho, futbalového a podnikateľského prostredia v rámci oficiálneho programu MS pre zmenu potvrdilo, že športové úspechy bašty slovenského nohejbalu sú pozorne vnímané aj v kruhoch tých najpopulárnejších športov v Košiciach. Nohejbalový turnaj trojíc hraný na jeden set najúspešnejšie zvládli futbaloví veteráni Lokomotívy (V. Hric, L. Štecák, Pavúk) pred tímom V.I.P. (V. Pillár, L. Belanský, I. Onuška, L. Gorej), hokejovými internacionálmi HC (J. Selvek, J. Bakoš, M. Božík, M. Staš) a bývalými hádzanármi VSŽ (J. Babic, Š. Krešák, V. Profant, M. Paulík). Vo vyzývacom súboji mužstvo starostov v zostave J. Farkaš (Košice-Ťahanovce), L. Lumtzer (Košice-Furča) a M. Sopko (Petrovany) prehralo so sponzorským tímom firmy MIDI (M. Majerník, O. Dubovecký, J. Kruták, J. Hus).
Najväčším leskom z pohľadu Slovenska však zažiarila samotná korunovácia nových svetových šampiónov v nohejbale. V piatich súťažných disciplínach dvoch kategórií až trikrát stúpala na najvyšší stožiar vlajka s dvojkrížom na troch vŕškoch. S výnimkou juniorských súťaží jednotlivcov (v nej triumfoval Rumun Ivancu) a trojíc (v záverečnom finálovm zápase I. MS nečakane zvíťazili Česi Babka, Gebel, Holub, Pecina a Tirpák) zostalo zlato výlučne na Slovensku. Z dvoch titulov majsteriek sveta sa tešili Martina Pillárová, Lucia Čolláková a Monika Dzubayová (v dvojiciach i trojiciach) spolu s ďalšími dvoma zlatými medailistkami zo súťaže trojíc (Lívia Prieložná, Zuzana Viňanská), kým naši juniori si vychutnali pocity víťazov v dvojkách (bratia Patrik a Martin Perunovci s Petrom Repčíkom).
Odvrátená strana Mesiaca
I keď úspešný priebeh svetového šampionátu, ktorý sprevádzal solídny divácky záujem, bezosporu potešil, podujatie malo aj svoje tienisté stránky. Odvrátená strana Mesiaca skrývala najmä nízky počet zúčastnených krajín, keď organizátorov v poslednej chvíli nemilo zaskočila hlavne neúčasť reprezentačných tímov Brazílie, hoci ich štart garantoval najvyšší predstaviteľ IFTA.
"IFTA sa bude snažiť zastrešiť všetky športy hrané nohami cez sieť," dobre sa počúvali slová prezidenta IFTA Alfreda H. Meyera, ktorý vo svojom príhovore netajil ani ambicióznosť nohejbalu smerom k Medzinárodnému olympijskému výboru. Avšak skutočnosťou zostáva, že práve kvôli Brazílii sa pôvodne plánované majstrovstvá Európy zmenili na majstrovstvá sveta, ktorých česť musela exekutíva IFTA zachraňovať šalamúnskym umožnením štartu Afrických ostrovov Indického oceánu. Ich ženský tím utvorila časť francúzskej reprezentácie pochádzajúca z Reunionu...
Košice síce opäť úspešne zabojovali za svetový nohejbal na športovom i diplomatickom poli, ale budúcnosť tohto malého športového odvetvia záleží v prvom rade od úspešnosti či neúspešnosti aktivít Medzinárodnej nohejbalovej asociácie. Na ťahu je IFTA.
Autor: tia
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.