Británia a Belgicko sa začali sústreďovať na minimalizovanie dôsledkov niekoľkodňových blokád čerpacích staníc.
Konvoje španielskych autodopravcov a farmárov sa včera spojili, aby spomalili premávku na hlavnom cestnom okruhu, ktorý obopína Barcelonu. Farmári plánujú podobné protesty aj v Meride, na západe poľnohospodárskeho regiónu Extremadura. Medzi miestami, ktoré chcú tento týždeň autodopravcovia zablokovať, je aj mesto Segovia - miesto konania španielsko-nemeckého summitu medzi premiérmi oboch krajín.
V Írsku musia motoristi kvôli protestu autodopravcov počítať so spomalením premávky na vidieckych a mestských cestách. Autodopravcovia tu hrozia 24-hodinovým štrajkom po tom, čo vláda odmietla ich požiadavku na zníženie dane na naftu o jednu tretinu.
V Poľsku sa dlhé rady nákladných áut pohybovali po cestách 30-kilometrovou rýchlosťou, čo malo za následok zápchy v niektorých veľkých mestách. Napriek tomu niektoré hlavné cesty krajiny zostali prejazdné.
V Holandsku stovky vodičov nákladných automobilov a taxislužby zablokovali za hlasného trúbenia klaksónov ulice v okolí vládnych budov v Haagu. Podarilo sa im zastaviť premávku aj k medzinárodnému letisku Schiphol v Amsterdame. Včerajší protest je najrozsiahlejším v Holandsku od začiatku podobných akcií v niektorých európskych krajinách zameraných proti vysokým cenám pohonných hmôt. Holandsko má jednu z najvyšších daní na pohonné hmoty, ktorá dosahuje 70 percent ich predajnej ceny.
Kolóny nákladných áut sa pomaly pohybovali do Haagu z celej krajiny a po ceste prerušovali blokádou premávku. O 10.00 h SELČ národná automobilová asociácia zaznamenala 31 blokád na cestách smerujúcich do najväčších miest krajiny. Vzápätí sa vytvorili rady áut, ktoré niekedy dosahovali dĺžku až 13 kilometrov.
Ďalšou krajinou, v ktorej budú protestovať vodiči kamiónov a autobusov za zníženie cien pohonných hmôt, je Slovinsko. Štrajk vodičov sa začne v pondelok a potrvá, až kým vláda nezredukuje spotrebnú daň pohonných hmôt o 35 percent.
Vodiči kamiónov, ktorí chcú tiež nižšiu cestnú daň, plánujú zablokovať na päť dní niektoré hlavné slovinské cesty, pokiaľ nebudú ich požiadavky splnené. Vodiči autobusov začnú v pondelok s jednohodinovým štrajkom a od stredy sa zastaví verejná doprava.
Štrajk autodopravcov sa podarilo medzi vládou a autodopravcami odvrátiť v ďalšej európskej krajine - Taliansku. Vláda sa po celonočnom rokovaní sklonila pred požiadavkami autodopravcom o nových znížení cien pohonných hmôt. Minister dopravy Pierluigi Bersani a predstavitelia autodopravcov podpísali dohodu včera v ranných hodinách.
Niektoré nemocnice vo Veľkej Británii museli zrušiť všetky operácie s výnimkou akútnych prípadov. Hoci protestné blokády rafinérií a skladov palív dopravcovia v Británii postupne končia, zdravotnícke služby sú v stave najvyššej pohotovosti.
V Británii boli ukončené protestné blokády rafinérií v anglickom Stanlowe a Jarrowe, v škótskom Grangemouthe a waleskom Cardiffe. Niektorí z účastníkov blokád sa nechali počuť, že v prípade, ak vláda v priebehu 60-dňovej lehoty nezníži daň na uhľovodíkové palivá, najvyššiu v rámci Európy, obnovia protest. Premiér Tony Blair obvinil protestujúce skupiny z ohrozovania životov.
Nemeckí farmári nakrátko zablokovali ropnú rafinériu na severozápade krajiny, ktorej vlastníkom je spoločnosť Wintershall. Išlo o prvú takúto formu protestu v rámci vlny nespokojnosti s cenou palív. Spolkový kancelár Gerhard Schröder v stredu zdôraznil, že sa nepodvolí tlaku na zníženie dane na uhľovodíkové palivá, a to ani napriek ich neustále rastúcim cenám.
Kvôli fámam o obnovení blokád ropných rafinérií vo Francúzsku rozpútali v utorok vodiči v Marseille, na juhovýchode krajiny, horúčkovité nákupy benzínu a nafty. Panika sa v stredu rozšírila i do Nice. Belgickí autodopravcovia splnili svoj sľub a v noci navčera odstránili takmer všetky cestné blokády, ktoré od pondelka paralyzovali dopravu v celej krajine.
Odstránenie kamiónových barikád nasledovalo po tom, ako vo štvrtok večer najradikálnejšia odborová organizácia dopravcov UPTR vyzvala svojich členov, aby ukončili blokády ciest a rafinérií. UPTR síce nesúhlasila s vládnym balíkom opatrení, ktoré majú pomôcť sektoru cestnej dopravy, pod rastúcim tlakom však ukončila protestnú akciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.