stola predstaviteľov HZDS s novinármi podpredseda hnutia a poslanec NR SR Ján Gabriel. Zdôraznil pritom, že hlavnou úlohou hnutia je momentálne príprava novembrového referenda v 'účtovnej' hodnote 200 mil. Sk, pričom sa za jeho vyhlásenie nezabudol poďakovať prezidentovi R. Schusterovi. Predstavitelia HZDS sa stále nechávajú počuť, že všetko, čo robia (referendum nevynímajúc), je zamerané len na zlepšenie životných podmienok obyvateľov Slovenska. Pri tejto príležitosti sme oslovili práve Jána Gabriela, ktorý spolu s tieňovým ministrom financií Ivanom Kiňom (exprezidnet Sl. sporiteľne) patrí do skupiny vrcholových manažérov finančných ústavov známej pokusom o tunelovanie poisťovní prostredníctvom vyplatenia vysokých poistiek v prípade ich odvolania.
Tvrdíte, že celá súčasná snaha HZDS je orientovaná len pre občanov, no minimálne vo vašom prípade to tak vôbec nevyzerá. Ešte ako prezident VÚB ste si dali schváliť poistku voči vášmu odvolaniu z funkcie, ktorá bola na 2,32 milióna korún. Poznáte veľa občanov nášho štátu, ktorí majú také poistky?
- Majú ich tí, ktorí si ich dajú schváliť.
Teda to považujete za správne, že ste si niečo také nechali schváliť a vyplatiť?
- Považujem to za úplne normálne. Dokonca by som povedal, že naše poistky boli ďaleko nižšie ako v okolitých krajinách. Jediný problém tam bol, že súčasná vládna koalícia to politicky zneužila. Možno vy ten pocit nemáte, no ja áno. Navyše tá poistka bola schválená už tri roky pred voľbami.
Aj človeka so základným vzdelaním by však napadlo, že raz z funkcie prezidenta VÚB budete musieť odísť...
- To nie je pravda. My sme do funkcií neišli s tým, že nás odvolajú.
Vieme však, že vy ste si túto poistku dokonca ani nezaplatili...
- No nie. Ale zaslúžil som sa o to, aby táto poistka bola zaplatená.
Skúste to bližšie konkretizovať, ako ste sa o to zaslúžili.
- Pracoval som v prospech VÚB, a tak mám nárok na to, aby sa mi banka za moju prácu takýmto spôsobom poďakovala.
Peniaze na jej uzavretie i vyplatenie išli zo štátnych peňazí, keďže VÚB a Sl. poistovňu vlastní FNM SR.
- Čo sú to štátne peniaze? Neviem o tom, žeby tam boli aj vaše peniaze.
Štát vás za peniaze všetkých daňových poplatníkov nechal poistiť a potom po vašom odchode z funkcie vám v podstate ten istý štát vyplatil "vernostné".
- To sa predsa nedá od toho oddeľovať, lebo to bolo v rámci bežnej manažérskej zmluvy.
Každý však dobre vie, v akej situácii sa vtedy nachádzala VÚB. Dnes to nie je ani napriek vášmu riaditeľskému pôsobeniu v banke omnoho lepšie...
- Trvám na to, že uzavretím takejto zmluvy som urobil správne rozhodnutie. Pracovali sme s obrovskými peniazmi, mali sme na to jednoducho nárok.
Oproti niekoľkomiliardovým nedobytným pohľadávkam VÚB sa môže zdať vám oficiálne vyplatených 2,32 mil. Sk len ako kvapkou v mori...
- Všetko je otázkou rizikových faktorov a manažérskeho platu, ktorý tam bol. Takéto typy zmlúv má viacero spoločností na Slovensku. Netvrdím, že ešte aj VÚB, lebo po zmedializovaní mojej zmluvy od toho ustúpili.
Platila VÚB zo svojich peňazí vašu poistku každú rok, alebo bola to len jednorázová záležitosť?
- Neviem, nestaral som sa o to až tak podrobne.
Koľko presne ste dostali potom, čo ste odišli z VÚB?
- Presne toľko, akú som mal poistku. Ináč je to moja súkromná vec a taktiež aj VÚB.
Bežní smrteľníci však dostávajú podľa Zákonníka práce maximálne päťmesačné odstupné. Dá sa tá suma porovnať s vašim 5-mesačným platom?
- Rádovo sa táto suma pohybuje v niekoľkomiliónových číslach. Bolo to o trochu viac, ako môj päťmesačný plat, no menej ako ročný.
Čiže s financiami teraz nemáte problémy?
- Myslím, že nie. Som vcelku slušne zabezpečený...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.