interview v Süddeutsche Zeitung, hladovka (nedo)statočných lekárov a Sedembolestná Panna Mária patrili medzi najsledovanejšie udalosti uplynulého týždňa v slovenských médiách. Pravda pre bežného našinca mala z týchto informácií zásadný význam len jediná. Veru tak, nebyť spomienky na Pannu Máriu, na ktorú nám štát vyhradil deň pracovného voľna, zažilo by Slovensko jeden za najkatastrofálnejších týždňov v histórii. Tri pracovno-abstinenčné dni nám však pomohli aspoň ako-tak zmierniť túto bolesť.
Ako prvý sa na zbedačenej Slovači vyvŕšil rekordný kurz amerického dolára a ropné veľmoci, ktoré tak dlho otáľali so zvýšením kvót pre ťažbu čierneho zlata, že ceny benzínu a nafty nielen u nás, ale dokonca aj vo svete prelomili historické maximum. To podnietilo poslanca HZDS Tibora Cabaja k pozoruhodnej myšlienke, keď vyhlásil, že "vláda by mala odstúpiť." Na sociálnych zariadeniach UK v Bratislave sa opäť objavili povzbudzujúci nápis na jeho straníckeho kolegu "Keď benzín, tak Super, keď k..., tak Cuper."
Aby bratislavským vodičom jazdiacich okolo budovy NR SR nebolo z celej veci smutno, náladu sa im podujalo spríjemniť asi 50 lekárov v bielych plášťoch, ktorí chceli zrejme schudnúť. Šoféri si mohli aj oči vyočiť, pretože také divadlo pred parlamentom už dávno nezažili. Hladovkou sa štrajkujúci lekári domáhali zvýšenia svojich platov, avšak kvôli škrkajúcemu žalúdku vydržali v proteste len tri dni. To kvitoval aj minister zdravotníctva R. Kováč, ktorí im pripomenul, že tarifné platy tvoria len časť príjmu lekára, pretože ešte dostávajú príplatky za služby. "Sú lekári, ktorí stihnú tri úväzky naraz a majú mesačne 200 000 Sk." Filmový kanál HBO odvysielal dokument Ukradnutá nevinnosť.
Aj prezident republiky R. Schuster by mohol len v tichosti závidieť lekárom, ktorí sa musia "uskromniť" s týmto životným minimom. A hoci na slovenských felčiarov nemá z nedávnej minulosti práve najlepšie spomienky, tentoraz mu nikto nevyčítal, žeby sa im opäť zabudol poďakovať za záchranu svojho života. Hlava štátu totiž minulý týždeň poskytla nemeckému denníku Süddeutsche Zeitung tak utajované interview, že o ňom dokonca nevedel ani jeho hovorca J. Leikert. Prezident republiky v ňom obvinil predsedu vlády a parlamentu, že sa počas jeho choroby až príliš rýchlo chopili jeho právomocí. "Rýchlosť s akou sa to vykonalo len potvrdzuje, že sa ma chceli predbežne zbaviť. Bol som pre nich už mŕtvy. V pozadí už rátali hlasy mojich nástupcov," doslova vyhlásil o dvojici Dzurinda-Migaš, ktorá vraj rýchlym uchopením jeho právomocí chcela odvrátiť vyhlásenie referenda o predčasných voľbách. "Oplatilo sa nám počkať, kým prezident vyzdravie," uviedol po vyhlásení referenda predseda HZDS a jeho hlavný iniciátor Vladimír Mečiar. V Svätom Antone pri Banskej Štiavnici sa uskutočnili majstrovstvá Slovenska vo vábení jeleňov.
Ministerstvo vnútra predpokladá, že referendum o predčasných parlamentných voľbách iniciované HZDS a SNS bude daňových poplatníkov stáť minimálne 150 miliónov korún. Táto suma bude pritom zaplatená zo štátneho rozpočtu. S heslom "Využi svoje právo, áno" predstavili zástupcovia Petičného výboru za vypísanie referenda logo svojej kampane. Predseda výboru V. Mečiar pred novinármi vyhlásil, že ani prípadným neúspechom referenda sa politika "nekončí" a nemieni z toho pre seba vyvodzovať žiadnu osobnú politickú zodpovednosť. Košické kino Tatra uviedlo premiéru filmu Kuře melancholik.
Prípravný výbor SDKÚ jednomyseľne zamietol žiadosť exposlanca NR SR Petra Ďuračku o registráciu za člena tejto strany s odôvodnením, že "doterajšie verejné vystupovanie a prax pána Petra Ďuračku ako poslanca a politika spochybňujú jeho úprimný záujem stotožniť sa s poslaním a programovými cieľmi SDKÚ." Je to isto veľká škoda, pretože Ďuračka je u slovenskej verejnosti navždy zapísaný zlatými písmenami. Začiatkom roka 1999 po dopravnej nehode odkázal privolaným policajtom "môžete mi vyfajčiť môj ctený poslanecký k..." Nuž fajčiarom odzvonilo zrejme už aj na Slovensku...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.