Schustera a večer neodmietol pozvanie na premiéru jubilujúceho Východoslovenského štátneho divadla, ktoré uviedlo hru Jožko Púčik a jeho kariéra. Podpredseda vlády "úradoval" v sobotu popoludní v salóniku hotela Bankov, kde sme mu pri maškrtení slaných mandlí položili niekoľko otázok.
S akými správami pre Slovensko prichádzate z Bruselu?
"S veľmi dobrými správami i pocitmi. Slovensko je Európskou komisiou hodnotené v poslednom dvojročnom období veľmi pozitívne, čo je obrovský posun oproti predchádzajúcemu obdobiu, keď naše približovanie stagnovalo. Mimoriadne priaznivo je hodnotený nielen politický, ale aj ekonomický vývoj. Predpokladám, že hodnotiaca správa, ktorú Európska komisia predloží v novembri, bude hodnotiť pokrok Slovenska kladne."
A čo v Bruseli hovoria na referendum?
"Ja som si považoval za povinnosť informovať o referende predstaviteľov Európskej komisie, novinári dotlačili komisára EK pre rozšírenie Güntera Verheugena, aby odpovedal, či je alebo nie je referendum problém. On povedal, že ho sledujú, ale nepovažujú za problém, ktorý by im nedal spávať. Iná situácia by však vznikla, ak by tu došlo k predčasným voľbám."
A čo SOP a referendum?
"Vláda dostala mandát na štyri roky, z našej strany nie je dôvod na jej zmenu. Odpočet dáme v roku 2002, kedy sa každý občan bude môcť úplne slobodne rozhodnúť, koho si zvolí na ďalšie štyri roky.
Prešli sme dvoma zložitými rokmi. Museli sme prísť s nepopulárnymi opatreniami, aby sme stabilizovali ekonomiku a vytvorili perspektívu rastu životnej úrovne. Občan zatiaľ necíti to, čo sa pozitívne urobilo. Na to potrebujeme ďalšie dva roky, aby sme ho presvedčili. Preto neodporúčame účasť na referende, ktoré nemá zmysel."
Navštívili ste pána prezidenta. O čom ste hovorili?
"Bola to priateľská návšteva. Zaujímal ma jeho zdravotný stav, veľmi ma potešilo, že sa znovu dostáva do starej kondície. Hovorili sme aj o aktuálnych otázkach, povedal som mu svoj názor na novelu ústavy, na referendum. Odovzdal som mu pozdrav od komisára Verheugena, ktorého dobre pozná."
V rozhovore pre nemecké noviny Süddeutsche Zeitung povedal pán prezident dosť šokujúce veci. Obvinil Dzurindu a Migaša z toho, že sa príliš skoro chopili prezidentských právomocí. Prezident povedal, že rýchlosť, s akou sa to vykonalo, potvrdzuje, že sa ho chceli zbaviť a bol pre nich už mŕtvy. Čo vy na to ako podpredseda vlády?
"Situácia bola veľmi zložitá, pán prezident bol v umelom spánku. Sústredili sme sa hlavne na to, aby čím skôr dostal takú zdravotnícku starostlivosť, ako bolo potrebné. Ja osobne som nikdy neuvažoval nad ničím iným. Nikdy by som nepodporil prechod kompetencií, ktorý by nebol odôvodnený. Nakoniec som nesúhlasil s tým, aby kompetencie, pokiaľ ide o vyhlásenie referenda prešli na jednu osobu, ale trval som na tom, aby ostali vláde ako celku. Aby sme túto otázku mali pod kontrolou všetci. Pokiaľ ide na ostatné vyjadrenia, určite sa netýkajú SOP."
Ale pán prezident povedal, že koalícia, ku ktorej patrí aj SOP, už v pozadí rátala hlasy jeho možných nástupcov...
"Ja som to tak nevnímal. Nikdy som sa nezúčastnil nijakých stretnutí, kde by sa uvažovalo o nejakých jeho nástupcoch. Bolo by to pre mňa neprijateľné a ostro by som protestoval."
Myslíte teda, že také stretnutia boli?
"Neviem o nich, nepočul som o tom, že by také rokovania boli. Určite mohli byť úvahy, čo by to znamenalo, keby boli nové prezidentské voľby. Nikto si to ale neželal, ja určite nie. To by bolo nešťastie pre Slovensko."
Myslíte si, že je to správne, keď sa pán prezident v zahraničných novinách takto vyjadruje o slovenskej vláde a tvrdí, že sa ho chceli zbaviť?
"Je to právo pána prezidenta. On sa musí sám, aj vnútorne vysporiadať s celou tou situáciou. A asi musí o nej aj nahlas hovoriť a takto hľadať odpovede. Bol skutočne vo veľmi zložitej situácii a teraz si ju pravdepodobne musí rozobrať vo všetkom, čo bolo v pozadí."
Prejdime na inú tému. Na verejnosti sa už otvorene hovorí o vzniku stredoľavej strany, ktorú by mali vytvoriť SOP, SDSS, poslanci Weiss, Orosz z SDĽ, expremiér Moravčík z DÚ...
"SOP je stredoľavý politický subjekt, ktorý má pomerne významné preferencie. Podľa posledného prieskumu Focusu 4,7, teda rozpätie 3,5 až 6,2, čo vytvára určitý základ pre silný stredoľavý politický subjekt. Viem o takých úvahách, nikdy som však o ničom takomto nerokoval. Som proti tomu, aby sa veci znásilňovali. Zatiaľ sa teda nerokovalo, hoci mám záujem, aby takýto politický subjekt vznikol.
Aj s tými politikmi, o ktorých sa hovorí.
"Určite je potrebné rozprávať aj s týmito ľuďmi, len si myslím, že by bolo nešťastím, keby sme teraz umelo zasahovali do diskusie v SDĽ pred októbrovým zjazdom. Proste keď sa určití ľudia rozhodnú, že to nie je to, čo si predstavovali a príjmu rozhodnutie, potom nastane čas, aby sme rokovali. Ja nebudem nikdy narúšať štruktúry SDĽ, každý sa musí vyznať sám v sebe. Jozefa Moravčíka som vždy považoval skôr za sociálneho demokrata, viackrát som s nim hovoril, ale nezašli sme až tak ďaleko. Ja sa starám o svoj politický subjekt, chcem, aby sa posilnil aj zvonku. Mám záujem, aby sme získali medzinárodné zakotvenie pre ten subjekt, ktorý na báze SOP môže vzniknúť. Otvorene hovorím, že SOP nemôže s tými východiskami ísť do ďalších volieb. Ja si myslím, že treba rozmýšľať nad nejakým subjektom, ktorý by sme pracovne nazvali SOP plus. Tak ako vznikla napravo SDKÚ, tak treba posilniť aj stredoľavý priestor."
A čo "exgenerál" Markízy Pavol Rusko a SOP?
"Palovi Ruskovi je SOP určite blízka, od vzniku sme spolu komunikovali, aj keď ja som komunikáciu nechal na pána Schustera. Uvidíme. Chce ísť do politiky a ja osobne si myslím, že jediný rozumný priestor môže mať v SOP, ale s tým sa musí stotožniť nielen on, ale aj my. S tým sa musí stotožniť celá SOP. Nie je to jednoduché, pretože dnes máme stovky miestnych klubov, sme v každom okrese, každom kraji. Dnes už tá strana tlačí zdola, zhora si už nedajú nadirigovať."
Aká je situácia "dole" vo vzťahu k Ruskovi?
"Ťažko povedať, vyzerá to na fifty-fifty. Každý si uvedomuje, čo a ako a všetci chcú vedieť za akých podmienok."
A čo Kresák, exguvernér národnej banky Masár, predseda SOPK Mihók, o ktorých ste mali v SOP záujem?
"Kresák je v našom klube, hoci sa stále cíti viac akademikom ako politikom. S Masárom som hovoril, povedal mi, že by nevstúpil do Smeru ale do SOP, predbežne sa však rozhodol pre biznis. Do politiky pôjde asi až neskôr. A Peter Mihók je zatiaľ nerozhodnutý."
Máte ešte záujem "vysánkovať" z parlamentu poslanca Sládečka, ktorý prišiel v tričku SOP a po obvineniach v súvislosti s finančnými machináciami v martinskej firme Centrogel sa nevzdal mandátu, ale začal pôsobiť ako nezávislý poslanec?
"Máme záujem riešiť Sládečka. Nedá sa to ináč len tým, že ako náhradník bude vyšachovaný z parlamentu, do ktorého by sa vrátila pani ministerka Machová. Len pritom musí byť jasná dohoda na tých najvyšších politických miestach."
To znamená, že nekonáte preto, lebo taká dohoda neexistuje a Machová by už nemusela byť opätovne vymenovaná?
"Dohoda zatiaľ neexistuje, takže jej návrat by mohol byť komplikovaný a proces jej návratu do vlády by sa mohol zdržať. To by nebolo dobré v tejto situácii. Pre nás je Mária Machová absolútne spoľahlivý človek, užitočný člen vlády, je zárukou, že pod jej vedením sa bude privatizovať priehľadne. Neviem si predstaviť, že by tam mohol byť niekto iný a má niekto také predstavy, ja s tým ťažko stotožním. Teraz keď sme kvôli referendu odložili novelu ústavy sa otvára časový priestor, aby sme o tom rokovali."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.