takmer prišiel o život
Náhlivosť, s akou mu po jeho ochorení boli odobraté prezidentské právomoci, zrejme potvrdila aj spokojnosť niektorých kruhov, že sa ho ako hlavy štátu predbežne zbavili. "Keď som v lietadle bojoval so smrťou, jedinou starosťou spolucestujúceho zástupcu vlády bolo vymámiť od lekárov potvrdenie o mojej neschopnosti vykonávať funkciu. Innsbruckí profesori sa len čudovali a pýtali sa, čo sme to za krajinu," konštatoval R. Schuster.
V Bratislave však zrejme nechceli čakať celých šesť mesiacov, čo je lehota predpísaná v takomto prípade ústavou. Koalícia podľa jeho názoru možno dokonca chcela zvrátiť referendum, ktorým si chce opozícia vynútiť predčasné voľby. "Som demokratický prezident a nie sluha koalície, aj keď som jej dopomohol k víťazstvu. Zabrániť tomuto referendu by jednoznačne bolo porušením ústavy," upresnil Rudolf Schuster.
Podľa jeho odhadu však referendum stroskotá - nebude totiž hlasovať 50 percent oprávnených voličov, a z tých, ktorí sa zúčastnia, nebude viac než 50 percent za nové voľby. Aj v takomto prípade by sa parlament musel sám rozpustiť trojpätinovou ústavnou väčšinou a toľko hlasov má len koalícia. "Myslím si však," dodal prezident, "že tak ďaleko to nedôjde. Toto nebude víťazstvo".
"Keď prišli s myšlienkou referenda, situácia v krajine bola oveľa ťažšia. Dnes by to však iniciátori najradšej nechali celé tak - keby to mohli urobiť bez straty tváre," odpovedal R. Schuster na otázku, aký má teda celé referendum zmysel.
Hlava štátu zastáva názor, že veľkú reformu ústavy treba robiť spoločne s opozíciou - len tak totiž možno zaistiť, aby sa neskôr, keď sa k moci zasa dostanú iní, všetko opäť nezmenilo. "Hovorím o princípoch, ktoré treba spoločne hľadať a ktorých sa potom treba pridržiavať. Napríklad vstup do NATO a EÚ, to treba konečne definitívne vyriešiť. To isté platí pre vnútro. Treba hľadať konsenzus s opozíciou - aj s touto."
Slovensko, hovorí prezident, sa po ťažkých časoch izolácie mimoriadne snažilo, aby sa stalo serióznym kandidátom na vstup. V mnohých oblastiach prebiehajú rozhovory a je jasné, na akom základe by sa vstup mohol uskutočniť. Návrh komisára pre rozšírenie únie Güntera Verheugena usporiadať v Nemecku referendum o prijatí nových členov do únie by znamenal úplnú zmenu základných predpokladov. A zmeniť ich v prebiehajúcom procese by bolo nečestné - poškodilo by to dôveru medzi kandidátmi a úniou. Platí to aj pre Slovensko, tvrdí hlava štátu.
V súvislosti s kauzou Ivana Lexu prezident upozornil, že práca ministerstiev a súdov v tomto prípade či v privatizačných kauzách je často ťažkopádna a neprofesionálna a popri tom sa na Slovensku najväčšia chyba robí s predčasným politickým odsúdením.
Napriek tomu, že vyšetrovanie expremiéra Vladimíra Mečiara v súvislosti s únosom syna bývalého prezidenta bolo zastavené, koaliční politici mi vytýkajú, že s týmto mužom vôbec hovorím, podotkol R. Schuster.
"Ak by bol odsúdený, vyzeral by to inak. Predbežne je však pre mňa šéfom najväčšej politickej sily na Slovensku a vodcom opozície. Viem, že vo svete nie je veľmi uznávaný, ale na Slovensku ho musíme zapojiť. Čím viac proti nemu budeme bezvýsledne bojovať, tým bude silnejší," konštatoval prezident.
O Strane maďarskej koalície (SMK), požadujúcej vytvorenie Komárňanskej župy, je prezident presvedčený, že z koalície nevystúpi. Aj SMK sa z času na čas musí odvážiť do popredia - aj ona má voličov. Vždy však bola dostatočne múdra a nedovolila, aby došlo k rozkolu. "Vždy som tvrdil, že maďarská koalícia je najsilnejším a aj najistejším partnerom v dnešnom vládnom zoskupení," pripustil slovenský prezident.
Na otázku, čo si Slovensko sľubuje od Nemecka, Rudolf Schuster odpovedal jednoznačne: "Každý štát v strednej Európe by rád mal veľkého patróna - my si v tejto úlohe želáme Nemecko, ako pomocníka do únie. Predtým si však musíme dať do poriadku naše vlastné záležitosti."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.