ohlásili koniec protestov, vo Veľkej Británii sa zlepšila situácia so zásobovaním čerpacích staníc a holandská vláda už plánuje rozhovory s autodopravcami. Niekoľko ojedinelých protestných akcií sa však odohralo v Nemecku a vo Švédsku.
V Británii sa po štvrtkovom ukončení protestov o niečo zlepšila situácia v zásobovaní pohonnými hmotami. Podľa hovorkyne vlády sa obnovilo zásobovanie asi štvrtiny čerpacích staníc, pred ktorými už stoja dlhé rady čakajúcich áut. Zväz zamestnávateľov vyčíslil náklady jednotýždňových protestov na viac ako jeden a pol miliardy eur. Britský premiér Tony Blair však požiadavky na zníženie dane s minerálnych olejov odmietol.
Írsky zväz dopravcov IRHA sa v sobotu podľa správy štátneho rozhlasu rozhodol začať ďalšie rokovania s vládou. Nové protestné akcie teda zatiaľ nehrozia. Ešte v piatok, keď autodopravcovia zablokovali vidiecke a mestské cesty, však hrozili 24-hodinovým štrajkom po tom, ako vláda odmietla ich požiadavku na zníženie dane z nafty o jednu tretinu.
Naproti tomu v Nemecku, v ktorom sú protesty proti vysokým cenám pohonných látok stále v popredí politických sporov, autodopravcovia v sobotu v protestoch pokračovali, aj keď sa obmedzili len na niekoľko akcií bez rušivých incidentov. Najväčšie demonštrácie sa konali v Hannoveri, kde sa ku konvoju pripojilo asi 120 nákladných automobilov, v centre Osnabrücku, v Ulme a Meiningene.
Spolkový kancelár Gerhard Schröder v sobotu počas návštevy Španielska však potvrdil svoje odmietavé stanovisko voči znižovaniu daní. Spolu s predsedom španielskej vlády Josém Maríom Aznarom sa zhodli na tom, že pokles daní z pohonných hmôt by vyslal "nesprávny signál" krajinám ťažiacim ropu.
V Holandsku sú naplánované nové rokovania medzi vládou a dopravcami, pričom minister financií Gerrit Zalm sa v piatok vyjadril, že vládni vyjednávači "neprídu s prázdnymi rukami". Vo štvrtok pri najrozsiahlejšom proteste od začiatku podobných akcií zablokovali stovky vodičov nákladných automobilov a taxislužby ulice v okolí vládnych budov v Haagu. Podarilo sa im zastaviť aj premávku k medzinárodnému letisku Schiphol v Amsterdame. Holandsko má jednu z najvyšších daní na pohonné hmoty, ktorá dosahuje 70 percent predajnej ceny.
Vo švédskom hlavnom meste Štokholm v sobotu asi 15 vodičov nákladných áut zablokovalo jednu z dvoch hlavných prístavných zón, čím zabránili doprave prístup k trajektom smerujúcim do Fínska. Vodiči dovolili prejsť len autám a kamiónom prevážajúcim potraviny, ovocie, zeleninu a lieky. Pôvodne mali svoju akciu začať až v pondelok, no rozhodli sa pre sobotu kvôli podobnému protestu, ktorý sa konal v Malmö.
Švédski dopravcovia hrozia ďalšími protestmi, ak vláda nezareaguje, čím majú na mysli zníženie cien pohonných látok. Predseda švédskej vlády Göran Persson bol "veľmi prekvapený", že dopravcovia protestovali proti vláde. Podľa neho by sa mali sťažovať na medzinárodné ropné spoločnosti, ktoré ceny pohonných hmôt zvyšujú. Ceny benzínu a 70-percentná daň z pohonných látok vo Švédsku patria pritom k najvyšším v Európe.
V susednom Dánsku sa stretlo asi 1100 dopravcov, ktorí sa rozhodli nepodnikať podobné protesty, pokým sa budúci štvrtok nezídu so zástupcami vlády. V Nórsku vodiči zvažujú začiatok protestných akcií na dnešný deň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.