novely Zákona o sociálnej pomoci v júli minulého roku, vypracovali za prvých 6 mesiacov tohto roku viac ako 6 200 odborných posudkov, ďalších 7 800 však čaká na vybavenie. Vyhotovenie posudku trvá 6 až 8 mesiacov. "Vzhľadom na enormný počet žiadostí a na zlú personálnu situáciu v ÚPČ nie je možné dodržať zákonom stanovenú lehotu 30 ani 60 dní. Čakať vyše pol roka na posudok, keď ste odkázaní na kompenzácie, alebo na sociálne dávky, je neúnosné a dokumentuje neudržateľnú situáciu," uviedla včera na tlačovej besede vedúca odboru sociálnych vecí Krajského úradu v Košiciach Eva Litavská.
Ako ďalej uviedla, okresné úrady môžu poskytnúť dávky sociálnej starostlivosti a peňažné príspevky na kompenzáciu ťažko zdravotne postihnutým len na základe posudku. "Väčšina dostáva príplatky ešte na základe starého zákona, ktorému končí platnosť v decembri tohto roku. Týka sa to približne 20 000 ťažko zdravotne postihnutých občanov v kraji, ktorých zdravotný stav treba prehodnotiť a vypracovať posudky. Na ne sa viažu ďalšie kompenzácie a sociálne služby. Keď nedôjde k presunu termínu, mám obavy, že fyzicky sa to nebude dať zvládnuť," upozorňuje Litavská.
Najhoršia situácia je v okrese Michalovce, kde na posudky čaká 1 600 žiadateľov, v okresoch Trebišov a Michalovce evidujú útvary posudkovej činnosti okolo 1 400 žiadostí. Podľa E. Litavskej mimoriadna situácia si vyžaduje personálne posilnenie útvarov minimálne o dvoch pracovníkov a jedného posudkového lekára: "Je to síce v kompetencii prednostov, ktorí môžu robiť presuny zamestnancov v rámci okresných úradov, problémom však ostáva ich odbornosť. Posudkových lekárov by mohli zamestnať na základe dohody, otázne sú však financie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.