Barcelone po dlhej chorobe vo veku 67 rokov. Šéf MOV v sobotu odletel zo Sydney do Barcelony, aby bol so svojou chorou manželkou, avšak v čase úmrtia manželky ešte do metropoly Katalánska nedorazil. Maria Theresa Salischasová žila v manželskom stave so Samaranchom 40 rokov a dala mu dve deti, dcéru Mariu Theresu a syna Juana Antonia.
Podľa slov viceprezidenta MOV Kevana Gospera, jedného z blízkych priateľov Samarancha, trpela Salasachsová rakovinou. Samaranch oboznámil verejnosť s chorobou svojej manželky v stredu, keď vyhlásil, že ho nebude sprevádzať na OH v Sydney. Na otvárací ceremoniál si namiesto nej pozval austrálsku legendárnu plavkyňu Dawn Fraserovú.
Juan Antonio Samaranch sa včera popoludní zúčastnil v Barcelone na zádušnej omši za svoju manželku. Pamiatku zosnulej si v úzkom kruhu uctili v nedeľu v rodinnom sídle Samaranchovcov na vrchu Montjuic v metropole Katalánska, medzi pozvanými bol aj španielsky premiér Jose Maria Aznar. Na olympiádu sa Samaranch plánuje po pohrebe vrátiť.
Hry v Sydney sú už jeho desiate a zároveň posledné v najvyššej funkcii. Z úradu má v úmysle odísť po 21 rokoch v júli budúceho roka. Pred dvoma rokmi sa stal Samaranch ústrednou postavou najväčšieho škandálu v histórii MOV, úplatkarskej aféry prameniacej z víťazstva kandidatúry Salt Lake City na usporiadanie zimnej olympiády v roku 2002. Škandál viedol minulý rok k vylúčeniu a rezignácii 10 členov MOV. Samaranch vtedy odmietol celosvetové výzvy na jeho odstúpenie. Po dvoch rokoch kritizovania jeho osoby prišiel do Sydney v nádeji, že hodí škandály za hlavu, oddýchne si a vychutná svoju poslednú olympiádu.
Samaranch často vyjadroval svoju ľútosť nad tým, že neodstúpil z funkcie už po olympiáde v roku 1992 v Barcelone, v jeho domovskom meste. Takisto priznal, že bolo možno chybou predĺženie funkčného obdobia prezidenta MOV v roku 1995, ktoré mu umožňovalo zotrvať vo funkcii až do roku 2001.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.