našich čitateľov. Jaroslavovi Pakosovi koncom augusta zomrela v Geriatrickom centre mama a jej telo chcel dať zo zdravotníckeho zariadenia odviesť istou pohrebnou službou. Nebolo mu to umožnené, v GC mu oznámili, že odvoz mŕtvych pre nich zabezpečuje výhradne firma AVE. Jaroslav Pakos bol pobúrený a nebol prvý, ktorému sa toto rozhodnutie nepozdávalo.
Keď koncom júla skonal v Geriatrickom centre sv. Lukáša otec Jozefa K., povedali mu, že jeho telo v súlade s nariadením riaditeľa tohto zariadenia odvezie do svojich boxov pohrebná služba AVE. Muž proti tomu protestoval, pretože si chcel objednať odvoz a ďalšie náležitosti u inej firmy. Trval na tom, že jeho nebohý otec predsa nie je majetok Geriatrického centra, to mu ale nebolo nič platné. Nepomohlo ani to, že šiel okamžite osobne zabrániť odvozu, ktorý si neobjednal. Telo jednoducho odviezla pohrebná služba AVE. Za svoje služby, ktoré si výslovne neželal, potom od neho žiadala 1661 korún...
Keďže sa mu týmto nielen zbytočne zvýšili náklady na pohreb a tiež považuje za nedôstojné prevážanie nebohého "hore-dolu" a handrkovanie sa oň, obrátil sa muž na Slovenskú obchodnú inšpekciu v Košiciach, ktorú v záujme ďalších pozostalých požiadal o okamžité vyriešenie situácie. Podnetom sa Krajský inšpektorát SOI začal zaoberať a nás zaujímalo, aký je záver šetrenia.
Ako sme sa dozvedeli, Geriatrické centrum spomínaným rozhodnutím diskriminuje spotrebiteľov, pretože obmedzuje ich právo výberu. No aj keď bolo tomuto zdravotníckemu zariadeniu po vykonanej kontrole doporučené, aby v súlade so zákonom a dobrými mravmi prijalo opatrenia na odstránenie spomínaného nedostatku, zdravotnícke zariadenie toto odporúčanie rešpektovať nemusí a vedenie Geriatrického centra ho zatiaľ ani akceptovať nemieni.
"Podľa mňa sme žiaden zákon neporušili, preto naďalej rešpektujeme zmluvu s pohrebnou službou AVE. Či došlo z našej strany k porušeniu zákona, musia posúdiť právnici. Slovenskej obchodnej inšpekcii pošleme naše stanovisko," informoval nás minulý týždeň námestník riaditeľa pre LPS MUDr. Peter Pavlov, trvajúc na tom, že: "Geriatrické centrum ako zdravotnícke zariadenie nevstupuje do obchodného reťazca, nejde teda o žiadnu spotrebiteľskú záležitosť. My sme povinní zabezpečiť pacientom zdravotnú starostlivosť a tá ich smrťou zaniká. Keďže v Geriatrickom centre nemáme vytvorené podmienky na uskladnenie mŕtvych, v súlade s Liečebným poriadkom a vyhláškou číslo 46 z roku 1985 musíme zabezpečiť odvoz mŕtveho po dvoch hodinách od úmrtia. Na základe predchádzajúcich negatívnych skúseností s pohrebnými službami sme sa rozhodli vypísať konkurz na odvoz tiel mŕtvych, z ktorého víťazne vyšla firma AVE. Súčasťou našej dohody je aj podmienka, že táto spoločnosť bude rešpektovať právo pozostalých objednať si pohrebné služby u inej firmy," obhajoval konanie GC.
Zaujímalo nás, či bolo spomínané výberové konanie riadne vypísané a či bolo v súlade so zákonom č. 263 o verejnom obstarávaní. MUDr. Pavlov nás síce uistil že áno, no v akých novinách bol oznam o konkurze zverejnený, nám povedať nevedel. Na margo výberu potvrdil predchádzajúce slová riaditeľa Geriatrického centra MUDr. Štefana Kovaľa, že firmu AVE odporučil primár súdneho lekárstva a riaditeľ sa potom pre ňu rozhodol. Prečo nezasadala viacčlenná výberová komisia, sme sa nedozvedeli. Zaujímavé boli i podmienky výberu - podľa slov riaditeľa i jeho námestníka bola jediným kritériom výberu slušnosť pohrebnej služby, cena za odvoz už vedenie GC nezaujímala.
"Cena nie je vždy rozhodujúca. Mali sme veľmi zlé skúsenosti s niektorými pohrebnými službami. Stávalo sa nám, že ich pracovníci chodili podnapití a odniesli nebohého preč za veľmi nedôstojných okolností. Rozhodli sme sa preto pre pohrebnú službu, ktorá spĺňa isté kritéria - napríklad používa hygienickú truhlu a odvoz robí v slušnom aute," zdôraznil námestník.
My si však myslíme, že kritériom pri výbere pohrebnej služby mala byť aj cena za odvoz, aj keď, alebo práve preto, že nejde z prostriedkov Geriatrického centra, ale vrecka nebohých či pozostalých, ktorí sa stávajú zákazníkmi danej pohrebnej služby. To je však už len detail, pretože v prvom rade by im nemal nikto diktovať, kto pre nich nejakú službu odvedie a komu majú za ňu zaplatiť. Vyplýva to i zo záverov šetrenia Krajského inšpektorátu SOU. Jeho riaditeľ MVDr. Daniel Horváth nás totiž v týchto dňoch informoval, že:
"Šetrením písomného podania bolo zistené, že prevoz mŕtvych zabezpečuje jedna pohrebná služba na základe uzatvorenej dohody o odvoze zomrelých medzi zdravotníckym zariadením a pohrebnou službou. Vyhláška č. 46/1985 o postupe pri úmrtí a o pohrebníctve v paragrafe 9 pri dočasnom uvoľnení mŕtveho však stanovuje, že prevoz mŕtveho zabezpečuje obstarávateľ pohrebu, teda pozostalí. V tomto prípade teda došlo k diskriminácii spotrebiteľa, keď boli obmedzené jeho práva bez možnosti výberu iných prevádzkovateľov služieb."
Ako však dodal, vzhľadom na skutočnosť, že zriaďovateľom Geriatrického centra je Ministerstvo zdravotníctva SR a SOI nie je oprávnená voči nemu vyvodiť záväzné opatrenia, požiadal krajský inšpektorát o posúdenie uvedeného postupu Ministerstvo zdravotníctva SR, ktorému SOI predmetnú vec v celom rozsahu odstúpila.
"Ak sa potvrdí, že sme postupovali nesprávne, chybu napravíme," konštatoval napokon námestník riaditeľa Geriatrického centra pri našom spoločnom stretnutí so zástupcami SOI, na ktorom mu právnička Slovenskej obchodnej inšpekcie ozrejmila literu zákona - zhodou okolností toho istého zákona, na ktorý sa odvolával i MUDr. Pavlov...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.