zasadanie Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Hanušovciach nad Topľou zástupcovia spoločnosti Cemed, s. r. o. Vranov nad Topľou. Išlo o prerokovanie informácie o postupe prác na dostavbe obvodného zdravotného strediska (OZS) a nájomnej zmluvy o užívaní nebytových priestorov.
Práve táto zmluva mala veľký súvis s Cemedom, s. r. o. Vranov nad Topľou, s ktorou mesto Hanušovce nad Topľou ešte v roku 1998 podpísalo zmluvu o budúcej zmluve a v nej sa uvádza, že s touto vranovskou spoločnosťou sa spája prevádzkovanie OZS a za akých podmienok. Podľa vyjadrenia primátora mesta Hanušovce nad Topľou Petra Vozára, s touto spoločnosťou je potrebné spájať aj samotné "odkonzervovanie" stavby OZS, ktorá bola pre nedostatok finančných prostriedkov zastavená v roku 1992.
Terajšia stavba síce nespĺňa predstavy Hanušovčanov, ktorí pôvodne v meste plánovali zdravotné stredisko vyššieho štandardu, ale sú radí, že sa podarilo dosiahnuť aspoň to, čo sa podarilo. Preto aj dostavbu OZS museli rozdeliť do niekoľkých etáp. Ak by sa podarili pôvodné zámery, v OZS v Hanušovciach nad Topľou by mohli mať k dispozícii okolo 2 500 m2 úžitkovej plochy. Po prvej etape dostavby môžu rátať s asi 1 000 m2. Práve tie mali byť predmetom spomínanej nájomnej zmluvy. Táto sa v poslednom období intenzívne pripravovala. Od júla do začiatku septembra sa uskutočnilo osem stretnutí komisie, ktorú vymenoval primátor mesta Hanušovce nad Topľou.
Zdá sa, že to bol dostatočne dlhý čas na prípravu nájomnej zmluvy, lenže rokovanie o nej na pondelňajšom zasadaní MsZ trvalo tri a pol hodiny a - ako sme už uviedli - uprostred diskusie o zmluve zástupcovia Cemedu sklamane opustili rokovaciu miestnosť. V zásade rozpor medzi poslancami spočíval v tom, či zdravotné stredisko má mesto predať spoločnosti Cemed, alebo ho iba prenajať. Záležitosť by bola vcelku jednoduchá, keby mesto od Cemedu nepožadovalo ďalšie investície tak do samotnej stavby, ako aj do vybavenia OZS. Celkovo tieto investície presahujú šesť miliónov Sk.
Samozrejme, že za takejto situácie zástupcovia Cemedu požadovali záruky, že ich po investovaní tejto čiastky nikto z objektu "nevysánkuje". Preto v návrhu nájomnej zmluvy bolo zakotvené, že po ôsmich rokoch činnosti v OZS Hanušovce nad Topľou mesto uzatvorí s Cemedom kúpno - predajnú zmluvu, v ktorej Cemed uhradí mestu úver a úroky z neho, ktoré boli požité na výstavbu OZS. Spolu s ďalšími investíciami do stavby to činí okolo 15 miliónov Sk, ktoré by boli splácané po dobu 15 rokov.
Takéto direktívne ukončenie nájomného vzťahu uzatvorením kúpno - predajnej zmluvy niektorí poslanci označili za nájomno - kúpnu zmluvu a požadovali schváliť uzatvorenie iba čiste nájomnej zmluvy. Zároveň namietali proti cene, za ktorú mienilo mesto v budúcnosti objekt OZS odpredať. "Prečo navrhujete cenu iba vo výške úveru a nie reálnu trhovú cenu?" pýtali sa niektorí poslanci. A počas prestávky sa medzi poslancami viedli debaty aj o tom, prečo by aj v prípade poskytovania zdravotníckych služieb a tým aj odpredaja OZS v Hanušovciach nad Topľou nemohla byť konkurencia.
Týmto hlasom oponoval iní poslanci spolu s primátorom, ktorý pripomenul, že pred štyrmi rokmi, kedy sa obnovili práce na dostavbe OZS, obyvatelia Hanušoviec nad Topľou boli ochotní aj poskladať sa na vlastné zdravotné stredisko, aby za lekármi nemuseli dochádzať do Vranova nad Topľou. "Rokoval som z mnohými, ale záujem prejavil iba Cemed. Ak viete o niekom inom, tak s ním hneď zajtra začnem rokovať o spoluúčasti na dostavbe a prevádzkovaní zdravotného strediska," vyčítal oponentom P. Vozár.
Zástupcovia Cemedu zasa trvali na zárukách a potom, čo diskusia nie a nie dospieť k záveru, vyslovili svoje konečné stanovisko: "Sme tu poslednýkrát. Keď sa dnes nedohodneme, požiadame obec Bystré o pridelenie priestorov a zariadime si dve ambulancie. Kto mal výhrady, mohol ich vyjadriť pri rokovaniach komisie. Zároveň budeme požadovať sankciu 200 tisíc korún pre porušenie zmluvy o budúcej zmluve." Zároveň uviedli, že netrvajú na striktnom zakotvení v nájomnej zmluve ustanovenie o odpredaji objektu nájomcovi. "Môže tam byť slovo "prípadný odpredaj", alebo niečo adekvátne tomu," znelo ich vyjadrenie.
Po hodinovej prestávke, počas ktorej skupina poslancov určená primátorom hľadala vhodnú formuláciu tohoto ustanovenia a po jej telefonickom odsúhlasení zástupcami Cemedu, poslanci MsZ v Hanušovciach nad Topľou dospeli skoro k jednotnému názoru - v nájomnej zmluve je uvedené, že "v prípade záujmu nájomcu o kúpu predmetu zmluvy písomnou formou má nájomca prednostné právo kúpy, ktorá bude podliehať ďalšiemu schváleniu mestského zastupiteľstva pri zachovaní účelu prenájmu..." Za nájomnú zmluvu v takomto znení nakoniec hlasovalo 20 poslancov, jeden sa zdržal a jeden bol proti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.