Korzár logo Korzár

Na ZŠ Mirka Nešpora spustili pilotný protidrogový projekt

Prešov - Ďalším výsledkom spolupráce Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove s holandskou políciou je projekt Primárna prevencia drogovej

závislosti žiakov základných škôl. Projekt sa bude realizovať už v tomto školskom roku v troch štvrtáckych triedach v Základnej škole na Ulici Mirka Nešpora v Prešove, kde ho včera slávnostne uviedli predstavitelia slovenskej a holandskej polície.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Holandskí policajní inšpektori z Eindhovenu Henry Valkenburg a Ester Wijgergangs na slávnostné otvorenie doniesli zošity a učebnice pre sedemdesiat žiakov, ktorí budú projekt testovať, ale i metodickú príručku pre učiteľov. Celý projekt a všetky náklady na jeho realizáciu sú hradené zo strany holandskej polície, takže i tlač materiálov prebehla v Holandsku podľa originálu, ktorý Holanďania testovali už niekoľko rokov a jeho grantom je univerzita v Utrechte. Holanďania, ktorí prežili drogový boom niekedy v šesťdesiatych rokoch, sú poučení a chcú Slovensku pomôcť. Jedinou chybičkou krásy na začiatku projektu je to, že v učebniciach aj v pracovných zošitoch sa v holandskej tlači stratili diakritické znamienka, na ich miestach sú len prázdne miesta.

SkryťVypnúť reklamu

"Práve deti vo veku 10-11 rokov chceme pripraviť na to, že sa v blízkej budúcnosti budú musieť rozhodnúť, či siahnuť po droge, alebo nie," povedala jedna z duší projektu na slovenskej strane, hovorkyňa KR PZ v Prešove Magdaléna Fečová a vysvetlila, že dieťa už pri prvom kontakte s akýmikoľvek drogami musí vedieť povedať nie. Ďalej informovala, že projekt bude prebiehať vo štvrtom ročníku a je na vedení školy, na ktorom predmete sa bude vyučovať. Na pilotnej škole to bude zrejme prírodoveda, alebo vlastiveda. Realizátorom projektu bude učiteľ, po konzultáciách s policajným preventorom. Ako Fečová povedala, pomoc očakávajú aj zo strany rodičov. Veľký dôraz sa v projekte kladie na osobný prístup učiteľa k žiakom.

Holandský policajný inšpektor Valkenburg vysvetlil, že doma nemajú síce určite všetky poznatky, ktoré sa týkajú drogovej problematiky, ale "z určitého pohľadu sme bohužiaľ dosť skúsení," povedal na margo toho, že v Holandsku sú teraz najväčším problémom syntetické drogy, ako LSD a Extasy. Boj proti drogám je u nich založený na princípoch protidrogovej represie a ochrany zdravia. "Sme potešení spoluprácou so Slovenskom a veríme, že prevencia je najúčinnejší spôsob zastaviť zneužívanie, pred tým, než zničí mladý život," uviedol.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavosťou je to, že prešovská polícia sa rozhodla pre realizáciu práve holandského projektu. Je všeobecne známy holandský prístup k mäkkým drogám ako je marihuana a hašiš, ktoré sa v holandských Coffe Shopoch dajú legálne kúpiť. Situáciu v Holandsku vysvetlil Valkenburg, ktorý povedal, že v krajine tulipánov v žiadnom prípade mäkké drogy nelegalizovali, len ich akceptujú. Pre Holanďanov bolo dôležité oddeliť dva drogové trhy, mäkké drogy od tvrdých. Vychádzali z toho, že ak je možnosť akceptovanú drogu, ktorá nemá ani taký spoločenský dopad ako alkohol, kúpiť legálne, možný konzument tak nepríde do priameho kontaktu s dílerom tvrdej drogy. K tomu sa vyjadril aj ďalší slovenský projektový šéf, starší referent prevencie špecialista Peter Hájnik z KR PZ v Prešove, ktorý povedal, že v Holandsku majú väčší problém s alkoholom ako s marihuanou. "Je lepšie keď mi syn príde domov po tom, čo si zafajčí marihuanu, ako keď príde počúraný po dvanástich pivách," tvrdia podľa Hájnika holandskí policajní kolegovia.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 91 196
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 775
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 464
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 457
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 841
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 555
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 249
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu