pred tromi rokmi ich zaviedli opäť. V Košiciach boli toho roku otvorené tri nulté ročníky na základných školách Podjavorinskej, Galaktickej a v Parku mládeže. Ide o akési predprípravné triedy, ktoré majú deti po dovŕšení šiestich rokov, vyrastajúce v málo podnetnom prostredí, pripraviť na osemročnú školskú dochádzku. Pedagógovia tu u detí pomáhajú budovať základné spoločenské a hygienické návyky tak, aby boli schopné zvládať vyučovací proces a školský režim. Najčastejšie ide o rómske deti, ktoré nenavštevovali škôlku, alebo o deti zo sociálne slabších rodín, následkom čoho zaostávajú v práci v kolektíve a nezvládali by učivo prvého ročníka.
"V okolí Košíc sa otvorilo jedenásť prípravných ročníkov a to v Čani, Družstevnej pri Hornáde, Ďurkove, Jasove, Veľkej Ide, Drienovci, Vtáčkovciach a v Kecerovciach a Medzeve boli vytvorené dve triedy," povedala nám vedúca odboru školstva Okresného úradu Košice okolie, Eva Fazekašová a dodala: "Aby sme vyžili z pridelených financií, nemôžeme si dovoliť vytvárať také podmienky, aké prikazuje smernica Ministerstva školstva. V triede je tak len jeden pedagóg a vyučujeme len určitý počet hodín, nemáme celodennú prevádzku. Sme schopní vykrývať len prevádzkové náklady na triedu a mzdy."
Podľa jej slov je naplnenosť tried taká, ako na prvom stupni základnej školy, to znamená od pätnásť do dvadsaťdeväť žiakov. Maximálny počet v dvoch triedach, ktoré sú napríklad v Kecerovciach je štyridsaťjeden žiakov.
Problémom je ako ináč rozpočet, ktorý zasiela Ministerstvo školstva cez Krajský úrad na jednotlivé odbory školstva Okresných úradov, pričom tento je určený len na prevádzku základných a materských škôl. Keďže špeciálne mzdové prostriedky z vlády vyčlenené neboli, zo spoločného rozpočtu sa financujú i nulté ročníky, čo ide samozrejme na úkor kmeňových učiteľov.
"Keby sme mali presne dodržať smernicu, ako má vyzerať prípravný ročník, asi by to bol problém. Nedokážeme totiž zaplatiť špeciálneho pedagóga a celodennú prevádzku. Síce je to na úkor tried, ktoré majú nízke počty, ale pomáhame tak učiteľom na prvom stupni, ktorí deti z prípravných tried dostanú do prvého ročníka," dokončila Eva Fazekašová jednoznačne potvrdiac efektívny prínos nultých ročníkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.