000 amerických vojakov na území Južnej Kórei.
W. Cohen na margo svojej pripravovanej návštevy Južnej Kórei uviedol, že nepredpokladá uzavretie diskusií počas svojho pobytu, no zároveň vyslovil spokojnosť nad doterajším priebehom rokovaní.
Takéto bilaterálne rokovania, ktoré vedie USA so všetkými krajinami, kde sa zdržiavajú jej vojenské oddiely, určujú legálny štatút amerických vojsk obviňovaných zo spáchania zločinov v krajine.
Nasadenie amerických vojsk v Južnej Kórei je jednou z pálčivých otázok tejto krajiny, nakoľko bilaterálna dohoda s USA priznáva Kórei menej kontroly nad americkými vojakmi, ktorí v prípade spáchania trestného činu spadajú pod americkú legislatívu. V iných krajinách však Američanov súdi súd tej krajiny, v ktorej sa zdržiavajú. Rokovania o tejto spornej otázke začali už v auguste.
W. Cohen znovu zdôraznil podporu Washingtonu pri zmierňovaní napätia medzi Severnou a Južnou Kóreou. V Južnej Kórei by sa mal americký minister stretnúť s kórejským prezidentom Kim Te-džungom a ministrom obrany Čo Sung-tem.
O zmiernenie napätia medzi oboma Kóreami sa budú pokúšať tento mesiac ministri obrany oboch krajín. Tento mesiac by mala byť tiež daná do prevádzky železničná trať medzi oboma krajinami vedúca cez demilitarizovanú zónu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.