znenie však plánuje prejednať až na budúci rok, čo podľa splnomocnenca vlády Viktora Nižňanského môže byť neskoro.
Schválenie legislatívnych zámerov je prvý krok k vytvoreniu regionálnych samospráv, ktoré by podľa rozhodnutia vlády mali fungovať od 1. januára 2002. Podľa ministra vnútra Ladislava Pittnera legislatívne zámery rátajú s variantmi. Nejasný je volebný systém. Vláda sa bude musieť rozhodnúť medzi viacmandátovým väčšinovým systémom a pomerným systémom. Viacmandátový väčšinový systém je podľa Pittnera "bližšie k občanom" a jednoduchý väčšinový systém je vraj pre Slovensko neobvyklý, jeho realizácia by priniesla veľa problémov a vysoké finančné náklady. Na otázku, či za zamietnutie jednomandátového väčšinového systému sa zasadzovala SMK, Pittner odmietol priamo odpovedať. Jednoduchý väčšinový systém presadzovalo ZMOS a uprednostňoval ho aj Nižňanský.
Otvorený ostal aj systém voľby predsedu regionálnej samosprávy. Jedným variantom je jeho priama voľba občanmi a druhým je voľba regionálnymi poslancami.
Rozruch vyvolal termín, kedy sa má paragrafové znenie zákonov predložiť do vlády. Hoci v harmonograme prác na reforme verejnej správy vláda na to schválila 30. november 2000, premiér hovoril o "prvom kvartáli 2001", čo zdôvodnil tým, že tieto znenie týchto zákonov je viazané na prijatie ústavy.
Predvčerom splnomocnenec vlády Viktor Nižňanský pre SME povedal, že predloženie spomínaných zákonov do parlamentu ešte tento rok je nevyhnutná podmienka, aby regionálne samosprávy začiatkom roku 2002 mohli fungovať. Na správu z včerajšieho rokovania vlády reagoval: "Nepoznám podrobnosti, a tak celkom nerozumiem, ako je predloženie návrhu zákona do vlády viazané na schválenie novely ústavy. Keby to bol termín viazaný na predloženie zákona do parlamentu, je to pochopiteľné. Neschválenie týchto zákonov vo vláde ešte tento rok v každom prípade vážne ohrozuje realizáciu reformy verejnej správy v tomto volebnom období."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.