Podtitul: Po Michalovi Martikánovi z Atlanty '96 sa opäť zaskveli nádherným olympijským triumfom slovenskí vodní slalomári
Penrith (SITA) - Slovenský súrodenecký pár vo vodnom slalome Peter a Pavol Hochschornerovci vybojovali na olympijských hrách v Austrálii v kategórii C2 na kanáli v Penrithe zlaté medaily. Po 1. kole boli 21-ročné slovenské dvojičky s dvoma trestnými sekundami na druhom mieste (čas 121,01), ale výbornou čistou druhou jazdou získali najcennejší úspech vo svojej kariére. Výsledný čas bratov Hochschornerovcov bol 237,74. Najväčšími súpermi slovenských dvojičiek boli Francúzi Frank Adisson a Wilfrid Forgues, ktorí po 1. kole dokonca viedli. Druhé však psychicky nezvládli, minuli jednu bránku a klesli až na 7. miesto. Strieborné medaily si tak vybojovali s vyše 6-sekundovou stratou Poliaci Krzysztof Kolomanski a Michal Staniszewski. Bronz poputuje zo Sydney do Čiech zásluhou Mareka Jirasa a Tomáša Madera.
MT: Otec vo vode
Slovensko získalo na Hrách XXVII. olympiády v Sydney zásluhou súrodencov Petra a Pavla Hochschornerovcov prvé zlato. Dvadsaťjedenročné dvojičky, ktoré trénuje ich otec Peter, vyhrali pred takmer 13 000 divákmi vo vodnoslalomovom areáli Whitewater v Penrithe súťaž C2 s viac ako 6-sekundovým náskokom pred bývalými majstrami sveta, poľskou dvojicou Kolomanski Staniszewski. Vo chvíli, keď Francúzi Adisson a Forgues, ktorí boli najlepší v 1. kole, minuli v rozhodujúcom druhom 21. bránku a inkasovali 50 trestných sekúnd, otec a tréner Hochschornerovcov skočil od radosti do vody a nasledovali ho aj Michal Martikán a Juraj Minčík. "Vo vode som sa ocitol tento rok prvýkrát," smial sa hlavný strojca úspechu v obkolesení novinárov a kvapkala z neho „biela voda", ktorá jeho synom priplavila zlato.
MT: Dvojsekundová penalizácia v prvom kole
Po prvom kole patrila Hochschornerovcom druhá priečka so stratou 1,73 sekundy za obhajcami zlata z Atlanty Francúzmi Adissonom a Forguesom. Bratislavskí mladíci síce zajazdili najrýchlejšie, avšak za dotyk 18. bránky im pripísali dvojsekundovú penalizáciu. "Pavol, ktorý sa vraj pádlom dotkol bránky z pravej strany, o dotyku nevedel. Možno ju rozhýbala vlna a rozhodcovia to postrehli, ale chlapci si neboli vedomí, že ťukli. Ani po preskúmaní nášho vlastného videozáznamu sme nenašli nijaký priestupok proti pravidlám," objasňoval Peter Hochschorner starší. Vyšší z dvojičiek Peter, ktorý sedí v dvojkanoe vzadu, videl sporný moment nasledovne: "Išli sme okolo inkriminovanej bránky dosť tesne, ale neviem o tom, že by sa jej niekto z nás dotkol. Asi ju rozhýbal vietor alebo voda."
MT: Absolútne najrýchlejší čas dňa
Protest slovenskej výpravy však jury zamietla, takže na štart druhého kola nastúpili Hochschornerovci predposlední v poradí. Tréner svojim synom po prvej jazde zdôraznil, aby sa predovšetkým skoncentrovali. Sympatické dvojičky otcovu radu poslúchli a predviedli perfektnú jazdu. Dosiahli absolútne najrýchlejší čas dňa, o 2,55 sekundy lepší než Francúzi v 1. kole. "Prízvukoval som, aby zajazdili čisto aj keď bude fúkať, a nech sa pokúsia ešte zrýchliť. Zajazdili naozaj skvele, ideálnejšie to už asi ani nemohlo byť. Pripomínalo mi to Martikánovu druhú finálovú jazdu, keď z piateho miesta poskočil na druhé. Jednoducho: jazda par- excellence, taká ako má byť," nadchýnal sa šťastný tréner Hochschorner.
Zadák zlatého dvojkanoe Peter bol pri hodnotení svojej práce v 2. kole prísnejší. "Zajazdili sme celkom dobre, ale našli by sa drobné nedostatky," hodnotil perfekcionista Peter Hochschorner. "Po prvom kole boli rozdiely veľmi tesné, a preto nám nezostala iná možnosť, iba zabrať ako sa dá a vôbec sa nešetriť. Povedali sme si, že pôjdeme naplno a buď to vyjde, alebo nie! Taktika zvaná hop alebo trop."
Háčik zlatej lode Pavol brata dvojičku doplnil: "Snažili sme sa pred druhou jazdou upokojiť sa a nerozptyľovať sa zbytočne tým, čo sa stalo."
MT: Divoká jazda francúzskeho dua
Francúzi Adisson - Forgues, ktorí nastúpili na štart 2. kola ako poslední, sa spustili dolu kanálom v úžasnom tempe. Na prvom i druhom medzičase mali na Hochschornerovcov, ktorí v tom čase v cieli s napätím sledovali ich jazdu, takmer dvojsekundový náskok. "Tušil som, že svoju jazdu asi nedotiahnu do konca. Takéto pekelné tempo je na nich priveľa, nemohli ho vydržať až do konca trate. Aj keby išli čisto, veril som, že moji chlapci tesne vyhrajú. Ak by nebodaj Francúzi vyhrali, klobúk dolu pred nimi, ale ako som už spomenul, neveril som, že udržia tempo," vysvetľoval Peter Hochschorner st., ktorý s úsmevom poznamenal, že po skoku do vodnoslalomového kanála je už pokojný. Vraj chladná voda starším ľuďom pomáha...
Peter na margo divokej jazdy francúzskeho dua poznamenal: "Nepočul som hlásenie medzičasov, no vedel som, že aj my sme išli vynikajúco a mohlo by to stačiť na prvenstvo." Podľa neho bolo treba finále zvládnuť predovšetkým psychicky. "Masa ľudí v hľadisku, to bolo čosi neuveriteľné a trochu nám to v prvej jazde asi zviazalo ruky," skonštatoval. Vzápätí prejavil svoj zmysel pre fair-play: "Myslím si, že 50-sekundovú penalizáciu dostali neoprávnene, lebo aj iné lode osudnú bránku prešli podobne a nič sa im nestalo. Francúzi mali smolu."
Francúzi podali proti 50-sekundovému trestu protest, ale nepochodili. Z pohľadu do výsledkovej listiny je však jasné, že aj keby Adisson s Forguesom neschytali 50 trestných sekúnd, skončili by iba strieborní, s viac ako trojsekundovou stratou na Hochschornerovcov.
MT: Kľúčové okamihy pretekov
Na otázku, čo považuje za kľúčový okamih finálových pretekov, Pavol Hochschorner odvetil: "Perfektne nám vyšla druhá jazda. V 21. bránke sa síce Peter musel trochu uhýbať, ale neťukol..."
Vyšší zo súrodencov svojho brata doplnil: "V Penrithe sme strávili vďaka Slovenskému olympijskému výboru tri mesiace a mohli sme sa pokojne pripravovať. Podľa mňa práve tento fakt bol najdôležitejší na ceste k zlatej medaile," zdôraznil Peter Hochschorner s červenou šiltovkou na hlave, na ktorej bolo zlatou niťou vyšité: "Víťaz olympijských hier 2000 v Sydney".
Po svojej druhej jazde, ktorú ani jeden zo súrodencov nechcel prikrášliť prívlastkom životná, obaja s napätím sledovali svojich súperov. "Cítili sme, že môžeme vyhrať, ale boli sme takí vyšťavení, že sme si ledva povedali pár slov," približoval Pavol chvíle tesne pred ziskom zlata. "Ja osobne som po našej jazde umieral od vyčerpania. Keď však z brehu niekto zakričal, že Francúzi majú ťuk, pomyslel som si - máme to v suchu."
MT: Suveréni posledných sezón
Hochschornerovci boli v C2 suverénmi posledných dvoch sezón. Z desiatich pretekov Svetového pohára vyhrali šesť, stali sa dvakrát celkovými víťazmi tejto súťaže a tento rok v Mezzane si vybojovali titul európskych šampiónov. Odborníci ich považovali za hlavných favoritov na olympijské zlato.
"Pred každými pretekmi nás tento rok pasovali medzi favoritov, takže postupne sme sa s tým vyrovnali. Myslím si, že toto na nás nemalo negatívny vplyv," povedal Pavol Hochschorner. "A ako si vysvetľujem našu suverenitu? Najväčší podiel na nej má výborná kondícia, v porovnaní so súpermi jazdíme rýchlejšie na rovinkách a technicky veľmi dobre zvládame protivodné bránky."
Pred olympiádou v Sydney Hochschornerovci zmenili dizajn svojej lode od známeho výrobcu Vajdu. Dostala zlatistý nádych. Žeby predzvesť úspechu?
"Farba je náhodná, ale je pekná. Chceli sme žltý povrch, aby neboli všetky lode rovnaké...," objasňoval nižší z Hochschornerovcov.
MT: Oslava triumfu
Peter i Pavol sa po triumfe netajili, že ho poriadne oslávia. Najskôr asi v olympijskej dedine, kde sa o svoje dojmy podelia s ostatnými športovcami, potom sa chystajú do Slovenského domu. "Asi si dám bryndzové halušky," uvažoval nižší zo súrodencov. "Alkohol však na oslavách nebudem - my totiž nepijeme. Ani šampanské..."
Za olympijské zlato, po Martikánovi druhé v samostatnej histórii Slovenska, ich čaká zaslúžená odmena - 2 milióny korún od Slovenského olympijského výboru.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.