telefonického dohovoru objednali od firmy K. 90 kusov ošípaných. Táto sprostredkovateľská firma nám ich mala dodať po 6000 korún za kus. Na základe požiadavky zo strany uvedenej firmy, ešte pred uskutočnením dodávky, im náš pracovník výkupu odovzdal 400 tisíc korún. Samozrejme, že nie len tak z ruky do ruky, ale na základe príjmového a výdavkového dokladu. Ošípané nám mali odovzdať na PD Zlatná na Ostrove, ale k tomu vôbec nedošlo. Muž, ktorý prevzal peniaze, nasadol do auta a viac sme nevideli ani jeho, ani ošípané," opísal nezávideniahodnú situáciu, do ktorej sa eseročka Topmäso dostala, Ing. Vladimír M.
Na otázku člena senátu Krajského súdu v Košiciach, prečo riskovali a nakupovali cez sprostredkovateľskú firmu a nie priamo, svedok povedal: "V inkriminovanom čase bol nedostatok ošípaných. My sme sa pokúsili kúpiť ich priamo z poľnohospodárskeho družstva, ale predseda nás odmietol s tým, aby sme sa obrátili na firmu K., s ktorou mali uzavretú zmluvu. Ubezpečil nás, že v nej pracujú solídni ľudia…"
Život ukázal, že opak bol pravdou. Eseročka Topmäso na tomto obchode prerobila 400 000 korún. Táto spoločnosť bola však len jednou zo štrnástich, ktoré sa súkromným podnikateľom Jaroslavovi V. a Petrovi D. podarilo pripraviť o dobytok, alebo peniaze. Obchody uzatvárali po celom Slovensku. V niektorých sa viezli spolu, v iných každý pracoval na vlastnú päsť. Faktom však je, že v uplynulých dvoch rokoch usilovne rokovali, a uzatvárali dohody s dodávateľmi jatočného dobytka na rôznych poľnohospodárskych družstvách. V Kráľovciach, okr. Košice-okolie prevzali z poľnohospodárskeho družstva 22 kusov dobytka, za ktorý zaplatili zálohu 170 tisíc korún. Následne dobytok odviezli a predali na porážku. Peniaze, ktoré zaň dostali zhrabli len do svojich vrecák. Na PD Kráľovce, ktorému za predaj dobytka z uvedenej sumy patrilo ešte 59 289 korún, "zabudli". Podobný scenár mal aj obchod s PD Sady nad Torysou, okr. Košice-okolie. Tu dvaja chytráci prevzali 39 kusov dobytka, za ktorý v hotovosti zaplatili zálohu 150 000. A to s tým, že zvyšnú sumu uhradia prevodným príkazom. Dobytok si odviezli a predali ho na porážku. Dostali zaň 360 tisíc, z ktorých 210 000 patrilo poľnohospodárskemu družstvu. To však na svoje peniaze za dobytok čakalo márne.
Na podarených podnikateľov nemajú dobré spomienky ani na PD Nižná Myšľa, okr. Košice-okolie. "Niekedy v polovici marca 1998 sa s nami telefonicky skontaktoval pán V. z firmy Agrop. Prejavil záujem kúpiť od nás jatočný dobytok určený na porážku. Išlo o 39 kusov býkov, o čom sme uzatvorili kúpnu zmluvu. Rokoval som s tu prítomným pánom V., (svedok ukázal na muža sediaceho na trestnej lavici), ktorý sa, ako sa tak na neho pozerám, síce medzičasom zmenil, ale je to on. V hotovosti zaplatil len zálohu 200 tisíc korún a rozišli sme sa s tým, že zvyšnú časť 617 856 korún, zaplatí prevodným príkazom. Dobytok si odviezol, ale žiadne peniaze sme už od neho nevideli. Viackrát som mu telefonoval, bol som za ním aj osobne, ale stále mi len sľuboval, že zaplatí hneď, ako mu nabehnú peniaze na účet.
To sa však dodnes nestalo. Bol to prvý obchod, ktorý naše družstvo s firmou
Agrop urobilo. Bohužiaľ, dopadli sme tak, ako sme dopadli," vypovedal pred mužmi v talároch podpredseda podvedeného družstva. Zdôraznil, že peniaze, o ktoré v rámci uvedeného obchodu prišli, im veľmi chýbajú…
"Bolo to tak, ako povedal svedok. Ja som mu sľúbil, že peniaze za býkov poukážem do dvoch týždňov, ale neurobil som to," zareagoval na výpoveď 38-ročný Košičan Jaroslav V.
Trestnú lavicu Krajského súdu v Košiciach zahrieval len on - jeden z dvojice, ktorá sa mala o niektoré podvodné kúpy a predaje pričiniť spolu. Tohto súkromného podnikateľa prokurátor obžaloval z pokračujúceho trestného činu podvodu, ktorým spôsobil škodu 3 627 906. A čo sa stalo s jeho komplicom Petrom D.? Ten sa úspešne vyhýba zodpovednosti a tak jeho trestné stíhanie bolo prerušené a vec vylúčená na samostatné konanie.
O tom, kde všade usilovní podnikatelia úradovali, hovoria nasledujúce údaje. V júli 1998 vyinkasovali od trebišovskej eseročky Abov 130 tisíc na nákup jatočného dobytka. Dodali im však len päť kusov v cene 41 884 korún. Sľúbili, že zvyšnú časť jatočného dobytka dodajú neskôr. I v tomto prípade však zostalo len pri sľuboch. Spoločnosti Abov spôsobili škodu 88 115 korún. Vo firme Nord-Svit s.r.o, zaťali sekeru ešte hlbšie. Na nákup dobytka prevzali od zástupcov eseročky 300 000 v hotovosti, ktoré však minuli pre vlastnú potrebu. Na ten istý účel si vyžiadali vopred peniaze aj z mäsospracujúceho podniku Altea s.r.o Žilina. A aj tie, išlo o 190 676, opäť skončili v ich vreckách. Na PD Selice, okr. Šaľa sa vybrali pod falošnými menami. Prevzali odtiaľ 40 ošípaných a pod zámienkou, že zaplatia po prevážení dobytka, ktorý následne predali za 200 476 korún, zdúchli… Presne podľa tohto scenára spôsobili vyše 184 -tisícovú škodu aj PD Ipeľský Sokolec, okr. Levice a s menšími obmenami aj majiteľovi bitúnku v Senci, ktorého pumpli o 210 tisíc korún.
Na usilovnosť jedného z podvodníkov doplatilo aj PD Gaboltov, okr. Bardejov, kde na 433 tisíc za predaj 20 kusov dobytka, čakajú dodnes. A v Žlkovciach, okr. Hlohovec tiež. Hovorí zootechnik: "O kúpe jatočných býkov rokoval náš predseda s tu prítomným obžalovaným. Desať kusov dobytka sme naložili do nákladiaka, ktorý poslala firma J. Ilavský, pre ktorú ho obžalovaný kupoval. Videl som, že hneď na mieste, mu za dobytok zaplatili. Potom ma obžalovaný a ešte jeden muž, ktorý bol s ním, zobrali do auta. Pred pohostinstvom v Žlkovciach mi dali 300 korún, aby som šiel kúpiť nejaký alkohol a malinovku, ako oldomáš na zapitie obchodu, čo sme urobili. Keď som sa s nákupom vrátil, nebolo po nich ani chýru. Ušli aj s peniazmi, čím nášmu družstvu spôsobili škodu 253 772 korún," vypovedal včera na záver trojdňového pojednávania, zootechnik Stanislav K.
Po ňom sa prihlásil o slovo Jaroslav V., ktorý požiadal súd o prepustenie z vyšetrovacej väzby na slobodu. "V čase, keď sa viedlo vyšetrovanie, som bol v Spojených štátoch. Vrátil som sa. Chcem tým povedať, že keby som sa chcel vyhýbať zodpovednosti, tak tu nie som. Vyšetrovanie bolo skončené, nie je dôvod, aby som bol naďalej vo väzbe," argumentoval obžalovaný. Senát však po krátkej porade dospel k opačnému záveru. Žiadosť zamietol s tým, že dôvody väzby trvajú naďalej, keďže doposiaľ bola vypočutá iba polovica svedkov. Proti tomuto uzneseniu podal Jaroslav V. vzápätí sťažnosť a pojednávanie bolo odročené na neurčito.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.